دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا| وارد شوید| ثبت نام کنید

تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۲۵ آبان ۱۳۹۹
بازدید: ۶۱۴ نفر
عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

اغلب بازی های سرگرم کننده به نیاز مند مهارت و دقت بالایی از طرف بازیکنان هستند. تخته نرد یکی از بازی های سرگرم کننده و کهن در ایران و خاورمیانه است که سابقه آن به 2000 سال پیش برمی گردد. ریشه این بازی مرتبط با کشور هندوستان است.

تاریخچه بازی تخته نرد

عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

تاریخچه این بازی قدیمی به خاورمیانه و تمدن های بسیار قدیمی مانند ایران، روم، مصر و سومر باز می گردد. در همه این تمدن ها بازی های تخته ای رواج داشته است، اما تخته نرد امروزی بیشتر در روم باستان رواج داشته و نام آن هنر قمار با تاس بوده و حتی کلادیوس، امپراتوری روم نیز در مورد بازی تخته نرد نوشته است.

این بازی کپی شده بازی kubeia در یونان بوده است و بعد از آن، این بازی را با نام tabula می شناخته اند. قدیمی ترین تخته نرد ایران در شهر سوخته سیستان و بلوچستان کشف شده است. این بازی از طریق ساسانیان وارد هند شده است و بعد از آن از هند به چین راه یافته است. به تخته نرد، نرد شیر هم گفته می شود.

برای شروع بازی تخته نرد به چه وسایلی نیاز داریم؟

  • تخته بازی
  • 15 مهره سیاه و 15 مهره سفید
  • تاس
  • جام تاس یا تاس ریز
  • تاس دو یا تاس دوبل

البته در ایران از تاس دوبل کمتر استفاده می شود و این تاس در کشورهای دیگر رواج بیشتری دارد.

مفهوم اعداد تاس در بازی تخته نرد

تاس در این بازی معنای ستاره بخت و اقبال دارد.

عدد1 به معنای یکتایی و خداپرستی

عدد 2 به معنای آسمان و زمین

عدد 3 به معنای پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک

عدد 4 به معنای شمال، جنوب، شرق و غرب

عدد 5 به معنای خورشید، ماه و ستاره

و عدد 6 به معنای شش روز آفرینش است.

آموزش بازی تخته نرد

نحوه چیدن مهره ها بر روی زمین

دو راه برای چیدن مهره ها بر روی زمین بازی وجود دارد که البته هر دو راه شبیه به یکدیگر است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، اگر مهره سفید را انتخاب کنید، حرکت شما روی زمین، بر خلاف جهت عقربه های ساعت است.

عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

 

چگونگی شروع بازی

برای شروع این بازی هر دو بازیکن تاس می ریزند. هر کدام تاس بیشتر و یا طبق توافق تاس کمتری را بیاورد، می تواند رنگ مهره ها و نوع چیدن آن ها را انتخاب کند و شروع کننده بازی باشد.

قوانین بازی

چند قانون برای حرکت مهره ها بر روی زمین وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

1. هرگز در این بازی مقصد نهایی یک مهره نمی تواند یک خانه بسته باشد.

2. اگر عدد 3 یا 5 را آوردید، می توانید یک مهره را 8 حرکت به خانه ای باز حرکت دهید و یا اینکه یک مهره را 5 حرکت و مهره دیگر را 3 خانه حرکت دهید.

3. قانون دیگر این است که مهره سفید بر روی مهره سفید قرار می گیرد اما مهره سفید نمی تواند به خانه ای که دو مهره حریف در آن وجود دارد حرکت کند. اگر مقصد حرکت، خانه ای بسته باشد باید مهره دیگری را برای حرکت انتخاب کنید.

4. اگر بازیکنی تاس جفت مانند 2و2، 3و3 یا 6و6 را بیاورد باید 4 مرتبه آن عدد را بازی کند. مثلا اگر کسی جفت 6 را بیاورد باید 4 مرتبه 6 را بازی کند. دقت داشته باشید که تاس جفت بهترین تاس در بازی تخته نرد است و می تواند شما را از حریف جلوتر ببرد.

5. در این بازی حتماً هر بازیکن باید تاس بریزد و مهره هایش را حرکت دهد. البته اگر حریف خانه ها را بسته باشد و بازیکن قادر به حرکت دادن مهرهایش نباشد، از این قانون مستثنی می شود.

6. اگر بازیکن امکان بازی با هر دو تاس را داشته باشد، باید با هر دو تاس بازی کند. به جز اینکه راهی وجود نداشته باشد. در بعضی از مواقع ممکن است یک تاس را بازی کنید و تاس دیگر شما از بین برود.عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

دستورالعمل های پیروزی در میدان نرد

اگر شما مهره های سفید را داشته باشید و با تاس 6-4 را آورده باشید، نمی توانید تاس 6 را با مهره های خانه 13 یا 7 بازی کنید و بگویید 4 ندارم. راه درست این است که مهره خانه 24 را به اندازه 6 حرکت به جلو بیاورید و همان 4 را بازی کنید و در خانه 14 قرار دهید.

