آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۹
عکس آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

بازی هفت خبیث یکی از بازی های گروهی است که طرفداران بی شماری در سراسر دنیا و ایران دارد. معمولا در جمع های دوستانه و دورهمی ها، بیشتر افراد خواهان این بازی مهیج هستند. در ادامه این نوشته از سایت بازیزا به بیان چگونگی این بازی و قواعد آن می پردازیم.

بازی هفت خبیث یا هفت کثیف که معادل انگلیسی آن اونو است، با کارت انجام می شود و در سراسر جهان طرفداران خاص خود را دارد.

چگونگی انجام بازی هفت کثیف

این بازی معمولاً در جمع هایی که تعداد آن ها بیشتر از دو نفر است انجام می شود. این بازی با پنج کارت شروع می شود. اگر تعداد بازیکنان بیشتر از پنج نفر باشد باید از دو دسته کارت برای انجام بازی استفاده شود. برای شروع بازی هفت خبیث به هر نفر هفت کارت داده می شود.

کارت های باقی مانده در وسط زمین بازی و به پشت گذاشته می شود. یک کارت را انتخاب کرده و به عنوان کارت مبدا و شروع بازی روی زمین در کنار دسته کارت های دیگر روی زمین قرار می دهیم. بازی به این صورت شروع می شود که نفر اول باید کارتی متناسب با کارتی که روی زمین گذاشته شده انتخاب کند و روی زمین بیندازد. در صورتی که خال مشابه را در دست خود نداشته باشد باید 3 به 1 خال دیگری را بازی کند.

در روش دیگر برای انجام این بازی نفر اول باید کارتی را از روی زمین بردارد و اگر کارت برداشته شده با کارتی که در دست دارد مطابقت داشته باشد باید آن کارت را نیز روی زمین قرار دهد، اما اگر دو کارت شبیه یکدیگر نبودند باید کارت را نگه دارد و نوبت به نفر بعدی می رسد.

بازی هفت خبیث تا جایی ادامه می یابد که یک نفر از اعضا بتواند تمام کارت های خود را روی زمین بگذارد و کارتی در دست نداشته باشد. فرد برنده در دور بعدی بازی باید شروع کننده بازی باشد. تعداد کارت هایی که در دست افراد باقی می ماند به عنوان یک امتیاز منفی برای آن ها محسوب می شود.

تنها زمانی می توانید بازی را به اتمام برسانید که تعداد دست های بازی و یا تعداد امتیازهای منفی را قبل از شروع بازی مشخص کرده باشید، آن موقع هر کس به امتیاز مشخص شده رسید، برنده بازی است. در این بازی کسی که کمترین امتیاز منفی را دربافت می کند در نهایت برنده بازی است.

در صورت تمایل می توانید این بازی را به صورت حذفی نیز انجام دهید، به صورتی که هر کسی که تعداد کارت های موجود در دستش تمام شد، می تواند اعلام کند که کارت هایش به پایان رسیده است و او برنده بازی است. پس از او، به ترتیب بازیکنان دیگر ادامه می دهند تا نفرات برنده بعدی مشخص شوند.

زمانی که تعداد بازیکنان به عدد دو رسید، بازیکن ها می توانند در کنار برگه هشت، برگه آس را نیز که به عنوان جایزه به حساب می آید روی زمین بگذارند. البته به این مسئله نیز توجه داشته باشید که در صورتی که تنها کارت موجود در دست شما برگه 8 است و خال وسط زمین عدد زمینه است، باید بلند بگویید تک برگ و جایزه آن را بیندازید و پایان بازی هفت خبیث را اعلام کنید. علاوه بر این موضوع اگر بازیکنی فقط دو کارت 8 و 1 را در دست دارد باید تک برگ را بگوید، اگر این کار را انجام ندهد جریمه می شود.

قوانین بازی هفت خبیث

قوانین بازی هفت خبیث

قوانین این بازی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود. قوانین اصلی در همه بازی ها ثابت هستند، اما قوانین فرعی با توجه به شرایط و خواسته بازیکنان دچار تغییرات می شود. قوانین اصلی این بازی این است که فردی که کارت ها را پخش می کند، حتماً باید این کار را در جهت حرکت عقربه های ساعت انجام دهد.

قوانین اصلی و مهم بازی

1. اگر بازیکنی عدد ده را بیاورد، به این معنا است که جهت حرکت بازی باید برعکس شود.

2. با ظاهر شدن عدد 7 اگر بازیکنی که این کارت را برداشته کارتی با شماره هفت از هر خال در دست داشته باشد، بازی طبق روال گذشته ادامه می یابد. اما در صورتی که کارتی با شماره هفت نداشته باشد، باید دو کارت را از روی زمین بردارد و در این صورت بازی برای نفر بعد به روال قبل ادامه می یابد.

