چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۹
عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

بازی حکم یکی از از پرطرفدارترین بازی های دنیا است که با ورق پاسور بازی می شود. از این رو در این نوشته از سایت بازیزا می خواهیم روش انجام این بازی مهیج و سرگرم کننده را برای شما توضیح دهیم. این بازی محبوب می تواند به صورت دو نفره، سه نفره و چهار نفره انجام شود.

حکم چهار نفره

در این نوشته رایج ترین بازی حکم یعنی حکم چهار نفره را توضیح می دهیم. در حکم چهار نفره افراد دو به دو در مقابل یکدیگر قرار می گیرند.

نحوه تعیین حاکم در بازی

برای اینکه بتوانیم حاکم بازی را مشخص کنیم، ابتدا یکی از افراد باید کارت ها را پخش کند و در مقابل هر یک از افراد بازی یک کارت قرار دهد. اولین بازیکنی که کارت آس را داشته باشد از هر خالی که باشد به عنوان حاکم بازی انتخاب می شود. پس از این که حاکم تعیین شد، فردی که در سمت چپ حاکم نشسته است باید کارت ها را بردارد و بر بزند و کارت ها را با توجه به قانون پخش کارت ها در میان افراد پخش کند. اصطلاحاً به این کار دست دادن می گوییم.

نحوه دست دادن در بازی حکم

فردی که قرار است کارت ها را بر بزند، در این مرحله از فرد حاکم باید شروع کند و به هر نفر 5 کارت بدهد. سپس باید صبر کند تا حاکم حکم را با توجه به خال هایی که در دست دارد تعیین کند. پس از این که حاکم حکم را تعیین کرد به هر بازیکن 4 کارت داده می شود تا بدین صورت کارت ها تمام شود. اگر این کار به درستی انجام شود نهایتاً هر بازیکن 13 کارت در دست خواهد داشت.

حاکم چگونه حکم را تعیین می کند؟

نحوه تعیین حکم توسط حاکم کاملاً سلیقه ای انجام می شود و دقیقاً طبق استراتژی های حاکم انحام می شود، اما اصولاً حاکم خالی را به عنوان حکم انتخاب می کند که کارت های با ارزش تری از آن را در دست خود داشته باشد. برای مثال اگر حاکم در دست خود یک آس و سرباز، پنج دل، یک ده خشت و یک سه گشنیز داشته باشد، عاقلانه است که دل را به عنوان حکم بازی انتخاب کند. اما بعضی اوقات هم تعداد خال های مختلف در دست حاکم با هم برابر است.

قانون 10 لو کم

اگر زمانی که 5 کارت دور اول به حاکم داده می شود هیچ کارتی در آن بالاتر از 10 نباشد حاکم می تواند دست خود را به بازیکنان نشان دهد و از فردی که کارت ها را بر زده و پخش کرده بخواهد تا دوباره کارت ها را بر بزند و مجدداً پخش کند.

ارزش کارت ها در بازی حکم

اصل قانون و روش انجام بازی حکم بر اساس ارزشمندی کارت ها است. در واقع در این بازی ارزش کارت ها به ترتیب زیر است:

آس از همه کارت های تک خال با ارزش تر است. پس از آس ترتیب ارزش کارت های دیگر از زیاد به کم به این صورت است: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

نکته مهم اینجا است که ارزش برگی که خال حکم بازی را دارد از همه کارت های موجود در دست بیشتر است. در واقع اگر حکم دل باشد، 2 دل از ارزش بیشتری نسبت به آس پیک برخوردار است.

روش انجام بازی حکم

پس از این که حکم بازی مشخص شد و ورق ها بین بازیکنان پخش شد، بازیکنان طبق سلیقه خود آن ها را می چینند و بازی شروع می شود.

