دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا

دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا | وارد شوید | ثبت نام کنید

چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: 11 مارس 2020
بازدید: ۳,۶۱۴ نفر
عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

بازی حکم یکی از از پرطرفدارترین بازی های دنیا است که با ورق پاسور بازی می شود از این رو در این نوشته از سایت بازیزا می خواهیم روش انجام این بازی مهیج و سرگرم کننده را برای شما توضیح دهیم. این بازی محبوب می تواند به صورت دو نفره، سه نفره و چهار نفره انجام شود.

حکم چهار نفره

در این نوشته رایج ترین بازی حکم یعنی حکم چهار نفره را توضیح می دهیم. در حکم چهار نفره افراد دو به دو در مقابل یکدیگر قرار می گیرند.

نحوه تعیین حاکم در بازی

برای اینکه بتوانیم حاکم بازی را مشخص کنیم، ابتدا یکی از افراد باید کارت ها را پخش کند و در مقابل هر یک از افراد بازی یک کارت قرار دهد. اولین بازیکنی که کارت آس را داشته باشد از هر خالی که باشد به عنوان حاکم بازی انتخاب می شود. پس از این که حاکم تعیین شد فردی که در سمت چپ حاکم نشسته است باید کارت ها را بردارد و بر بزند و کارت ها را با توجه به قانون پخش کارت ها در میان افراد پخش کند. اصطلاحاً به این کار دست دادن می گوییم.

نحوه دست دادن در بازی حکم

فردی که قرار است کارت ها را بر بزند در این مرحله از فرد حاکم باید شروع کند و به هر نفر 5 کارت بدهد. سپس باید صبر کند تا حاکم حکم را با توجه به خال هایی که در دست دارد تعیین کند. پس از این که حاکم حکم را تعیین کرد به هر بازیکن 4 کارت داده می شود تا بدین صورت کارت ها تمام شود. اگر این کار به درستی انجام شود نهایتاً هر بازیکن 13 کارت در دست خواهد داشت.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

حاکم چگونه حکم را تعیین می کند؟

نحوه تعیین حکم توسط حاکم کاملاً سلیقه ای انجام می شود و دقیقاً طبق استراتژی های حاکم انحام می شود اما اصولاً حاکم خالی را به عنوان حکم انتخاب می کند که کارت های با ارزش تری از آن را در دست خود داشته باشد. برای مثال اگر حاکم در دست خود یک آس و سرباز، پنج دل، یک ده خشت و یک سه گشنیز داشته باشد، عاقلانه است که دل را به عنوان حکم بازی انتخاب کند. اما بعضی اوقات هم تعداد خال های مختلف در دست حاکم با هم برابر است.

قانون 10 لو کم

اگر زمانی که 5 کارت دور اول به حاکم داده می شود هیچ کارتی در آن بالاتر از 10 نباشد حاکم می تواند دست خود را به بازیکنان نشان دهد و از فردی که کارت ها را بر زده و پخش کرده بخواهد تا دوباره کارت ها را بر بزند و مجدداً پخش کند.

ارزش کارت ها در بازی حکم

اصل قانون و روش انجام بازی حکم بر اساس ارزشمندی کارت ها است. در واقع در این بازی ارزش کارت ها به ترتیب زیر است:

آس از همه کارت های تک خال با ارزش تر است. پس از آس ترتیب ارزش کارت های دیگر از زیاد به کم به این صورت است: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

نکته مهم اینجا است که ارزش برگی که خال حکم بازی را دارد از همه کارت های موجود در دست بیشتر است. در واقع اگر حکم دل باشد، 2 دل از ارزش بیشتری نسبت به آس پیک برخوردار است.

روش انجام بازی حکم

پس از این که حکم بازی مشخص شد و ورق ها بین بازیکنان پخش شد، بازیکنان طبق سلیقه آن ها را می چینند و بازی شروع می شود.