اگر زیر مهره سفید دست شما باشد و شما مشغول برداشتن مهره های خود در انتهای بازی باشید و با تاس عدد 6-4 را بیاورید، نمی توانید از خانه شماره 6 یک مهره را بردارید و بگویید که 4 ندارم تا بتوانم بازی را ادامه دهم. در این زمان باید تاس 4 را مهره خانه شماره 6 بازی کنید و تاس 6 را از خانه 5 بردارید.

اگر مهره شما سفید باشد و تاس شما عدد 6-4 را نشان دهد شما می توانید یکی از دو تاس را با مهره ای که در خانه 24 قرار دارد بازی کنید. در این زمان فقط باید تاس بزرگتر را بازی کنید و مهره را در خانه ی شماره 18 قرار دهید.

7. توجه داشته باشید که در تخته نرد ابتدا باید تاس بزرگتر را حرکت دهید. در برخی از موارد می توان تاس کوچک را در ابتدا بازی کرد، اما این به شرطی است که خودتان سود کنید و به حریف آسیب نزنید. به نمونه های زیر توجه کنید:

اگر شما سفید باشید و تاس شما عدد 4-1 را نشان دهد، شما باید با تاس 1 مهره حریف رت بزنید و عملاً  جای حرکت خود را برای دو مهره افزایش دهید.

اگر شما مهره سفید داشته باشید و عدد 5-4 را با تاس آورده باشید. برای اینکه خانه شماره 2 خالی نباشد و در تاس های بعد ضرر نکنید، می توانید در ابتدا تاس کوچک را بازی کنید. به این ترتیب که ابتدا مهره شماره 6 را چهار خانه به جلو حرکت دهید و در خانه 2 قرار دهید و تاس 5 را از خانه 3 بردارید.

8. طبق قوانین جهانی بازی تخته نرد، هر بازیکن می تواند هر تعداد مهره ای که میخواهد را در هر خانه قرار دهد. البته این قانون در کشور انگلستان متفاوت است و بر طبق آن هر بازیکن نمی تواند بیش از 5 مهره را در هر خانه قرار دهد.عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

 

قانون زدن مهره حریف

طبق قوانین این بازی در ایران شما نمی توانید پس از زدن مهره حریف، مهره خود را بر روی دیگر مهره ها قرار دهید و یا فرار کنید.

پایان بازی تخته نرد

هدف انجام بازی تخته نرد رساندن و یا جمع کردن همه مهره ها به طرف خانه خودی است. اگر ما تمام مهره های خود را به خانه خودی برسانیم حال باید چه کاری انجام دهیم؟ بعد از جمع شدن مهره ها به طرف خانه، حال هدف ما خارج کردن مهره ها به بیرون است. این کار باید تا آخرین مهره انجام شود. در نهایت بازیکنی که سریع تر همه مهره های خود را از خانه خارج کند پیروز میدان خواهد بود.

اصطلاحات رایج تخته نرد در ایران

چیدن: قرار دادن مهره ها در زمین برای شروع بازی.

افشار: به خانه شماره 5 زمین خودی و حریف خان افشار می گویند.

افشارگیری: گرفتن خانه شماره 5 خود یا حریف.

اسیر در تخته: دو مهره ای که در زمین حریف و در خانه شماره 24 هستند.

فرار: برداشتن مهره در دید حریف و بردن بر روی مهره های دیگر خودی، به خصوص مهره ی اسیر شده در زمین حریف.

جفت: زمانیکه دو تاس همانند هم بر روی زمین قرار می گیرد مانند عدد 2 و 2

درب خانه: خانه شماره هفت هر بازیکن

خال خان: خانه شماره یک در زمین خودی

دو شش: جفت شش

پل: مهره های خانه شماره 13 که نقش پل را برای فرار دو اسیر انجام می دهند

کوه خانه: خانه ای که بیشتر از 5 مهره داخل آن قرار گرفته باشد

گشاد دادن: زمانیکه شما مهره ای را به صورت تک در یک خانه قرار می دهید و حریف می تواند آن را بزند.

خانه مرشد: خانه شماره 3 زمین خودی

سگ مارس: زمانیکه شما همه مهره ها را خارج کرده اید اما حریف در زمین شما هنوز مهره دارد

خانه آزاد: خانه هایی که مهره ای در آن قرار ندارد

تاس گرفتن: نیرنگ برای نشستن تاس روی یک عدد مشخص

تاس موافق: تاس مورد علاقه و مورد نیاز

تاس مخالف: تاسی که بازیکن به آن نیاز ندارد

تاس ریختن: پرتاب تاس از درون تاس ریز روی زمین

تاس بالا: تاس هایی که اعداد بزرگ مانند 4 و 5 و 6 را نشان می دهد

تاس پایین: تاس هایی که اعداد 1و 2 و 3 را نشان می دهد.

تاس آینه: تاسی که به صورت دوگانه بر روی لبه زمین بازی یا مهره قرار گرفته است و عدد آن مشخص نیست.

