دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا

دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا | وارد شوید | ثبت نام کنید

آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: 26 فوریه 2020
بازدید: ۲۰,۶۱۷ نفر
عکس آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

بازی هفت خبیث یکی از بازی های گروهی است که طرفداران بی شماری در سراسر دنیا و ایران دارد. معمولا در جمع های دوستانه و دورهمی ها بیشتر افراد خواهان این بازی مهیج هستند. در ادامه این نوشته از سایت بازیزا به بیان چگونگی این بازی و قواعد آن می پردازیم.

بازی هفت خبیث یا هفت کثیف که معادل انگلیسی آن اونو است، با کارت انجام می شود و در سراسر جهان و ایران طرفداران خاص خود را دارد.

چگونگی انجام بازی هفت کثیف

این بازی معمولاً در جمع هایی که تعداد آن ها بیشتر از دو نفر است انجام می شود. این بازی با پنج کارت شروع می شود. اگر تعداد بازیکنان بیشتر از پنج نفر باشد باید از دو دسته کارت برای انجام بازی استفاده شود. برای شروع بازی هفت خبیث به هر نفر هفت کارت داده می شود.

کارت های باقی مانده در وسط زمین بازی و به پشت گذاشته می شود. رویی ترین کارت که روی زمین قرار دارد را به رو و در کنار سایر کارت ها در روی زمین قرار می دهیم. بازی به این صورت شروع می شود که نفر اول باید کارتی متناسب با کارتی که روی زمین گذاشته شده انتخاب کند و روی زمین بیندازد. در صورتی که خال مشابه را در دست خود نداشته باشد باید 3 به 1 خال دیگری را بازی کند.

در روش دیگر برای انجام این بازی نفر اول باید کارتی را از روی زمین بردارد و اگر کارت برداشته شده با کارتی که در دست دارد مطابقت داشته باشد باید آن کارت را نیز روی زمین قرار دهد اما اگر دو کارت شبیه یکدیگر نبودند باید کارت را نگه دارد و نوبت به نفر بعدی می رسد.

بازی هفت خبیث تا جایی ادامه میابد که یک نفر از اعضا بتواند تمام کارت های خود را روی زمین بگذارد و کارتی در دست نداشته باشد. فرد برنده در دور بعدی بازی باید شروع کننده بازی باشد. تعداد کارت هایی که در دست افراد باقی می ماند به عنوان یک امتیاز منفی برای آن ها محسوب می شود.

تنها زمانی می توانید بازی را به اتمام برسانید که تعداد دست های بازی و یا تعداد امتیازهای منفی را قبل از شروع بازی مشخص کرده باشید، آن موقع هر کس به امتیاز مشخص شده رسید بازی برای او تمام می شود و او برنده بازی است. در این بازی کسی که کمترین امتیاز منفی را دربافت می کند در نهایت برنده بازی است.

در صورت تمایل می توانید این بازی را به صورت حذفی نیز انجام دهید به صورتی که هر کسی که تعداد کارت های موجود در دستش تمام شد می تواند اعلام کند که کارت هایش به پایان رسیده است و او برنده بازی است. پس از او به ترتیب بازیکنان دیگر ادامه می دهند تا نفرات برنده بعدی مشخص شوند.

زمانی که تعداد بازیکنان به عدد دو رسید، بازیکن ها می توانند در کنار برگه هشت، برگه آس را نیز که به عنوان جایزه به حساب می آید را روی میز بگذارند. البته به این مسئله نیز توجه داشته باشید که در صورتی که تنها کارت موجود در دست شما برگه 8 باشد و خال وسط زمین عدد زمینه باشد در این لحظه باید بلند بگویید تک برگ و جایزه آن را بیندازید و پایان بازی هفت خبیث را اعلام کنید. علاوه بر این موضوع اگر بازیکنی فقط دو کارت 8 و 1 را در دست دارد باید تک برگ را بگوید، اگر این کار را انجام ندهد جریمه می شود.

قوانین بازی هفت خبیث

عکس آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

می توان این طور گفت که قوانین این بازی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود. قوانین اصلی در همه بازی ها ثابت هستند اما قوانین فرعی با توجه به شرایط و خواسته بازیکنان دچار تغییرات می شود. قوانین اصلی این بازی این است که فردی که کارت ها را پخش می کند حتماً باید این کار را در جهت حرکت عقربه های ساعت انجام دهد.

قوانین اصلی و مهم بازی

1. اگر بازیکنی عدد ده را بیاورد به این معنا است که جهت حرکت بازی باید برعکس شود.