حاکم شروع کننده بازی است و به انتخاب خود یک برگ را بر روی زمین قرار می دهد، پس از آن به ترتیب بازیکنان دیگر باید کارت های خود را  مطابق با خال حاکم  روی زمین قرار دهند. پس از این که هر چهار بازیکن کارت خود را قرار دادند باید بررسی شود که کدام  کارت ارزش بیشتری دارد. کارت بازیکنی که ارزش بیشتری دارد می تواند تمام دست وسط را جمع کند و یک امتیاز بگیرد. دست توسط یکی از افراد گروه جمع می شود و به عنوان امتیاز در مقابل یکی از بازیکنان هم گروه قرار می گیرد.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

برای ادامه بازی باید کسی که دست را جمع کرده بود بازی را شروع کند و به انتخاب خود یکی از خال ها را بر روی زمین قرار دهد. نکته مهم اینجاست که اگر کسی کارتی از خالی که بازی می شود را در دست نداشته باشد می تواند برای کسب امتیاز یکی از کارهای زیر را انجام دهد:

1. حکم را ببرد

اگر کارت خالی که بازی می شود در دست بازیکنی نباشد و در عوض کارتی از خال حکم را در دست داشته باشد، می تواند از خال حکم استفاده کند و دست را ببرد. چون ارزش کارت حکم زیاد است، بنابراین دست به او تعلق می گیرد. حال اگر دو نفر از بازیکنان به دلیل این که خال بازی را ندارند این کار را انجام دهند، آن وقت دست به کسی تعلق می گیرد که خال حکم او ارزش بیشتری داشته باشد.

2. رد دادن در حکم

اگر بازیکنی خال بازی را نداشته باشد و نخواهد از خال حکم هم استفاده کند، می تواند خالی غیر مرتبط را در وسط قرار دهد. اصطلاحاً به این کار رد دادن می گوییم.

برنده شدن در بازی حکم

در نهایت هر گروهی که 7 دست بگیرد برند این بازی است. و راند را برده است و 1 امتیاز دریافت می کند. اینکه در مجموع چند راند بازی انجام شود، کاملاً سلیقه ای است و مطابق نظر بازیکنان حاضر در بازی انجام می شود. معمولاً گروهی که امتیاز 3 یا 5 را کسب کند می تواند برنده نهایی بازی باشد.

قوانین امتیازدهی در بازی حکم

1. کوت کردن: در صورتی که تیم حاکم بتواند 7 دست بگیرد و بازی را برنده شود و در مقابل تیم حریف نتوانسته باشد امتیازی را دریافت کند، اصطلاحاً می گوییم که تیم بازنده کوت شده است زیرا نتیجه بازی را 0-7 واگذار کرده است.

2. پرکوت کردن: اگر تیم حاکم نتواند در کل بازی امتیازی را دریافت کند و تیم مقابل او را 7-0 برده باشد، می گوییم تیم حاکم پرکوت شده است. در این حالت امتیاز تیم حریف سه برابر حالت عادی حساب می شود.

3. بام: اگر یک تیم 7 دست بگیرد و برنده شود و بخواهد بازی را ادامه دهد و بتواند همه 13 دست ممکن را در یک راند بگیرد، بام اتفاق می افتد.

4. کوت دست شش: اگر تیمی در راند 6 تیم دیگری را کوت کند به ضررش خواهد بود زیرا در این حالت امتیاز برنده 1 و امتیاز تیم بازنده 6 خواهد بود. اصولاً طبق توافقی که قبل از شروع بازی انجام می شود، پس از این اتفاق تیم بازنده حاکم بازی می شود.

بازی حکم آنلاین

این بازی سرگرم کننده و جذاب به صورت آنلاین برای گوشی ها و تبلت های اندروید و iOS‌ طراحی شده است، تا علاقه مندان بتوانند این بازی را با وسایل هوشمند خود نیز انجام دهند. حکم آنلاین نمونه ای از این موارد است که در آن هزاران بازیکن ایرانی با یکدیگر به صورت آنلاین در حال رقابت هستند. این نرم افزار یک چالش برای بازی حکم است، به صورتی که شما می توانید با کاربران، مسابقه حکم برگزار کنید. این بازی آنلاین کم حجم است و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

کلام آخر

در این نوشته از سایت بازیزا در مورد بازی حکم و قوانین انجام این بازی توضیحات کاملی را ارائه کردیم. شما عزیزان می توانید در دورهمی های خود این بازی سرگرم کننده و جذاب را انجام دهید.

