دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا| وارد شوید| ثبت نام کنید

فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۲۷ آبان ۱۳۹۹
بازدید: ۲۴۳ نفر
عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

باید این موضوع را بدانیم که برای سرگرمی و تفریح به جز بناهای تاریخی و طبیعت، گزینه های متعدد و گوناگون دیگری نیز وجود دارد. این گزینه ها می تواند به مرور با لذت و هیجان بیشتری همراه باشد. این بار می خواهیم در مجله تفریحی و سرگرمی بازیزا به معرفی بازی فوتبال حبابی بپردازیم تا برای قرارهای دوستانه و دست جمعی خود بتوانید به این مراکز بروید و از اوقات خود در کنار عزیزانتان لذت ببرید.

بازی فوتبال حبابی یکی از سرگرمی های جدیدی است که در بسیاری از مراکز ایران فعالیت دارد و توانسته است جوانان و اکیپ های زیادی را به سمت خود جذب کند. جالب است بدانید که این بازی فقط برای علاقه مندان بازی فوتبال جذاب نیست و به شکلی طراحی شده است که تمامی اقشار جامعه بتوانند آن را بازی کنند. اگر تا به حال این بازی را تجربه نکرده اید حتما بعد از خواندن این نوشته به یکی از مراکز تفریحی بروید و لذت این بازی را برای خود به ارمغان بیاورید.

تاریخچه بازی فوتبال حبابیعکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

فوتبال حبابی برای اولین بار توسط دو نروژی به نام های یوهان گلدن و هنری الوستاد ابداع و مطرح شده است. این فوتبال ترکیبی از فوتبال، زوربینگ و کشتی سومو است. ابداع کنندگان این بازی هیجان انگیز به دلیل این که می خواستند این ورزش را ایمن تر کنند و یک حالت قانون مدار و خشک را به شکلی سرگرم کننده تبدیل کنند، یک رشته ورزشی خاص را خلق کردند که در آن بازیکنان در دو تیم با یک پوشش حبابی شبیه به حباب های ورزشی زوربینگ در کنار هم یک فوتبال تفریحی را تجربه می کنند.

این فوتبال برای اولین بار در کشور نروژ برگزار شد و برای تبلیغ بیشتر، تلویزیون این کشور آن را پوشش داد. شاید بتوان گفت پس از مسابقات سال 2011 که تقریبا اولین مسابقات این رشته بود، توانست طرفداران زیادی را بدست آورد. پس از آن رویداد فوتبال حبابی در سرتاسر اروپا جریان یافت و بسیاری از علاقه مندان و دوستاران این بازی و ورزش هیجان انگیز به آن پیوستند.

این جریان متوقف نشد و همچنان از طریق یوتیوپ و فضای مجازی بسیار گسترده تر شد و افراد زیادی با آن آشنا شدند و به سبب تحرک بدنی بالا و جذابیت آن، به این بازی روی آوردند. سرانجام این رشته هیجان انگیز به عنوان پرطرفدارترین ورزش تفریحی در ژوئن سال 2012 از طریق کشورهای تایوان و ژاپن به آسیا راه یافت و بعد از آن به ترتیب وارد کشورهایی چون تایلند، چین و مالزی شد.

با ورود این بازی به کشورهای مختلف، افراد زیادی به آن علاقه مند شدند و این زنجیره به صورت مداوم ادامه داشت. بازی فوتبال حبابی در بسیاری از کشورهای جهان فعال بوده و ساماندهی مشخصی داشته است. ورزش فوتبال حبابی در باشگاه های مختلف و در مسابقات رسمی نیز به صورت کاملا فعال حضور داشته است.

این کشورها شامل ژاپن، هنگ کنگ، ایتالیا، لتونی، استرالیا، آمریکا، چین، کره جنوبی، دانمارک، آلمان، هند، پرتغال، سنگاپور، سوئیس، اتریش، اسپانیا، انگلستان، آفریقای جنوبی و فرانسه اشاره کرد. در کشورهای دیگر دنیا نیز این رشته ورزشی به صورت کاملا تفریحی و به عنوان یک سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد.

این بازی با گذشت زمان توانست جای خوبی را در میان گروه های مختلف سنی و جوانان به خود اختصاص دهد، تا جایی که در بسیاری از کشورهایی که در بالا به آن اشاره کردیم برای حرفه ای کردن این ورزش، تلاش بسیاری انجام داده اند.