2. با مشخص شدن عدد 7 اگر بازیکنی که این کارت را برداشته کارتی با عدد هفت در دست داشته باشد بازی طبق روال گذشته ادامه میابد. اما در صورتی که کارتی با عدد هفت را نداشته باشد باید دو کارت را از روی زمین بردارد و در این صورت بازی برای نفر بعد به روال قبل ادامه میابد.

3. رو شدن عدد دو در این بازی این مفهوم را دارد که یک نفر از بازیکنان باید به انتخاب بازیکنی که کارت شماره 2 را در دست دارد جریمه شود.

4. برداشتن کارت شماره 8 از روی زمین به مفهوم جایزه است. در واقع فردی که کارت آس را می گذارد می تواندیک کارت دیگر را نیز به انتخاب خود روی زمین بگذارد. در صورتی که فردی که نوبت اوست این کار را انجام ندهد و کارتی را روی زمین قرار ندهد نتوانسته است قوانین بازی را رعایت کند و باید جریمه شود.

5. مشخص شدن کارت آس به این معنا است که نوبت نفر بعدی از دست رفته است و نفر بعد از او باید به بازی ادامه دهد.

6. در صورتی که کارت سرباز رو شود، بازیکنی که این کارت را برداشته می تواند در صورت تمایل حکم بازی را به دلخواه و سلیقه خود تغییردهد.

7. اگر بازیکنی فقط یک کارت در دست دارد باید با صدای بلند بگوید تک کارت، اگر او این کار را انجام ندهد و دیگر بازیکنان متوجه خطای او شوند در این صورت او جریمه می شود و باید یک کارت از روی زمین بردارد.

قوانین فرعی بازی هفت خبیث

1. در صورت انجام تخلفاتی مانند تاخیر در بازی، خارج از نوبت بازی کردن و …فرد توسط سایر بازیکنان جریمه می شود و باید یک کارت را از زمین بردارد.

2. اگر تنها کارت موجود در دست بازیکن کارت آس بود باید جایزه خود را هم بگذارد و چون دیگر کارتی در دست ندارد جریمه می شود.

3. اگر بازیکن اول کارت عدد هفت را روی زمین قرار دهد تا زمانی که فرد دیگری عدد هفت را قرار می دهد ادامه میابد. اگر بازیکن دوم و سوم نیز عدد هفت را قرار دادند و بازیکن بعدی آن ها عدد هفت نداشت مشمول قانون سرکش می شود و باید دو کارت جریمه شود.

4. اگر بازیکن اول کارت آس را روی زمین قرار دهد، نوبت نفر بعدی از دست می رود به جز اینکه خود او نیز کارت آس در دست داشته باشد.

امتیاز دهی در بازی هفت خبیث

زمانی که نفر اول کارت های خود را تمام کرده و پایان بازی را اعلام کرده باید تمام افراد باقی مانده در بازی امتیاز منفی را دریافت کنند. هر کدام از کارت ها امتیاز منفی جداگانه ای دارد که در ادامه توضیح می دهیم:

 • برگه های شماره 2 تا 10 امتیاز منفی برابر با شماره کارت دارند. این روش کارت شماره هفت را شامل نمی شود.
 • کارت بی بی 12 امتیاز منفی دارد.
 • کارت شاه 13 امتیاز منفی دارد.
 • کارت سرباز  20 امتیاز منفی را شامل می شود.
 • کارت آس دارای 14 امتیاز منفی است.
 • اگر بازیکنی کارت شماره 7 در دست خود دارد باید آن را کنار بگذارد و دو کارت دیگر بردارد.
 • اگر فردی که در ابتدا بازی را تمام کرده کارت پایانی اش سرباز باشد، امتیاز منفی دیگر افراد دو برابر می شود.

عکس آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

بازی هفت خبیث آنلاین

اگر اهل بازی با گوشی هوشمند خود هستید می توانید این بازی سرگرم کننده را به صورت آنلاین انجام دهید. این بازی برای سیستم عامل های اندروید و IOS در دسترس است. شما می توانید این بازی را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود بازی هفت خبیث

کلام آخر

در این نوشته از سایت بازیزا به معرفی بازی کارتی و پرطرفدار هفت خبیث پرداخته شد. این بازی در حین سادگی می تواند زمان زیادی شما را درگیر کند بدین صورت که دیگر متوجه گذر زمان نباشید. امیدواریم از انجام این بازی گروهی جذاب در دورهمی ها و جمع های دوستانه خود لذت ببرید.

همراهان عزیز بازیزا لطفا در بخش کامنت های سایت بازی های گروهی و کارتی مورد علاقه خود را با ما و دیگران کاربران بازیزا به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول در مورد بازی هفت خبیث

برنده این بازی کسی است که بتواند تمام کارت های موجود در دست خود را سریع تر از دیگران روی زمین قرار دهد.

