دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا| وارد شوید| ثبت نام کنید

آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۲۸ آبان ۱۳۹۹
بازدید: ۹۴۹ نفر
عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

تنیس روی میز یا پینگ پنگ ورزشی پرجنب و جوش و پر تحرک است که روی میز انجام می شود. این بازی مهیج و سرگرم کننده پیشینه ای تاریخی دارد. افراد در این بازی با استفاده از یک راکت و توپ به صورت انفرادی و گروهی بازی می کنند. با تهیه ابزار این بازی و دانستن قوانین بازی که در ادامه به آن ها می پردازیم می توانید، یک بازی مهیج را تجربه کنید.

پینگ پنگ، علاوه بر یک بازی دوستانه در سطح قهرمانی نیز مطرح است. این بازی به توانایی بالا و دقیق، تکنیک، عمل و عکس العمل فوری، قدرت و سرعت، هماهنگی و انعطاف پذیری بالا و چابکی نیاز دارد. در این نوشته از سایت بازیزا به معرفی بازی پینگ پنگ و قوانین آن می پردازیم، همراه ما باشید.

تاریخچه بازی پینگ پنگعکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

پینگ پنگ به عنوان یک سرگرمی اجتماعی و ساده در اواخر قرن نوزدهم در انگلستان مطرح شده است. این بازی از تنیس قرون وسطایی نشات گرفته است و با نام هایی مانند  گسیما و ویف واف مطرح می شده است.

بازی بدمینتون و تنیس روی چمن در پایان قرن 19 بسیار محبوب و مورد توجه بوده اند. عنوان پینگ پنگ با پیروی از صدای ایجاد شده از برخورد توپ با میز و راکت با پوست بره تو خالی که در آن هنگام رایج بوده است، به وجود آمده و سپس توسط می جکس و پسرانش در سال 1900 به ثبت رسیده است.

بعد ها این بازی در میان مردم کشورهای مختلف رایج شد. در گزارشی که در سال 1903 منتشر شده است، قوانینی را در مورد پوشیدن لباس رسمی، نحوه گرفتن راکت و نکاتی در مورد جنس رویه های عاج دار و تاکتیک های مختلف بازی اعلام کرده اند.

این بازی در سال 1887 وارد ایالات متحده شد و اولین وسایل و ابزار های بازی در این کشور تولید شد. تنیس روی میز در سال 1905 در اروپای مرکزی محبوبیت زیادی داشته و بعد از آن نیز به ژاپن، چین و کره راه یافته است.

در طی 60 سال گذشته پینگ پنگ علاوه بر یک بازی و سرگرمی به یک ورزش جهانی تبدیل شده است.

وسایل مورد نیاز بازی پینگ پنگ

میز پینگ پنگ

میز پینگ پنگ به صورت مستطیل شکل و با ابعادی به طول 74/2 متر و عرض 52/1 متر است که از سطح زمین 76 سانتی متر ارتفاع دارد. این میز با توری به ارتفاع 25/1 متر و طول 183 سانتی متر به دو نیمه تقسیم شده است. سطح این میز باید کاملا صاف و یکدست باشد. میز پینگ پنگ، میزهای سبز رنگ  با خطوطی به رنگ سفید خط کشی شده است.عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

 

توپ

توپ بازی تنیس روی میز از جنس سلولوئید به وزن 5/2 گرم است.

راکت

جنس راکت از چوب است و رویه آن از اسفنج، لاستیک و یا ورقه ای نازک از چوب پنبه تشکیل شده است. چوب راکت باید محکم و یک دست باشد و حداقل 85 درصد تیغه راکت، باید از چوب طبیعی باشد.عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

 

لباس

برای انجام بازی پینگ پنگ به یک شلوار کوتاه، پیراهن آستین کوتاه و کفش و جوراب راحت نیاز دارید.

مراحل بازی تنیس روی میز

این بازی شامل 5 گیم 11 امتیازی است. هر بازیکنی که سریع تر به امتیاز 11 برسد، برنده بازی خواهد بود. اگر دو بازیکن به امتیاز 10 برسند، در این صورت برنده، بازیکنی است که دو امتیاز بیشتر از حریف خود داشته باشد.

