آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۹
بازدید: ۲,۴۶۶ نفر
عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

بازی شطرنج کاملاً فکری است و برای انجام آن و مغلوب کردن حریف قطعاٌ تمرکز، یکی از فاکتورهای مهم و اساسی می باشد. برای حرفه ای شدن در این بازی پرطرفدار جهانی نباید آموزش و تمرین را رها کنید. یادگرفتن قوانین شطرنج بسیار آسان است فقط نیاز به کمی حوصله و دقت دارد. اگر علاقه مند به یادگیری این بازی فکری هستید، تا انتها ما را همراهی کنید.

حکایت پر ماجرای بازی شطرنج

سفر طولانی مدت شطرنج از کشور چین آغاز شد و از هند، ایران، مصر و آندولس گذر کرد و در جنگ های صلیبی وارد اروپا شد. این بازی در زمان امپراتوری خسرو انوشیروان ساسانی وارد ایران شده است.

معرفی صفحه، ساعت و مهره های شطرنج

معرفی صفحه شطرنج

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

شطرنج دارای صفحه ای مربع شکل و هشت در هشت است که خانه های آن یکی در میان سیاه و سفید است. 64 خانه در این صفحه قرار دارد، 32 خانه سفید و 32 خانه سیاه. این بازی با دو بازیکن انجام می شود و تعداد مهره های بازی 32 عدد است که شامل 16 مهره سفید و 16 مهره سیاه است. ستون های عمودی شطرنج با حروف الفبای انگلیسی از A تا H و ردیف های افقی با اعداد 1 تا 8 مشخص می شود.

16 مهره سفید رنگ در 16 خانه در دو ردیف یک و دو و 16 مهره سیاه نیز در 16 خانه و در دو ردیف 7 و 8 قرار می گیرند. نحوه قرارگیری صفحه شطرنج باید به گونه ای باشد که اولین خانه سمت راست هر دو بازیکن سیاه باشد. می توان گفت قیمت صفحه شطرنج به نوع صفحه و کیفیت آن بستگی دارد و تقریبا از 20 هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است.

ساعت شطرنج

این ساعت برای تعیین وقت در میان بازیکنان کاربرد دارد تا بتوانند در زمانی محدود بازی خود را به اتمام برسانند. فردی که سریع تر تایمش تمام شود، بازنده این دیدار خواهد بود.

معرفی مهره های شطرنج

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

مهره های شطرنج به ترتیب سرباز، فیل، اسب، رخ، وزیر و شاه نام دارد.

شروع بازی شطرنج برای افراد مبتدی

اگر در این بازی فردی مبتدی هستید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابتدا صفحه شطرنج را باز کنید.

2. حرکت مهره ها را فرا بگیرید.

3. در مورد قوانین بازی مطالعه کنید.

4. بیاموزید که چه کسی باید در ابتدا حرکت را شروع کند.

5. در مورد قوانین برنده شدن مطاله کنید.

6. استراتژی های بازی را بیاموزید.

در ادامه تک تک موارد بالا را شرح می دهیم.

چگونه صفحه شطرنج را بچینیم؟

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

هنگامی که صفحه شطرنج را باز می کنید خانه های مربع شکل سفید و سیاه را مشاهده می کنید. نکته مهم این است که مهره های شطرنج همیشه طبق یک قانون چیده می شوند و ردیف دوم توسط سربازها پر می شود. در گوشه دو طرف دو رخ را قرار می دهیم و سپس از دو طرف اسب، دو فیل و شاه و وزیر را قرار می دهیم. شاه سیاه باید روی مربع سیاه و شاه سفید باید روی مربع سفید واقع شود و وزیر نیز باید بر روی مربع باقی مانده قرار بگیرد.

حرکت مهره های شطرنج

شش مهره مختلف شطرنج به صورت متفاوت حرکت می کنند. مهره ها نمی توانند جای یکدیگر را اشغال کنند فقط در صورتی که یکی از مهره ها بیرون از بازی باشد، می توانند جای آن را بگیرند. حرکت مهره ها به گونه ای است که حالت تدافعی به خود بگیرند.

حرکت شاه در بازی

مهم ترین و ضعیف ترین مهره در این بازی شاه است. شاه فقط می تواند یک خانه اما در هر جهتی که بخواهد حرکت کند. این حرکت می تواند بنابر انتخاب او به پایین، بالا، راست، چپ و حتی زیگزاگی  باشد. تا جایی که امکان دارد نباید شاه وارد بازی شود. اگر شاه راه دفاعی نداشته باشد، کیش می شود.

چگونگی حرکت وزیر در بازی

قدرتمندترین مهره وزیر است. این مهره می تواند به هر جهت مستقیم حرکت کند و هر چند خانه را که می خواهد طی کند، اما نمی تواند از مهره مقابل خود عبور کند. مهره وزیر را می توان همانند مهره های دیگر موجود در بازی مورد حمله قرار داد.