لنگر پایین: گرفتن خانه های یک- دو -سه حریف با دو مهره یا بیشتر

لنگر بالا: گرفتن خانه های چهار- پنج- شش حریف با دو مهره و بیشتر

پیشخوان: مهره های کشته شده در بازی تخته نرد را در قسمت پیشخوان قرار می دهند. پیشخوان یا بار به قسمت بلند میان زمین بازی می گویند که زمین را به دو قسمت تبدیل می کند.عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

ترفند های برتر در بازی تخته نرد

این سوال برای هر بازیکن مطرح است که آیا در این بازی استراتژی خاصی وجود دارد؟ به جز تاس انداختن و تکان دادن مهره ها چیز دیگری باقی می ماند؟پاسخ کاملاً مثبت است قطعاً برای پیروز شدن در این میدان تاکتیک های مختلفی وجود دارد که هر کدام میزان ریسک متفاوتی دارد.

تاکتیک اول: بازی دونده

این سبک بازی جزء ساده ترین مدل های تخته نرد است، به این صورت که باید تلاش کنید تا با حداقل برخورد مهره خود با مهره های حریف فقط مهره های خودی را به داخل خانه برسانید و شروع کنید مهره ها را خارج کنید. در این روش از بازی به دلیل اینکه شما تصمیم به انجام کار ویژه ای ندارید، اهمیت تاس پر رنگ تر می شود.

تاکتیک دوم: حمله انتحاری

در این روش شما به صورت تهاجمی بازی را شروع و دنبال می کنید. این روش به این صورت انجام می شود که شما هر مهره از رقیب را که به صورت تک باشد، به آن حمله می کنید. برای موفقیت در این کار باید مراقب باشید تا مهره های خودتان تک نشود. این نوع از بازی ریسک بسیار زیادی دارد و شما در مجموع گیم شماری عقب هستید و می خواهید تلاش آخر خود را نیز انجام دهید. معمولاً در پایان این بازی ها یا شما رقیب را مارس می کنید یا مارس می شوید.

تاکتیک سوم: سد سازی

سد سازی یک تکنیک بسیار موثر و کاربردی است به خصوص اینکه تازه این بازی را شروع کرده باشید. شما باید شروع به ساختن سد در خانه هایی کنید که دو تاس 5 یا 6 رقیب مقارت می شود. با این روش شما تاس های سنگین رقیب را خنثی می کنید. علاوه بر این، بسته بودن خانه های 5 و 6، بازیکن را به طرف تک کردن مهره ها جلو می برد تا در موقعیت دفاع قرار بگیرد. اگر سبک بازیکن مقابل شما انتحاری است این روش بسیار پیشنهاد می شود.

تاکتیک چهارم: پایگاه سازی

در این تاکتیک شما باید پایگاهی را در منطقه های مختلف بازی بسازید تا توسط این کار بتوانید مهره های خود را در جاهای مطمئن قرار دهید و از تک کردن آن ها جلوگیری کنید. در این روش می توانید در صورت زدن مهره های شما، اولاً از بسته بودن خانه های رقیب فرار کنید و اگر همه مهره های رقیب به خانه رسیده بود با حفاظت از مهره های خود در خانه رقیب یک بازی پر خطر برای او ایجاد کنید. اگر این کار انجام شود شما می توانید مهره های تک او را بزنید.

بازی تخته نرد آنلاینعکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

بازی تخته نرد را می توانید به صورت آنلاین نیز بازی کنید. این بازی آنلاین می تواند به صورت دو نفره و یا تک نفره و با کامپیوتر انجام شود. شما می توانید به راحتی این بازی را در کامپیوتر و یا گوشی موبایل خود اجرا کنید و در هر کجا که هستید از انجام این بازی آنلاین لذت ببرید. بازی تخته نرد آنلاین، تخته باز، بازی فکری تخته نرد از جمله بازی های اینترنتی در این مورد هستند.

در پایان

تخته نرد یک بازی فکری و متکی به برنامه ریزی، شمارش، شانس و دقت است. امیدواریم با ارائه این راهنمایی جامع توانسته باشیم شما را در انجام این بازی به موفقیت برسانیم.

سوالات متداول در مورد بازی تخته نرد

تخته بازی، 15 مهره سیاه و 15 مهره سفید، تاس، جام تاس یا تاس ریز، تاس دو یا تاس دوبل

برای شروع این بازی هر دو بازیکن تاس می ریزند. هر کدام تاس بیشتر و یا طبق توافق تاس کمتری را بیاورد، می تواند رنگ مهره ها و نوع چیدن آن ها را انتخاب کند و شروع کننده بازی باشد.

هدف انجام بازی تخته نرد رساندن و یا جمع کردن همه مهره ها به طرف خانه خودی است.

تست آمادگی بازی تخته نرد

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی تخت نرد را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.

عکس تخته نرد مهیج ترین بازی دو نفره

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

تابان در ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

نوشته جامعی بود.

پاسخ
Avatar

رضا در ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

ترفندهایی که برای انجام این بازی ارائه کردید خیلی خوب بود.

پاسخ
Avatar

راسونا در ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

این بسیار بسیار عالیه به شدت توصیه می کنم انجام بدید.

پاسخ
Avatar

froleprotrem در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

Generally I don’t read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great post.

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.