با مشخص شدن عدد 7 اگر بازیکنی این کارت را برداشته کارتی با عدد هفت در دست داشته باشد بازی طبق روال گذشته ادامه میابد اما در صورتی که کارتی با عدد هفت را نداشته باشد باید دو کارت را از روی زمین بردارد و در این صورت بازی برای نفر بعد به روال قبل ادامه میابد.

مشخص شدن کارت آس به این معنا است که نوبت نفر بعدی از دست رفته است و نفر بعد از او باید به بازی ادامه دهد.

تست آمادگی بازی هفت خبیث

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی هفت خبیث را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.

عکس آشنایی با قوانین بازی هفت خبیث

 

 

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

دیدگاه‌ها

Avatar

saz در 12 مارس 2020 گفته:

راهنمای جامعی بود

پاسخ
Avatar

طاها در 8 آوریل 2020 گفته:

نوشته کاملی بود. سپاس

پاسخ
Avatar

سمیرا در 8 آوریل 2020 گفته:

اگر بازیکنی در این بازی عدد ۷ را بیاره چه اتفاقی افتاده؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 8 آوریل 2020 گفته:

  با مشخص شدن عدد ۷ اگر بازیکنی این کارت را برداشته کارتی با عدد هفت در دست داشته باشد بازی طبق روال گذشته ادامه میابد اما در صورتی که کارتی با عدد هفت را نداشته باشد باید دو کارت را از روی زمین بردارد و در این صورت بازی برای نفر بعد به روال قبل ادامه میابد.

  پاسخ
Avatar

ساناز در 5 می 2020 گفته:

سلام .اگر در بازی چهار نفره هفت خبیث، هر چهار نفر هفت داشته باشند (یعنی یه دور کامل بچرخه عدد هفت )و دوباره به نفر اول برسه ،تکلیفش چیه ؟باید هشت تا ورق برداره ؟

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در 9 می 2020 گفته:

  سلام. بله دقیقا همینطوره دوست عزیز. در ضمن اگر بخواهید بازی خیلی جذاب تر باشه باید چند دست ورق استفاده کنید که تعداد ۷ ها هم بالاتر بره!

  پاسخ
Avatar

امیر حسن در 9 ژوئن 2020 گفته:

سلام عدد هفت در پایان بازی مشمول امتیاز نیست

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 13 ژوئن 2020 گفته:

  سلام. خیر

  پاسخ
Avatar

امیر حسن در 10 ژوئن 2020 گفته:

با سلام اگر کسی در پایان بازی رو با هفت تموم کنه در امتیاز دهی فرقی می کنه؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 13 ژوئن 2020 گفته:

  سلام. خیر فرقی نمی کنه. فقط اگر کارت ۷ را نداشته باشه باید دو کارت از روی زمین برداره.

  پاسخ
Avatar

امیر حسن در 10 ژوئن 2020 گفته:

متشکرم

پاسخ
Avatar

باران در 19 ژوئن 2020 گفته:

سلام اگر کسی که بازی را تمام کرده دراخر کارت هشت را بگزارد باید یک کارت دیگر به عنوان جایزه بردارد یا لازم نیس و بازی تمام شده است؟؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 20 ژوئن 2020 گفته:

  سلام. باید حتما بگوید تک برگ و بعد کارت ۸ را بگذارد.

  پاسخ
Avatar

fardin در 31 جولای 2020 گفته:

سلام
قوانین بازی دو نفره با چند نفره چه تفاوتی داره

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 11 آگوست 2020 گفته:

  سلام. قوانین بازی برای تعداد نفرات مختلف ثابت است و تغییری نمی کند فقط تعداد کارت ها متفاوت می شود.

  پاسخ
Avatar

ارشیا ابراهیمی در 2 آگوست 2020 گفته:

سلام
وقت بخیر
اگر در انتها بازی ۲ نفر باقی بماند
و آن دو نفر هر یک ۷ داشته باشند چه اتفاقی می‌افتد؟
یا اگر همین اتفاق برای سرباز. بیافتد
یعنی یک نفر ۱ برگ باشد و دیگری ۲ برگ
فرد تک برگ شده سرباز بیاندازد
بازی تمام شده است یا باید حکم بگوید؟
چونکه مثلا اگر حکمی اعلام کند که فرد مقابل ۲ لو داشته باشد می‌تواند مجدد او را به بازی بیاورد.

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 11 آگوست 2020 گفته:

  سلام. اگر هر دو هفت داشته باشند بازی ادامه میابد. زمانی که فرد کارت سرباز را دارد باید قبل از این که کارت را روی زمین قرار دهد تک برگ بگوید و با قرار دادن کارت روی زمین بازی تمام می شود.

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.