حاکم شروع کننده بازی است و به انتخاب خود یک برگ را بر روی زمین قرار می دهد پس از آن به ترتیب بازیکنان دیگر باید کارت های خود را  مطابق با خال حاکم  روی زمین قرار دهند. پس از این که هر چهار بازیکن کارت خود را قرار دادند باید بررسی شود که کدام  کارت ارزش بیشتری دارد. کارت بازیکنی که ارزش بیشتری دارد می تواند تمام دست وسط را جمع کند و یک امتیاز بگیرد.  دست توسط یکی از افراد گروه جمع می شود و به عنوان امتیاز در مقابل یکی از بازیکنان هم گروه قرار می گیرد.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

برای ادامه بازی باید کسی که دست را جمع کرده بود بازی را شروع کند و به انتخاب خود یکی از خال ها را بر روی زمین قرار دهد. نکته مهم اینجاست که اگر کسی کارتی از خالی که بازی می شود را در دست نداشته باشد می تواند برای کسب امتیاز یکی از کارهای زیر را انجام دهد:

1. حکم را ببرد

اگر کارت خالی که بازی می شود در دست بازیکنی نباشد و در عوض کارتی از خال حکم را در دست داشته باشد، می تواند از خال حکم استفاده کند و دست را ببرد. چون ارزش کارت حکم زیاد است دست به او تعلق می گیرد. حال اگر دو نفر از بازیکنان به دلیل این که خال بازی را ندارند این کار را انجام دهند آن وقت دست به کسی تعلق می گیرد که خال حکم او ارزش بیشتری داشته باشد.

2. رد دادن در حکم

اگر بازیکنی خال بازی را نداشته باشد و نخواهد از خال حکم هم استفاده کند می تواند خالی غیر مرتبط را در وسط قرار دهد. اصطلاحاً به این کار رد دادن می گوییم.

برنده شدن در بازی حکم

در نهایت هر گروهی که 7 دست بگیرد برند این بازی است. و راند را برده است و 1 امتیاز دریافت می کند. اینکه در مجموع چند راند بازی انجام شود کاملاً سلیقه ای است و مطابق نظر بازیکنان حاضر در بازی انجام می شود. معمولاً گروهی که امتیاز 3 یا 5 را کسب کند می تواند برنده نهایی بازی باشد.

قوانین امتیازدهی در بازی حکم

1. کوت کردن: در صورتی که تیم حاکم بتواند 7 دست بگیرد و بازی را برنده شود و در مقابل تیم حریف نتوانسته باشد امتیازی را دریافت کند اصطلاحاً می گوییم که تیم بازنده کوت شده است زیرا نتیجه بازی را 0-7 واگذار کرده است.

2. پرکوت کردن: اگر تیم حاکم نتواند در کل بازی امتیازی را دریافت کند و تیم مقابل او را 7-0 برده باشد می گوییم تیم حاکم پرکوت شده است. در این حالت امتیاز تیم حریف سه برابر حالت عادی حساب می شود.

3. بام: اگر یک تیم 7 دست بگیرد و برنده شود و بخواهد بازی را ادامه دهد و بتواند همه 13 دست ممکن را در یک راند بگیرد، بام اتفاق می افتد.

4. کوت دست شش: اگر تیمی در راند 6 تیم دیگری را کوت کند به ضررش خواهد بود زیرا در این حالت امتیاز برنده 1 و امتیاز تیم بازنده 6 خواهد بود. اصولاً طبق توافقی که قبل از شروع بازی انجام می شود، پس از این اتفاق تیم بازنده حاکم بازی می شود.

بازی حکم آنلاین

این بازی سرگرم کننده و جذاب به صورت آنلاین برای گوشی ها و تبلت های اندروید و iOS‌ طراحی شده است تا علاقه مندان بتوانند این بازی را با وسایل هوشمند خود نیز انجام دهند. حکم آنلاین نمونه ای از این موارد است که در آن هزاران بازیکن ایرانی با یکدیگر به صورت آنلاین در حال رقابت هستند. این نرم افزار یک چالش برای بازی حکم است به صورتی که شما می توانید با کاربران مسابقه حکم برگزار کنید. این بازی آنلاین کم حجم است و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار رفته است.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

کلام آخر

در این نوشته از سایت بازیزا در مورد بازی حکم و قوانین انجام این بازی توضیحات کاملی را ارائه کردیم. شما عزیزان می توانید در دورهمی های خود این بازی سرگرم کننده و جذاب را انجام دهید.