 

فوتبال حبابی چیست؟

عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

ورزشی تیمی شبیه به فوتبال است که در آن بازیکنان توسط یک پوشش حبابی که از هوا پر شده است محصور شده اند. بازیکنان طبق قوانینی مشخص در این بازی با هم رقابت می کنند. بازی فوتبال حبابی با نام های دیگری مانند Bubble، Bubble Ballٰ، soccer، Airlball Soccer هم شناخته می شود.

این بازی جذاب ترکیبی بسیار نوآورانه و خلاقانه از ورزش و تفریح در کنار یکدیگر است. بازیکنان در یک حباب متورم حلقه ای قرار گرفته اند و این حباب بالا تنه افراد را پوشش داده است. حباب استفاده شده در این بازی شبیه جباب های زورب یا zorb است، البته با این تفاوت که فقط نیمه بالایی بدن و سر بازیکنان داخل این حباب قرار می گیرد.

این کار باعث می شود تا حفظ تعادل و گردش های سریع بازیکنان در آن محدود شود که این امر می تواند بر جذابیت های آن اضافه کند. حباب ها همانند یک سپر عمل می کنند و در عین این که باعث افزایش احتمال برخوردهای تن به تن می شوند، تجربه ای عجیب و مفرح را در کنار ایمنی ایجاد می کنند.

فوتبال حبابی رشته ای بسیار پرجنب و جوش است و گل زدن در این بازی بسیار مشکل است. تنها تفاوت این بازی با فوتبال این است که بازیکنان داخل یک حباب قرار می گیرند که به طبع می تواند لحظات سرگرم کننده بیشتری برای بازی ایجاد کند. فضای خاص و رقابتی حاکم بر این رشته باعث می شود تا علاوه بر تجربه یک فعالیت ورزشی بسیار پرهیجان و در عین حال کاملا ایمن و بدون نیا به مهارت ورزشی، تاثیرات مثبت بر ارتقا و گسترش وضعیت بدنی افراد را نیز به همراه داشته باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای فوتبال حبابی

حبابعکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

حباب، اصلی ترین ابزار این رشته است. حباب به شکل یک کره با حفره های میانی و توخالی طراحی شده که بازیکن در این حفره میانی قرار می گیرد. طراحی این ابزار به گونه ای است که مانع فعالیت های بازیکن در حین بازی نشود.

زمین بازی

ابعاد استاندارد برای زمین بازی فوتبال حبابی برابر 42*25 متر است تقریبا برابر استاندارد زمین فوتسال. پوشش مناسب کف زمین فوتبال می تواند به سه صورت باشد:

 • کفپوش طبیعی
 • چمن طبیعی
 • چمن مصنوعی

شما می توانید این ورزش را هم در فضای باز و هم در یک فضای سالنی و سرپوشیده انجام دهید.

عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

 

توپ

ورزش فوتبال حبابی بر روی چمن با استفاده از توپ استاندارد فوتبال و بر روی کفپوش ورزشی با توپ استاندارد فوتسال قابل انجام است.

کفش و لباس ورزشی

بازیکنان هر تیم باید پیراهن ورزشی، شورت ورزشی و جوراب ساقدار و همچنین کفش مناسب فوتبال داشته باشند.

استفاده از زیورآلات و ساعت در حین بازی ممنوع است، همچنین برای بازی باید از کفش مناسب فوتبال استفاده شود.

قوانین بازی فوتبال حبابی

هر تیم باید شامل 5 بازیکن اصلی و 3 بازیکن ذخیره باشد. بازی در حریم دروازه، شامل قوانینی خاص است و در هر زمان فقط یک بازیکن از تیم مدافع اجازه ورود به دروازه را دارد.

شروع بازی

بازی در هر نیمه با سوت داور شروع می شود. زمان قانونی مسایقه در این رشته 14 دقیقه است که به دو نیمه 7 دقیقه ای تبدیل می شود. زمان استراحت بین دو نیمه 5 دقیقه است. فوتبال حبابی نیازمند قدرت و توان بدنی بسیاری است.

داوران

در این بازی 3 داور به عنوان سر داور، داور دوم و داور سوم در بازی حضور دارند. سر داور و داور دوم بر خطوط جانبی زمین مستقر هستند و داور سوم نیز زمان و آمارهای بازی را ثبت می کند.

ضربه زدن

بازیکنان در این بازی از ضربه زدن به یکدیگر استفاده می کنند. طبق قوانین، بازیکنان حق دارند با پا برای ضربه زدن به بازیکن دیگر استفاده کنند. ضربه به یکدیگر فقط با پوشش حبابی و به صورت هل دادن یا ضربه زدن اتفاق می افتد. هل دادن و ضربه زدن بازیکنی که بر روی زمین افتاده است خطا محسوب می شود.

عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

سناریوهای مختلف برای بازی فوتبال حبابی

برای این که بتوانید در طول بازی در کنار دوستان و آشنایان خود لحظات شادی را داشته باشید و بازی هیجان انگیزی را دنبال کنید، برای فوتبال حبابی سناریوهایی در نظر گرفته شده است. در ادامه تعدادی از این سناریوها را توضیح می دهیم:

بولینگ حبابی

یکی از این سناریو ها، بولینگ حبابی است. تعدادی از بازیکنان حاضر در بازی به عنوان پین در انتهای زمین قرار می گیرند و یکی از بازیکنان به سمت آن ها می رود و شیرجه می زند. او باید تلاش کند تا تمامی این بازیکنان را سرنگون کند.

سومو جبابی

این سناریو شامل حبابی است که در آن دو بازیکن سعی دارند یکدیگر را از مرزی که در بازی مشخص شده است خارج کنند.

بول داگ

بول داگ یک سناریو هیجان انگیز و جذاب است که در این سناریو بازیکن تمام تلاش خود را انجام می دهد تا بازیکن دیگر را سرنگون کند و اجازه ندهد تا بازیکنان دیگر از یک طرف زمین به طرف دیگر زمین حرکت کنند. کسی که در این سناریو سرنگون می شود و اصطلاحا بول داگ می شود، سعی می کند تا دیگران را نیز بول داگ کند.

عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

 

جام جهانی این بار با فوتبال حبابی

در ماه می سال 2018 اولین جام جهانی فوتبال حبابی در لندن به صورت رسمی برگزار شد. بعد از لندن کشورهای دیگری مانند فنلاند، برزیل، پرتغال و اسپانیا نیز در این جام جهانی شرکت کردند. تیم ملی انگلستان نیز در این مسابقات شرکت کرد. از این موضوع می توان نتیجه گرفت که فوتبال حبابی یکی از گزینه های مناسب برای گذرادن تایم اوقات فراغت است. هر کسی که برای اولین بار این بازی را تجربه کرده است از این تجربه پشیمان نخواهد بود.

فوتبال حبابی چه مزایایی دارد؟

عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

انجام این بازی مزایای بسیاری دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بهبود عملکرد سیستم تنفسی از طریق افزایش نسبت تهویه و افزایش حجم تبادل گازی در حبابچه های دستگاه ریه

2. بهبود و ارتقا عملکرد قلب و سیستم گردش خون به عنوان فعالیت زیر بیشینه

3. بهبود تعادل سیستم بدن از طریق افزایش آگاهی موقعیت بدن در یک صفحه فضایی و افزایش سرعت عملکرد مغز در بازیابی

4. تعادل بدن در افزایش ترشح هورمون آدرنالین ناشی از هیجان مثبت که منجر به ارتقا عملکرد مغز و سیستم عصبی و بهبود کارایی متابولیکی در بدن می شود

5. تقویت عضلات بدن از جمله عضلات مرتبط به ران، ساق پا، سرشانه ها، بازو، سینه و سیستم عضلانی

دستورالعمل های استفاده مناسب از توپ فوتبال حبابیعکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

1. توپ فوتبال حبابی را بیش از اندازه معمول باد کنید زیرا باعث کم شدن عمر توپ شما می شود.

2. توپ باید به اندازه ای باد شود که بیش از حد سفت نشود و در زمان جابه جا شدن، هوا در آن جریان داشته باشد.

3. مکش هوا در پمپ هوا با استفاده از یک تابع معکوس به خالی شدن سریع باد کمک می کند. علاوه بر این با باز گذاشتن دریچه هوا اجازه داده می شود تا هوای داخل توپ به صورت کامل و در مدت زمان طولانی تری تخلیه شود.

4. برای تمیز کردن توپ از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. با استفاده از این پارچه می توانید دیواره های داخلی و خارجی توپ را پاک کنید. استفاده از مواد ضدعفونی کننده نیز مشکلی ایجاد نمی کند، البته توصیه می کنیم حتما قبل از این که کل سطوح توپ را پاک کنید، قسمتی از آن را به صورت آزمایشی تمییز کنید تا از ماده ضد عفونی کننده خود مطمئن شوید.

5.‌ این نوع از توپ چندکاره است که شامل دویدن، چرخیدن، ضربه زدن و یا ترکیبی از این موارد است. شما می توانید برای فوتبال نیز از این توپ استفاده کنید. قبل از شروع بازی سطوح بازی را تمیز کنید تا اشیا مختلف نتوانند به توپ صدمه بزنند.