3. رو شدن عدد دو در این بازی این مفهوم را دارد که یک نفر از بازیکنان باید به انتخاب بازیکنی که کارت شماره 2 را در دست دارد جریمه شود.

4. برداشتن کارت شماره 8 از روی زمین به مفهوم جایزه است. در واقع فردی که کارت آس را می گذارد می تواند یک کارت دیگر را نیز به انتخاب خود روی زمین بگذارد. در صورتی که فردی که نوبت اوست این کار را انجام ندهد و کارتی را روی زمین قرار ندهد، نتوانسته است قوانین بازی را رعایت کند و باید جریمه شود.

5. مشخص شدن کارت آس به این معنا است که نوبت نفر بعدی از دست رفته است و نفر بعد از او باید به بازی ادامه دهد.

6. در صورتی که کارت سرباز رو شود، بازیکنی که این کارت را برداشته می تواند در صورت تمایل حکم بازی را به دلخواه و سلیقه خود تغییر دهد.

7. اگر بازیکنی فقط یک کارت در دست دارد باید با صدای بلند بگوید تک کارت، اگر بازیکن این کار را انجام ندهد و دیگر بازیکنان متوجه خطای او شوند، در این صورت او جریمه می شود و باید یک کارت از روی زمین بردارد.

قوانین فرعی بازی هفت خبیث

1. در صورت انجام تخلفاتی مانند تاخیر در بازی، خارج از نوبت بازی کردن و… فرد توسط سایر بازیکنان جریمه می شود و باید یک کارت از روی زمین بردارد.

2. اگر تنها کارت موجود در دست بازیکن کارت آس بود باید جایزه خود را هم بگذارد، در غیر این صورت چون دیگر کارتی در دست ندارد جریمه می شود.

3. اگر بازیکن اول کارت عدد هفت را روی زمین قرار دهد، بازی تا زمانی که فرد دیگری عدد هفت را بر روی دسته کارت ها قرار دهد، بازی ادامه می یابد. اگر بازیکن دوم و سوم نیز عدد هفت را قرار دادند و بازیکن بعدی آن ها عدد هفت نداشت مشمول قانون سرکش می شود و باید 8 کارت جریمه شود.

4. اگر بازیکن اول کارت آس را روی زمین قرار دهد، نوبت نفر بعدی از دست می رود، مگر اینکه بازیکن بعدی نیز کارت آس در دست داشته باشد.

امتیاز دهی در بازی هفت خبیث

زمانی که نفر اول کارت های خود را تمام کرده و پایان بازی را اعلام کرده، باید تمام افراد باقی مانده در بازی امتیاز منفی دریافت کنند. هر کدام از کارت ها امتیاز منفی جداگانه ای دارد که در ادامه توضیح می دهیم:

 • برگه های شماره 2 تا 10 امتیاز منفی برابر با شماره کارت دارند. این روش، کارت شماره هفت را شامل نمی شود.
 • کارت بی بی 12 امتیاز منفی دارد.
 • کارت شاه 13 امتیاز منفی دارد.
 • کارت سرباز  20 امتیاز منفی را شامل می شود.
 • کارت آس دارای 14 امتیاز منفی است.
 • اگر بازیکنی کارت شماره 7 در دست خود دارد باید آن را کنار بگذارد و دو کارت دیگر بردارد.
 • اگر فردی که در ابتدا بازی را تمام کرده، کارت پایانی اش سرباز باشد، امتیاز منفی دیگر افراد دو برابر می شود.

عکس بازی هفت خبیث

بازی هفت خبیث آنلاین

اگر اهل بازی با گوشی هوشمند خود هستید، می توانید این بازی سرگرم کننده را به صورت آنلاین انجام دهید. این بازی برای سیستم عامل های اندروید و IOS در دسترس است. شما می توانید این بازی را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود بازی هفت خبیث

کلام آخر

در این نوشته از سایت بازیزا به معرفی بازی کارتی و پرطرفدار هفت خبیث پرداخته شد. این بازی در حین سادگی می تواند زمان زیادی شما را درگیر کند، بدین صورت که دیگر متوجه گذر زمان نباشید. امیدواریم از انجام این بازی گروهی جذاب در دورهمی ها و جمع های دوستانه خود لذت ببرید.

همراهان عزیز بازیزا لطفا در بخش کامنت های سایت، بازی های گروهی و کارتی مورد علاقه خود را با ما و دیگران کاربران بازیزا به اشتراک بگذارید.