همراهان عزیز بازیزا لطفا تجربیات خود را در مورد بازی های گروهی با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد بازی حکم

فردی که قرار است کارت ها را بر بزند در این مرحله از فرد حاکم باید شروع کند و به هر نفر 5 کارت بدهد. سپس باید صبر کند تا حاکم حکم را با توجه به خال هایی که در دست دارد تعیین کند. پس از این که حاکم حکم را تعیین کرد به هر بازیکن 4 کارت داده می شود تا بدین صورت کارت ها تمام شود.

نحوه تعیین حکم توسط حاکم انجام می شود. اصولاً حاکم خالی را به عنوان حکم انتخاب می کند که کارت های با ارزش تری از آن را در دست خود داشته باشد.

ارزش کارت ها به ترتیب زیر است:

آس از همه کارت های تک خال با ارزش تر است. پس از آس ترتیب ارزش کارت های دیگر از زیاد به کم به این صورت است: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

در نهایت هر گروهی که 7 دست بگیرد برند این بازی است. و راند را برده است و 1 امتیاز دریافت می کند.

 

 

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

دیدگاه‌ها

Avatar

ariya در 15 مارس 2020 گفته:

این بازی قدیمی بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 15 مارس 2020 گفته:

  دوست عزیز در مورد بازی هفت خبیث نوشته داریم داخل سایت در آینده هم بازی های دیگه با پاسور قرار داده میشه. لطفا بازیزا را همراهی کنید.

  پاسخ
Avatar

farah در 15 مارس 2020 گفته:

لطفا در مورد بازی های یگری که با پاسور انجام میشه هم مطلب بگذارید.

پاسخ
Avatar

sarvan در 15 مارس 2020 گفته:

اگر حاکم در یک دست برنده بشه می تونه در دست بعدی هم حاکم باشه؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 15 مارس 2020 گفته:

  بله می تونه دوباره حاکم باشه.

  پاسخ
Avatar

سحر در 25 آوریل 2020 گفته:

این بازی عالی و لذت بخشه.

پاسخ
Avatar

Amirhosein در 29 آوریل 2020 گفته:

سلام لطفا اصطلاح تک بی بی رو توضیح بدید
ممنون

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 3 می 2020 گفته:

  سلام. دوست عزیز اصطلاحی به نام تک بی بی وجود نداره.

  پاسخ
Avatar

frolep rotrem در 13 می 2020 گفته:

This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

پاسخ
Avatar

frolep rotrem در 14 می 2020 گفته:

he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

پاسخ
Avatar

رضا در 14 می 2020 گفته:

سلام اگه برگها تقسیم بشه و یک نفر هیچ حکمی در یازده عدد کارتش نباشد می تواند بازی را بر هم بزند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 17 می 2020 گفته:

  سلام. بله می تونه بر بزنه.

  پاسخ
Avatar

ترانه در 14 سپتامبر 2020 گفته:

سلام اگه کارت ها پخش بشه و حاکم حکم رو تعیین کنه در صورتی ک حکم هم در دست دارد یعنی تو ۱۳کارتش چند تا حکم داره، بازم میتونه بخواد کارت بر داده بشه؟؟؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 15 سپتامبر 2020 گفته:

  سلام. در صورتی که حکم رو تعیین کرده باشه نمی تونه درخواست بر دادن کارت رو بده.

  پاسخ
Avatar

دلو خشگله در 16 سپتامبر 2020 گفته:

بازی هفت خبیث و ریم بازی های جالب پاسور هستن،ولی خب حکم چهار نفره و به مراتب حکم دونفره برای تفریح و روکم کنی یه چیزه دیگه اند…😉😘

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.