6. برای جلوگیری از بروز مشکلات مختلف سعی کنید در یک زمین مسطح و هموار از این توپ جادویی استفاده کنید. برای جلوگیری از خطرات بهتر است تا فرد دیگری در هنگام استفاده از توپ شاهد و نظاره گر شما باشد.

7. برای ساخت حباب ها از پلی اورتان ترموپلاستیک استفاده شده است. این جنس در مقابل جنس های دیگر موجود در بازار بسیار ایمن تر، سبک تر، و با دوام تر است. توپ فوتبال حبابی در ضخامت های 0.6 میلی متر، 0.7 میلی متر، 0.8 میلی متر و یک میلی متر موجود می باشد.

 

فوتبال حبابی در ایران

عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

کمیته فوتبال حبابی در کشور ایران از تاریخ 94/5/4 تحت نظارت انجمن ورزش های تفریحی و مهارت های فردی نمایشی در فدراسیون ورزش های همگانی فعالیت خود را شروع کرد. اولین نمایش رسمی فوتبال حبابی در ایران در تاریخ 94/5/9 در مراسم مربوط به اختتامیه هفته جهانی المپیک در حضور جمع بزرگی از ورزشکاران و پیشکسوتان و مسئولین ورزشی از جمله رئیس فدراسیون مجموعه ورزش های همگانی و حرفه ای به نمایش در آمد و در دستور کار این کمیته قرار گرفت. مهم ترین فعالیت ها و اهداف کمیته فوتبال حبابی جمهوری اسلامی ایران شامل موارد زیر است:

1. افزایش نشاط عمومی از طریق فراهم آوردن شرایط این بازی برای عموم مردم جامعه در یک بعد تفریحی و همگانی

2. همکاری و تعامل با سازمان ها و نهادها برای ترویج صنفی این رشته هیجان انگیز

3. آموزش حرفه ای بازی و تشکیل باشگاه ها

4. به روز رسانی قوانین و مقررات و تکنیک های بازی فوتبال حبابی

5. سازماندهی مسابقات منظم

6. آموزش پایه ای فوتبال حبابی از طریق روش هایی مانند تعامل با مراکز آموزشی و مدارس

7. تامین تجهیزات مرتبط با این رشته

معرفی مراکز بازی فوتبال حبابی در تهران

 • فوتبال حبابی مرکز ولنجک
 • فوتبال حبابی شمال تهران
 • فوتبال حبابی فرمانیه
 • فوتبال حبابی بام لند
 • فوتبال حبابی غرب صادقیه
 • فوتبال حبابی جردن

کلام پایانی

در این نوشته از سایت بازیزا به معرفی بازی پرطرفدار فوتبال حبابی پرداختیم. امیدواریم از انجام این بازی در کنار دوستان و اقوام خود لذت ببرید و تجربیات خود را از طریق کامنت های سایت با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد بازی فوتبال حبابی

ورزشی تیمی شبیه به فوتبال است که در آن بازیکنان توسط یک پوشش حبابی که از هوا پر شده است محصور شده اند. بازیکنان طبق قوانینی مشخص در این بازی با هم رقابت می کنند.

برای تجربه این بازی به توپ، حباب، زمین ورزشی و لباس و کفش مخصوص نیاز داریم.

هر تیم باید شامل 5 بازیکن اصلی و 3 بازیکن ذخیره باشد. بازی در حریم دروازه شامل قوانینی خاص است و در هر زمان فقط یک بازیکن از تیم مدافع اجازه ورود به دروازه را دارد.

اولین نمایش رسمی فوتبال حبابی در ایران در تاریخ 94/5/9 در مراسم مربوط به اختتامیه هفته جهانی المپیک در حضور جمع بزرگی از ورزشکاران و پیشکسوتان ورزش و مسئولین ورزی از جمله رئیس فدراسیون مجموعه ورزش های همگای و حرفه ای در دستور کار این کمیته قرار گرفته است.

تست آمادگی بازی فوتبال حبابی

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی فوتبال حبابی را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.


عکس فوتبال حبابی، رقابتی پرهیجان [+آموزش و قوانین بازی]

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

farhad در ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

یه بازی پرهیجان و عالی به شدت توصیه میشه.

پاسخ
Avatar

شیما در ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

فوتبال حبابی هم به صورت سالنی و هم داخل فضای آزاد جذابه و پرهیجان هست.

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.