تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۹
عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

همه ما در دوران کودکی بازی مار و پله را تجربه کرده ایم. قوانین این بازی بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی در آن مشاهده نمی شود. باید به نوبت تاس انداخته شود و طبق عددی که تاس نشان می دهد حرکت انجام شود اما نکته ای که بسیار شگفت انگیز است، این است که این بازی تاریخچه ای بسیار عمیق و قدیمی دارد، خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کنید!

تاریخچه بازی مار و پله

این بازی برای اولین بار در قرن دوم قبل از میلاد در هند انجام شد. در آن زمان از این بازی برای یاد دادن فلسفه های کشور هند و چین و آموزش دادن کارما و کاما یا سرنوشت و خواسته انسان به کودکان مورد استفاده قرار می گرفت.

روند کلی این بازی، مفهوم سرنوشت یا بخت را با چرخاندن و آمدن یک عدد تصادفی بر روی تاس نمایش می دهد و رسیدن به تمایلات انسان مطابق با نردبان ها و مارهایی است که بر سر راه او می باشد. علاوه بر آن، این بازی با نمایش دادن یک چرخه کارما، یک درس اخلاقی بزرگ را نمایش می دهد و مربع آخر نمایش دهنده رستگاری از چرخه تولد و مرگ است.

بازیکن با استفاده از نردبان می تواند به پله های بالاتر برسد که تولد را نمایش می دهد، همچنین در مقابل می تواند توسط ماری نیش بخورد و به قسمت های پایین تر سقوط کند که نشان دهنده سقوط انسان به مراحل پایین تر زندگی از طریق انجام اعمال شیطانی و بد است.

مار و پله یک الگوی اخلاقی است

عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

آرمان های قرار داده شده در این بازی بر طبق اطلاعات ثبت شده در تاریخچه مار و پله، بعد ها نوید بخش یک بازی مشابه در انگلیس در زمان ملکه ویکتوریا در سال 1892 شد. در این بازی فضایل و گناهان هندی با آموزش های اخلاقی ویکتوریا، آنجلیکا و پروتستان تقریباً جایگزین شد.

مربع های رضایت، متانت و موفقیت با فضائلی مانند صنعت، اطاعت، وقت شناسی و صرفه جویی در دسترس بودند. در مقابل در قسمتی دیگر، مربع هایی تحت عنوان رسوایی، بیماری و فقر که نتیجه انجام گناهانی است که در اثر قماربازی، راحت طلبی و …. به وجود می آید، قرار داده شد.

در سال 1943، milton bradley این بازی را با نام chutes and ladders نردبان ها و ناودان ها به کشور آمریکا برد. این بازی در آمریکا توانست میزان بسیار زیادی از استعاره هایی که همواره در نسخه های پیشین وجود داشتند را حفظ کرده و همزمان با فرهنگ و تمدن مردم آمریکا تطابق دهد.

امروزه همچنان این بازی در حال انجام وظایف آموزشی با سبک خاص خود می باشد. در واقع مار و پله نشان می دهد که فرهنگ ما تا چه میزان می تواند بر روی تفسیر ما از هر نوع هنر تاثیرگذار باشد.

تعداد بازیکنان

مار و پله می تواند با دو نفر یا بیشتر انجام شود. برای افزایش جذابیت و بالاتر رفتن هیجان بازی، بهتر است که آن را به صورت گروهی انجام دهید.

وسایل مورد نیاز بازی

برای انجام این بازی به تخته مار و پله، مهره و تاس نیاز داریم.

قوانین انجام بازی مار و پله

بازی مار و پله یک بازی تخته ای است و بین دو نفر یا بیشتر  و بر روی تخته ای که به مربع های کوچک تقسیم شده است، انجام می پذیرد. خانه هایی که بر روی آن ها نردبان قرار گرفته است، بازیکن را به سمت حرکت نردبان دعوت می کند و خانه هایی که بر روی آن مار قرار گرفته است، بازیکن را به سمت جهت حرکت مار پیش می برد. صفحه تخته ای مار و پله دارای 100 خانه است و بازیکنان با انداختن تاس، به ترتیب خانه ها را طی می کند.

برنده بازی چه کسی است؟

برنده این بازی کسی است که بتواند سریع تر مهره خود را به خانه پایانی برساند.

 مار و پله به سبکی جدید

امروزه با پیشرفت و گسترش گوشی های هوشمند بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا این بازی را به صورت آنلاین بازی کنند و نسخه های اندروید یا IOS این بازی را بر روی گوشی های خود داشته باشند. در حال حاضر این بازی سرگرم کننده برای گوشی های هوشمند قابل استفاده می باشد.

بازی مار و پله در مقیاسی متفاوت

عکس تاریخچه شگفت انگیز بازی مار و پله

بسیاری از بوستان ها و پارک ها در شهرهای بزرگ، این بازی را در مقیاس بزرگ در بخش مربوط به بازی ترسیم کرده اند تا افراد بتوانند با پذیرفتن نقش مهره این بازی را با تحرک و فعالیت بدنی انجام دهند.

کلام پایانی

در این نوشته از سایت بازیزا آموزش جامعی را در زمینه بازی مار و پله در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. تجربیات و خاطرات خود را در مورد انجام این بازی قدیمی از طریق بخش کامنت های سایت با ما و همراهان بازیزا به اشتراک بگذارید.

سوالات رایج در زمینه بازی مار و پله

تاریخچه بازی مار و پله مرتبط با چه زمانی است؟

این بازی برای اولین بار در قرن دوم قبل از میلاد در هند انجام شد و در سال 1943 به آمریکا رفت.

مار و پله با چند بازیکن انجام می شود؟

مار و پله می تواند با دو بازیکن یا بیشتر انجام شود.

برای انجام بازی مار و پله به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای انجام این بازی به تخته مار و پله، مهره و تاس نیاز داریم.

خرید اینترنتی بازی مار و پله

nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

ziba در ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

منچ و مار و پله جز بازی هایی است که همه گروه های سنی به آن علاقه مند هستند.

پاسخ
Avatar

طاها در ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

خیلی خوبه که یه سری از بوستان های کشور این بازی را دارند.

پاسخ
Avatar

راسان در ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

نوشته جامع و کاملی بود.

پاسخ
Avatar

ایسان در ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

سپاس از شما

پاسخ
Avatar

سهیلا در ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

داداش این بازی واقعا لذت بخشه

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.