چگونگی شروع بازی

بعد از زدن ضربه سرویس که باید در نیمه زمین توسط فرد شروع کننده به زمین برخورد کند، در ضربه های بعدی توپ باید فقط در نیمه زمین مقابل به زمین بخورد. در صورتی که توپ در زمین حریف فرود نیاید یک امتیاز به حریف اضافه می شود و در صورتی که توپ در زمین حریف قرار بگیرد و حریف نتواند توپ را به زمین مقابل هدایت کند، یک امتیاز به فردی که ضربه را زده است اضافه می شود.

اگر در ضربه اول توپ بعد از برخورد با زمین به تور برخورد و در زمین حریف اصابت کند، نت محسوب می شود و فردی که شروع کننده است باید مجددا ضربه را بزند و امتیازی برای فرد محسوب نمی شود.

ترتیب بازی در پینگ پنگ

در بازی های انفرادی زننده سرویس باید حتما یک سرویس صحیح اجرا کند و گیرنده سرویس باید یک برگشت صحیح را اجرا کند و بعد از آن هم بازی زننده سرویس باید یک برگشت صحیح را انجام دهد و پس از آن بازیکن باید به نوبه خود به صورت پشت سر هم برگشت صحیح را انجام دهد.

مقررات بازی تنیس روی میز

این بازی با سرویس شروع می شود و هر یک از دو بازیکن اجازه دارند تا 5 بار سرویس بزند. سرویس ها در هر 5 امتیاز تعویض می شوند به جز اینکه دو حریف در امتیازی با عدد 20 با هم مساوی شوند. در این صورت در هر امتیاز سرویس تعویض می شود.

پینگ پنگ در امتیاز 21 پایان می پذیرد. در صورتی که دو بازیکن در امتیاز 20 با هم یکسان باشند بازی تا جایی ادامه می یابد که یکی از آن ها بتواند 2 امتیاز از بازیکن دیگر بیشتر کسب کند. هنگام سرویس زدن حتما توپ باید در هوا و در وضعیتی کاملا آزاد باشد. به همین خاطر کسی که سرویس می زند باید توپ را به هوا پرتاب کند و سپس آن را بزند.

برخورد توپ به هنگام بازی با تور خطا محسوب می شود و به آن نت گفته می شود. در حین مدت زمان بازی نباید توپ بیش از یک بار با سطح میز تماس پیدا کند و پس از برخورد توپ با میز باید حتما به زمین حریف برگردانده شود.

در بازی های دو نفره سرویس باید از نیمه راست میز شما به طرف نیمه راست میز حریف زده شود. بازیکنان باید در هر تغییر سرویس حتما تغییر جا بدهند.

عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

 

انجام خطاهای زیر موجب از دست دادن امتیاز می شود

 • در صورتی که بازیکن در سرویس زدن اشتباه کند.
 • در صورتی که نتواند توپ را پیش از آن که به میز برخورد کند، برگرداند.
 • اگر دست خود را به میز تکیه دهد.
 • اگر قبل از آن که توپ یک بار به میز برخورد کند، آن را بزند.

اصطلاحات بازی پینگ پنگ

رالی: عبارت رالی برای مدت زمانی که توپ در جریان بازی در حال گردش است مورد استفاده قرار می گیرد.

لت: یک لت عبارت است از یک رالی که نتیجه آن در شمارش بازی منظور نمی شود.

امتیاز: یک امتیاز شامل یک رالی است که نتیجه آن در شمارش بازی لحاظ می شود.

دست بازی: دستی است که راکت را می گیرد.

دست آزاد: دستی است که راکت را نمی گیرد.

یک بازیکن زمانی به توپ ضربه وارد می کند که، با راکتی که در دست دارد و یا با قسمت زیر مچ دست بازی، به توپ ضربه بزند.

زننده سرویس: کسی است که اولین ضربه را در رالی به توپ وارد می کند.

گیرنده سرویس: کسی است که دومین ضربه را در یک رالی به توپ وارد می کند.

داور: فردی است که برای کنترل و هدایت مسابقه برگزیده می شود.

کمک داور: شخصی است که در زمان تصمیم گیری های خاص و ویژه به داور کمک می کند.

خط پایانی: خطی است که به صورت فرضی در هر دو طرف امتداد داشته باشد.