 

 

سوالات متداول در زمینه بازی هفت خبیث

روند بازی هفت خبیث چگونه است؟

1- برای شروع بازی هفت خبیث به هر نفر هفت کارت داده می شود
2- کارت های باقی مانده در وسط زمین بازی و به پشت گذاشته می شود
3- یک کارت را انتخاب کرده و به عنوان کارت مبدا و شروع بازی روی زمین در کنار دسته کارت های دیگر قرار می دهیم
4- نفر اول باید کارتی را از روی زمین بردارد و اگر کارت برداشته شده با کارتی که در دست دارد مطابقت داشته باشد باید آن کارت را نیز روی زمین قرار دهد، اما اگر دو کارت شبیه یکدیگر نبودند باید کارت را نگه دارد و نوبت به نفر بعدی می رسد

برنده بازی هفت خبیث کیست؟

برنده این بازی کسی است که بتواند تمام کارت های موجود در دست خود را سریع تر از دیگران روی زمین قرار دهد.

عدد هفت در این بازی چه کاربردی دارد؟

با مشخص شدن عدد 7 بر روی کارت ها روی زمین اگر بازیکن کارتی با عدد هفت در دست داشته باشد بازی طبق روال گذشته ادامه می یابد اما در صورتی که کارت شماره هفت را نداشته باشد باید دو کارت را از روی زمین بردارد و در این صورت بازی برای نفر بعد به روال قبل ادامه می ابد.

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

saz در ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

راهنمای جامعی بود

پاسخ
Avatar

طاها در ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

نوشته کاملی بود. سپاس

پاسخ
Avatar

سمیرا در ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

اگر بازیکنی در این بازی عدد ۷ را بیاره چه اتفاقی افتاده؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

  با مشخص شدن عدد ۷ اگر بازیکنی این کارت را برداشته کارتی با عدد هفت در دست داشته باشد بازی طبق روال گذشته ادامه میابد اما در صورتی که کارتی با عدد هفت را نداشته باشد باید دو کارت را از روی زمین بردارد و در این صورت بازی برای نفر بعد به روال قبل ادامه میابد.

  پاسخ
Avatar

ساناز در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

سلام .اگر در بازی چهار نفره هفت خبیث، هر چهار نفر هفت داشته باشند (یعنی یه دور کامل بچرخه عدد هفت )و دوباره به نفر اول برسه ،تکلیفش چیه ؟باید هشت تا ورق برداره ؟

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. بله دقیقا همینطوره دوست عزیز. در ضمن اگر بخواهید بازی خیلی جذاب تر باشه باید چند دست ورق استفاده کنید که تعداد ۷ ها هم بالاتر بره!

  پاسخ
Avatar

امیر حسن در ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

سلام عدد هفت در پایان بازی مشمول امتیاز نیست

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. خیر

  پاسخ
Avatar

امیر حسن در ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

با سلام اگر کسی در پایان بازی رو با هفت تموم کنه در امتیاز دهی فرقی می کنه؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. خیر فرقی نمی کنه. فقط اگر کارت ۷ را نداشته باشه باید دو کارت از روی زمین برداره.

  پاسخ
Avatar

امیر حسن در ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

متشکرم

پاسخ
Avatar

باران در ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگر کسی که بازی را تمام کرده دراخر کارت هشت را بگزارد باید یک کارت دیگر به عنوان جایزه بردارد یا لازم نیس و بازی تمام شده است؟؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. باید حتما بگوید تک برگ و بعد کارت ۸ را بگذارد.

  پاسخ
Avatar

fardin در ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ گفته:

سلام
قوانین بازی دو نفره با چند نفره چه تفاوتی داره

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. قوانین بازی برای تعداد نفرات مختلف ثابت است و تغییری نمی کند فقط تعداد کارت ها متفاوت می شود.

  پاسخ
Avatar

ارشیا ابراهیمی در ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ گفته:

سلام
وقت بخیر
اگر در انتها بازی ۲ نفر باقی بماند
و آن دو نفر هر یک ۷ داشته باشند چه اتفاقی می‌افتد؟
یا اگر همین اتفاق برای سرباز. بیافتد
یعنی یک نفر ۱ برگ باشد و دیگری ۲ برگ
فرد تک برگ شده سرباز بیاندازد
بازی تمام شده است یا باید حکم بگوید؟
چونکه مثلا اگر حکمی اعلام کند که فرد مقابل ۲ لو داشته باشد می‌تواند مجدد او را به بازی بیاورد.

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. اگر هر دو هفت داشته باشند بازی ادامه میابد. زمانی که فرد کارت سرباز را دارد باید قبل از این که کارت را روی زمین قرار دهد تک برگ بگوید و با قرار دادن کارت روی زمین بازی تمام می شود.

