دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا

دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا | وارد شوید | ثبت نام کنید

تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: 25 مارس 2020
بازدید: ۱۷ نفر
عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

همه ما در دوران کودکی بازی مار و پله را تجربه کرده ایم. قوانین این بازی بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی در آن مشاهده نمی شود. باید به نوبت تاس انداخته شود و طبق عددی که تاس نشان می دهد حرکت انجام می شود اما نکته ای که بسیار شگفت انگیز است این است که این بازی تاریخچه ای بسیار عمیق و قدیمی دارد خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کنید!

تاریخچه بازی مار و پله از لغزش به چپ و راست شروع شد!

این بازی برای اولین بار در قرن دوم قبل از میلاد در هند انجام شد. در آن زمان از این بازی برای یاد دادن فلسفه های کشور هند و چین و آموزش دادن کارما و کاما یا سرنوشت و خواسته انسان به کودکان مورد استفاده قرار می گرفت. روند کلی این بازی، مفهوم سرنوشت یا بخت را با چرخاندن و آمدن یک عدد تصادفی بر روی تاس نمایش می دهد و رسیدن به تمایلات انسان مطابق با نردبان ها و مارهایی است که بر سر راه او می باشد.

علاوه بر این این بازی با نمایش دادن یک چرخه کارما، یک درس اخلاقی بزرگ را نمایش می دهد و مربع آخر نمایش دهنده رستگاری از چرخه تولد و مرگ است. بازیکن با استفاده از نردبان می تواند به پله های بالاتر برسد که تولد را نمایش می دهد همچنین در مقابل می تواند توسط ماری نیش بخورد و به قسمت های پایین تر سقوط کند که نشان دهنده سقوط انسان به مراحل پایین تر زندگی از طریق انجام اعمال شیطانی و بد است.

مار و پله داستان اخلاق است

عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

آرمان های قرار داده شده در این بازی بر طبق اطلاعات ثبت شده در تاریخچه مار و پله بعد ها نوید بخش یک بازی مشابه در انگلیس در زمان ملکه ویکتوریا در سال 1892 شد. در این بازی فضایل و گناهان هندی با آموزش های اخلاقی ویکتوریا، آنجلیکا و پروتستان تقریباً جایگزین شد. مربع های رضایت، متانت و موفقیت با فضائی مانند صنعت، اطاعت، وقت شناسی و صرفه جویی در دسترس بودند. در مقابل در قسمتی دیگر مربع هایی تحت عنوان رسوایی، بیماری و فقر نتیجه انجام گناهانی است که در اثر قماربازی، راحت طلبی و …. ایجاد شده بودند.

در سال 1943، milton bradley این بازی را با نام chutes and ladders  این نردبان ها و ناوها را به کشور امریکا برد. این بازی در امریکا توانست میزان بسیار زیادی از استعاره هایی که همواره در نسخه های پیشین وجود داشتند را حفظ کرده و همزمان با فرهنگ و تمدن مردم امریکا تطابق دهد. امروزه همچنان این بازی در حال انجام وظایف آموزشی با سبک خاص خود می باشد. در واقع مار و پله نشان می دهد که فرهنگ ما تا چه میزان می تواند بر روی تفسیر ما از هر نوع هنر تاثیرگذار باشد.

تعداد بازیکنان

مار و پله می تواند با دو نفر یا بیشتر انجام شود.

وسایل مورد نیاز بازی

برای انجام این بازی به تخته مار و پله، مهره و تاس نیاز داریم.

قوانین انجام بازی مار و پله

بازی مار و پله یک بازی تخته ای است و بین دو نفر یا بیشتر  و بر روی تخته ای به مربع های کوچک تقسیم می شود، انجام می پذیرد. خانه هایی که بر روی آن ها نردبان قرار گرفته است، بازیکن را به سمت حرکت نردبان دعوت می کند و خانه هایی که بر روی آن مار قرار گرفته است، بازیکن را به سمت جهت حرکت مار پیش می برد. صفحه تخته ای ما و پله دارای 100 خانه است و بازیکن با تاس انداختن به ترتیب خانه ها را طی می کند.

برنده مار و پله

برنده این بازی کسی است که بتواند سریع تر به خانه پایانی برسد.

بازی مار و پله به سبکی جدید

امروزه با پیشرفت و گسترش گوشی های هوشمند بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا این بازی را به صورت آنلاین بازی کنند و یا نسخه های اندروید یا iOS این بازی را بر روی گوشی های خود داشته باشند. در حال حاضر این بازی سرگرم کننده برای گوشی های هوشمند قابل استفاده می باشد.

مار و پله در مقیاسی متفاوت

عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

 

بسیاری از بوستان ها و پارک های در شهرهای بزرگ، این بازی را در مقیاس بزرگ در قسمت بازی پارک ترسیم کرده اند تا افراد بتوانند با پذیرفتن نقش مهره این بازی را انجام دهند و تحرک بازی را تجربه کنند.

کلام پایانی

تجربیات و خاطرات خود را در مورد انجام بازی قدیمی مار و پله با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متدال در مورد بازی مار و پله

مار و پله می تواند با دو بازیکن یا بیشتر انجام شود.

برای انجام این بازی به تخته مار و پله، مهره و تاس نیاز داریم.

برنده این بازی کسی است که بتواند سریع تر به خانه پایانی برسد.

تست آمادگی بازی مار و پله

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی ماروپله را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.

عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله
برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

دیدگاه‌ها

Avatar

ziba در 6 آوریل 2020 گفته:

منچ و مار و پله جز بازی هایی است که همه گروه های سنی به آن علاقه مند هستند.

پاسخ
Avatar

طاها در 6 آوریل 2020 گفته:

خیلی خوبه که یه سری از بوستان های کشور این بازی را دارند.

پاسخ

۰۹۹۰۲۴۳۸۰۰۱
با ما در تماس باشید

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.