نحوه زدن سرویس درست در پینگ پنگ

برای شروع زدن یک سرویس، توپ باید روی کف دست آزاد زننده سرویس در پشت خط پایانی و در بالای سطح بازی واقع شده باشد. در ادامه بازیکن زننده سرویس باید توپ را با حالت عمودی و به سمت بالا بدون چرخش پرتاپ کند به گونه ای که توپ بعد از رها شدن از کف دست بازیکن حداقل 16 سانتی متر به طرف بالا و قبل از ضربه خوردن بدون تماس با چیزی پایین بیاید.

به هنگام سرویس زدن، حریف باید بتواند حداقل 80 درصد توپ را ببیند. هنگامی که توپ به طرف پایین در حال حرکت است زننده سرویس به طرف آن ضربه وارد می کند، به گونه ای که توپ ابتدا با زمین خودی و سپس بعد از عبور از روی تور مستقیما با زمین حریف تماس پیدا می کند.

از زمان شروع زدن سرویس تا زمانی که به توپ ضربه می زنید، توپ باید بالاتر از سطح بازی و پشت خط پایانی زننده سرویس قرار بگیرد و نباید توپ به وسیله قسمتی از بدن یا لباس زننده سرویس از گیرنده سرویس پنهان شود. بعد از انجام سرویس دست زننده سرویس هرگز نباید در میان بدن او و تور واقع شود.

بازیکن باید سرویس را به گونه ای اجرا کند که داور قادر به مشاهده تمامی اجزا سرویس باشد. اگر داور نسبت به صحیح بودن روش زدن سرویس شک کند، فقط با دادن اخطار به زننده سرویس اکتفا می کند .

اگر سرویس به صورت آشکارا اشتباه باشد، هرگز اخطاری به او داده نمی شود و یک امتیاز به گیرنده سرویس داده می شود. در صورتی که داور قبل از مسابقه از ناتوانی های جسمی بازیکن مطلع باشد، می تواند برخی از موارد را نادیده بگیرد.

عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

برگشت صحیح

اگر به توپی که برگشت داده شده، به شکلی ضربه وارد شود که به صورت مستقیم از بالا و یا از کنار مجموعه تور گذر کند و یا بعد از اصابت به مجموعه تور به زمین حریف برخورد کند، به این حرکت برگشت صحیح می گویند.

بازی پینگ پنگ را در چه زمان هایی می توانیم متوقف کنیم؟

در زمان هایی به منظور تصحیح اشتباه سرویس، دریافت، اعلام سیستم تسریع، اخطار و یا جریمه بازیکن، و عواملی که باعث اختلال در شرایط پینگ پنگ شود به گونه ای که در نتیجه رالی تاثیر گذار باشد، می توانیم بازی را متوقف کنیم.

نحوه محاسبه امتیاز در بازی پینگ پنگعکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

به غیر از موارد رالی که یک لت محسوب می شود، در تمامی موارد زیر باید بازیکن یک امتیاز کسب کند:

 1. در صورتی که حریف نتواند سرویس صحیح بزند.
 2. اگر حریف مقابل او نتواند یک برگشت درست انجام دهد.
 3. اگر بعد از آن که یک سرویس درست با یک برگشت صحیح انجام شد، توپ پیش از آن که توسط حریف زده شود به جایی غیر از مجموعه تور برخورد کند.
 4. در صورتی که توپ بعد از این که به وسیله حریف زده می شود بدون برخورد با زمین او از خط انتهایی عبور کند.
 5. در صورتی که حریف مانعی بر سر راه توپ ایجاد کند.
 6. اگر حریف دو بار پشت سر هم به توپ ضربه بزند.
 7. اگر حریف با قسمتی از راکت که سطح آن بدون لاستیک است به توپ ضربه بزند.
 8. اگر دست بازیکن به سطح بازی اصابت کند.
 9. در صورتی که بازیکنان مقابل در مسابقات پینگ پنگ، خارج از نوبتی که توسط اولین زننده توپ و اولین گیرنده توپ مشخص شده است به توپ ضربه وارد کنند.

 

نکاتی برای موفقیت در بازی پینگ پنگ

چگونه دقت را در این بازی اقزایش دهیم؟

عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

دقت مانند تمامی تکنیک های بازی تنیس روی میز یک مهارت است و برای ارتقا و بهبود آن باید از هوش و ذکاوت خود استفاده کنید. برای این کار به یک طرح و برنامه نیاز دارید.

در کل دقت به 2 عامل وابسته است.