  پاسخ
Avatar

نیکا روستافر در ۲۴ مهر ۱۳۹۹ گفته:

جالب بود

پاسخ
Avatar

محمد در ۱ آبان ۱۳۹۹ گفته:

سلام و خسته نباشید
یه سوال فنی داشتم در مورد بازی ۷ خبیپ
اگر در بازی یک نفر کارت ۷ بیاید و نفر بعدی ۷ نداشته باشد
ایا میتواند اگر اولین کارتی که از زمین بابت جریمه بر میدارد ۷ باشد رو بازی کند و روی ۷ نفر قبلی گذاشته و نفر بعدی خودش رو ۴ برگ جریمه کند؟

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۱ آبان ۱۳۹۹ گفته:

  سلام
  خیر وقتی بازی قطع میشه و کارت جریمه بر میدارید و ۷ باشه و قرار بدید نفر بعدی برای یک ۷ جریمه میشه

  پاسخ
Avatar

محمد غروی در ۷ آبان ۱۳۹۹ گفته:

سلام دوباره
پس اگر وقتی نفر قبلی یا دو نفر قبلی عدد ۷ گذاشتن و نفر سوم عدد ۷ نداشت جریمه میشه ولی اگر اولین کارتی که از روی زمین بر میداره ۷ باشه میتونه بزاره روی و نفر بعدی رو ۲ تا کارت جریمه کنه؟
و یه سوال دیگه
وقتی عدد ۲ گذاشته میشه برای جریمه کارت باید از روی زمین برداشته شه؟
ممنونم 🙏

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۶ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  خیر
  نفر سوم چهار کارت جریمه میشه و پس از آن بازی از نفر چهارم ادامه پیدا می کند.
  بله
  کارت جریمه عدد دو از روی زمین برداشته و به شخص موردنظر داده می شود.

  پاسخ
Avatar

محمد خالقى در ۷ آذر ۱۳۹۹ گفته:

سلام و خسته نباشید
اگر فقط دو کارت در دست دارید یکى ٨ و یکى سرباز
و نوبت شما میشه
میشه ٨ رو زد و بعد به عنوان جایزه سرباز رو زد و بازى رو تموم کرد

پاسخ
Avatar

Mahmood در ۲۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

با سلام، لطفا سوال منو جواب بدین چون همیشه سر این موضوع من و دوستام بحث داریم ! اگر بازیکن برگه آخرش هفت باشه بذاره زمین بازی تموم بشه ، نفر بعدش بازم باید کارت برداره دوتا ؟؟ یا چون بازی تمومه شاملش نمیشه ؟؟؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  در پایان بازی هفت خبیث رقابت بین دو نفر است و در نهایت یک نفر به عنوان بازنده بازی مشخص می شود، بنابراین سایر افرادی که قبل از فرد بازنده دست خود را تمام کرده اند، نمی توانند مجددا به بازی برگردند

  پاسخ
Avatar

Mahi در ۳ دی ۱۳۹۹ گفته:

این بازی عالیه ما هر کی که میبازه بهش حکم میدیم باید انجام بده مثلا تخم مرغ میمالیم تو صورتش یا لباس زنونه تن مردا میکنیم یا‌‌.. خیلی حال میده

پاسخ
Avatar

کاملیا در ۵ دی ۱۳۹۹ گفته:

میشه ۶ یا ۷ نفره بازی کرد
نهایتا تا چند نفر میشه بازی کرد

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

  اگر تعداد کارتها زیاد باشه میتونید تا هر تعدادی اضافه بشید

  پاسخ
Avatar

@رافا در ۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

اگه دوتا کارت هشت داشته باشی و دوتا کارت با خال‌های متفاوت، آیا میتونی دوتا هشت رو باهم بیاری پایین که دوتا ورق بعدی رو بعنوان جایزه دوتا هشت بیای پایین؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۸ دی ۱۳۹۹ گفته:

  خیر اگر دو کارت هشت در دست داشته باشید، بعد از اینکه اولین کارت هشت راروی زمین قرار دادید کارت هشت دومی را به عنوان جایزه کارت اول پرتاب می کنید و سپس یکی از کارت هایی که خال متفاوت دارند را به عنوان جایزه کارت دوم می اندازید.

  پاسخ
Avatar

مهسا در ۱۳ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام آس چیه 😂؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  سلام
  به هر کدام از چهار ورق تک خال در ورق آس گفته می شود.

  پاسخ
Avatar

Ali در ۱ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگر شاه زمینه بازی باشد باید چه کنیم

پاسخ
  Avatar

  sara در ۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  به طور مثال اگر زمینه شاه خال پیک باشد شما باید شاه خال خشت، گشنیز و یا دل را بر روی آن بگذارید و در صورتی که سه ورق مذکور را ندارید باید یک برگه از زمین بردارید.

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.