همراهان عزیز بازیزا لطفا تجربیات خود را در مورد بازی های گروهی با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متدوال در زمینه بازی حکم

در بازی حکم، حاکم چگونه تعیین می شود؟

یکی از افراد باید کارت ها را پخش کند و در مقابل هر یک از افراد بازی یک کارت قرار دهد. اولین بازیکنی که کارت آس را داشته باشد از هر خالی که باشد به عنوان حاکم بازی انتخاب می شود.

دست دادن در بازی حکم چگونه انجام می شود؟

فردی که قرار است کارت ها را بر بزند و کارت های بازی را پخش کند، از فرد حاکم باید شروع کند و به هر نفر 5 کارت بدهد. سپس باید صبر کند تا حاکم حکم را با توجه به خال هایی که در دست دارد تعیین کند. پس تعیین حکم، به هر بازیکن به ترتیب 4 کارت داده می شود تا بدین صورت کارت ها به اتمام برسد.

ارزش کارت ها در بازی حکم چگونه تعیین می شود؟

ارزش کارت ها به ترتیب زیر است:
آس از همه کارت های تک خال با ارزش تر است. پس از آس ترتیب ارزش کارت های دیگر از زیاد به کم به این صورت است: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

برنده نهایی در بازی حکم کیست؟

در نهایت هر گروهی که 7 دست بگیرد برند این بازی است. و راند را برده است و 1 امتیاز دریافت می کند.

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

ariya در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

این بازی قدیمی بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

  دوست عزیز در مورد بازی هفت خبیث نوشته داریم داخل سایت در آینده هم بازی های دیگه با پاسور قرار داده میشه. لطفا بازیزا را همراهی کنید.

  پاسخ
Avatar

farah در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

لطفا در مورد بازی های یگری که با پاسور انجام میشه هم مطلب بگذارید.

پاسخ
Avatar

sarvan در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

اگر حاکم در یک دست برنده بشه می تونه در دست بعدی هم حاکم باشه؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

  بله می تونه دوباره حاکم باشه.

  پاسخ
Avatar

سحر در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

این بازی عالی و لذت بخشه.

پاسخ
Avatar

Amirhosein در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

سلام لطفا اصطلاح تک بی بی رو توضیح بدید
ممنون

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. دوست عزیز اصطلاحی به نام تک بی بی وجود نداره.

  پاسخ
Avatar

frolep rotrem در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

پاسخ
Avatar

frolep rotrem در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

پاسخ
Avatar

رضا در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگه برگها تقسیم بشه و یک نفر هیچ حکمی در یازده عدد کارتش نباشد می تواند بازی را بر هم بزند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. بله می تونه بر بزنه.

  پاسخ
Avatar

ترانه در ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگه کارت ها پخش بشه و حاکم حکم رو تعیین کنه در صورتی ک حکم هم در دست دارد یعنی تو ۱۳کارتش چند تا حکم داره، بازم میتونه بخواد کارت بر داده بشه؟؟؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. در صورتی که حکم رو تعیین کرده باشه نمی تونه درخواست بر دادن کارت رو بده.

  پاسخ
Avatar

دلو خشگله در ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

بازی هفت خبیث و ریم بازی های جالب پاسور هستن،ولی خب حکم چهار نفره و به مراتب حکم دونفره برای تفریح و روکم کنی یه چیزه دیگه اند…😉😘

پاسخ
Avatar

مریم در ۱۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

سلام لازم یعنی چی

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۱۷ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  سلام
  یعنی باید الزاما برگه حکم را بازی کنید

  پاسخ
Avatar

عععععلللللییییی در ۹ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگر توی حکم چهار نفره، تیم حریف، تیم حاکمو شکست بده، توی دست بعد، کدوم یک از افراد تیم حریف حاکم میشه؟ ممنون

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  سلام همراه گرامی
  در دست بعدی فردی که در سمت راست حاکم قبلی قرار گرفته حاکم بازی می شود

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.