1. انتخاب ضربه درست در بازی، زاویه صحیح راکت و دادن مقدار پیچ و سرعت که شما باید با آن، نسبت ارتفاع و مکان فرود توپ را تعیین کنید.

2. مهارت داشتن در تکنیک برای هر ضربه که باید به صورت مداوم آن را تکرار کنید، تا جایی که کاملا متفاوت باشد و به صورتی نباشد که خوب و 50 درصد بد باشد. این مسئله سبب بی ثباتی و عدم دقت می شود.

برای این که بتوانید دو مورد مطرح شده در بالا را بهتر انجام دهید، بهتر است راهکار های زیر را استفاده کنید:

1. استفاده از تکنیک مورد نیاز برای مقابله با توپ حریف و توجه کردن به محدودیت ها

2. استفاده از یک تکنیک برای توپ های دریافت شده و تکرار این تکنیک. علاوه بر این باید بعد از آن صحیح ترین حرکت را انتخاب کنید.

3. تکنیک خود را در برابر ضربات حریف محک بزنید.

چرا به بازیکنانی که از ما ضعیف تر هستند می بازیم؟

یکی از عمومی ترین سوالاتی است که بازیکنان تنیس روی میز در سراسر دنیا از خود می پرسند، این در صورتی است که بیشتر آن ها اطمینان دارند از حریف خود قوی تر هستند. باید به صورت کاملا واضح به شما بگویبم که اعتماد به نفس زیاد کار دست شما می دهد.. شما هرگز نباید حریف خود را دست کم بگیرید و باید بهترین بازی را در مقابل حریف خود به نمایش بگذارید.

چگونه بر ترس خود در بازی غلبه کنیم؟

معمولا ترس در مواردی ایجاد می شود که تعدادی از افراد در حال تماشای بازی شما هستند، ترس از باخت و نرسیدن به مراحل بعدی باعث می شود که تمرکز خود را از دست بدهید. برای غلبه بر این ترس باید فقط به مهارت ها و تاکتیک های خود اعتماد کنید و فقط به توپ و جهت حرکت آن دقت داشته باشید.

کلام آخر

برای موفقیت در بازی پینگ پنگ مهارت کافی را کسب کنید و با تکیه بر مهارت های خود بازی را پیش ببرید و توپ را همراهی کنید. امیدواریم با تجربه این بازی، لحظات خوبی را برای خود خلق کنید.

تجربیات خود را از این بازی با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در مورد بازی پینگ پنگ

برای این بازی به میز تنیس، توپ، راکت و لباس نیاز دارید.

این بازی شامل 5 گیم 11 امتیازی است. هر بازیکنی که سریع تر به امتیاز 11 برسد، برنده بازی خواهد بود. اگر دو بازیکن به امتیاز 10 برسند، در این صورت برنده بازیکنی است که دو امتیاز بیشتر از حریف خود داشته باشد.

برای شروع زدن یک سرویس، توپ باید روی کف دست آزاد زننده سرویس در پشت خط پایانی و در بالای سطح بازی واقع شده باشد. در ادامه بازیکن زننده سرویس باید توپ را با حالت عمودی و به سمت بالا بدون چرخش پرتاپ کند به گونه ای که توپ بعد از رها شدن از کف دست بازیکن حداقل 16 سانتی متر به طرف بالا و قبل از ضربه خوردن بدون تماس با چیزی پایین خواهد آمد.

در زمان هایی به منظور تصحیح اشتباه سرویس، دریافت، اعلام سیستم تسریع، اخطار و یا جریمه بازیکن، و عواملی که باعث اختلال در شرایط پینگ پنگ شود به گونه ای که در نتیجه رالی تاثیر گذار باشد، می توانیم بازی را متوقف کنیم.

تست بازی پینگ پنگ

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی پینگ پنگ را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.

عکس آموزش گام به گام بازی پینگ پنگ [+قوانین بازی تنیس روی میز]

 

 

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

سحر در ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

ممنون بازیزا نوشته کاملی بود.

پاسخ
Avatar

kamran در ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

بازی جذاب و هیجان انگیزیه.

پاسخ
Avatar

farhan در ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

تنیس در سطح مسابقات جهانی حرف زیادی برای گفتن داره.

پاسخ
Avatar

فرشاد در ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

ممنون از شما قوانین بازی عالی و کامل بود.

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.