حرکت مهره رخ در بازی

رخ می تواند هر تعداد خانه ای را که می خواهد حرکت کند، اما مسئله اینجاست که فقط مجاز است تا حرکت رو به جلو، چپ، راست و عقب را داشته باشد. مهره های رخ می توانند نقش مهمی در مراقبت از مهره های دیگر بازی داشته باشند از این رو مهره های قدرتمندی هستند.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

نحوه حرکت مهره فیل در بازی

مهره فیل می تواند خانه های دلخواه خود را طی کند اما حرکت آن باید به صورت اریب باشد و روی خانه ای قرار بگیرد که همرنگ خودش است و فقط می تواند روی همان رنگ باقی بماند.

حرکت اسب در بازی

حرکت مهره اسب کمی با مهره های دیگر بازی متفاوت است. این مهره باید دو خانه را در یک جهت طی کند و حرکت مهره باید به صورت L باشد. این مهره می تواند از مهره های دیگر بگذرد.

چگونه سربازها را حرکت دهیم؟

سربازها فقط می توانند به جلو حرکت کنند و اریبی به آن ها حمله شود. سرباز می تواند یک خانه به جلو برود، البته در اولین حرکت می تواند دو خانه به جلو حرکت کند. برای حمله به مهره های سرباز فقط باید به صورت اریبی و رو به جلو حمله کرد و هیچ گاه نمی توان حرکت رو به عقب داشت.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

قوانین بازی شطرنج

این قوانین برای ایجاد هیجان بیشتر در بازی خلق شده اند.

چگونه مهره سرباز را افزایش دهیم؟

توانایی منحصر به فردی که مهره سرباز دارد این است که اگر سربازی به گوشه برود، می تواند تبدیل به مهره دیگری در بازی شود. در واقع سرباز می تواند نقش مهره های دیگر را بازی کند. سرباز ها فقط جایگزین مهره های خارج شده نیستند و معمولاً می توانند نقش وزیر را بازی کنند. البته این را به خاطر داشته باشید که این قانون فقط برای مهره سرباز است.

تشکیل قلعه در شطرنج

در شطرنج می توان قلعه سازی کرد. این قانون به شما اجازه می دهد تا با یک حرکت دو کار را انجام دهید. هم از شاه خود مراقبت کنید و هم رخ را وارد بازی کنید. تنها زمانی می توانید این کار را انجام دهید که شاه را دو خانه به سمت چپ یا راست حرکت دهید و رخ را گوشه کناری به سمت راست شاه بیاوریم، البته باید این موارد انجام شده باشد:

 • اولین حرکت شاه باشد.
 • اولین حرکت رخ باشد.
 • هیچ مهره ای نباید بین رخ و شاه حرکت کرده باشد.
 • شاه نباید کیش را رد کرده باشد و یا کیش شده باشد.

چه کسی باید اول حرکت کند؟

این را به خاطر داشته باشید که اولین حرکت باید از سمت مهره سفید انجام شود. همیشه مهره سفید حرکت می کند و مهره سیاه به دنبال آن حرکت می کند. مهره سیاه می تواند با هوشیاری به مهره سیاه حمله کند.

چگونه در بازی شطرنج برنده میدان باشیم؟

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

روش های متفاوتی برای برنده شدن در بازی شطرنج وجود دارد که می توان از میان آن به کیش و مات کردن، کناره گیری، بیرون کردن مهره ها و….. اشاره کرد.

کیش و مات کردن حریف

هدف بازی شطرنج کیش و مات کردن رقیب است. این مورد تنها زمانی اتفاق می افتد که شاه کیش شود و نتواند تحت هیچ شرایطی خود را نجات دهد.

سه روش وجود دارد که شاه می تواند از کیش شدن نجات یابد:

1. شاه را از کیش خارج کنیم و او را حرکت دهیم .

2. راه کیش را با مهره دیگری ببندیم.

3. به مهره ای که شاه توسط آن کیش شده حمله کنیم.

اگر مهره شاه نتواند از کیش و مات شدن فرار کند در این صورت بازی تمام می شود.

چهار قانون و استراتژی ساده که باید هر فردی بداند

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

1. مراقب شاه باشید

2. شاه را وارد قسمت های امن تر بازی کنید و مراقب باشید که در لحظات آخر شاهتان کیش و مات نشود.

3. مراقب مهره ها باشید

4. هر مهره ارزشمند است پس با بی دقتی مهره های خود را از دست ندهید. اگر بخواهیم عدد ارزش هر مهره را مشخص کنیم باید اینطور بگوییم که:

ارزش سرباز: 1 امتیاز

ارزش اسب: 3 امتیاز

ارزش فیل: 3 امتیاز

ارزش رخ: 5 امتیاز

ارزش وزیر: 9 امتیاز

و ارزش شاه بی نهایت است.

مرکز بازی شطرنج را کنترل کنید

1. مراقبت کردن از مرکز بازی، اجازه حرکت بیشتر و فرصت بالاتری را به شما می دهد. پس روی مرکز بازی و مهره ها متمرکز باشید

2. از بیشتر مهره های خود استفاده کنید

3. می توانید بیشتر مهره ها را وارد بازی کنید، با این سیاست شانس حرکتی شما افزایش می یابد و فرصت بیشتری برای حمله به وزیر دارید

نماد مهره هاعکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

مهره ها در شطرنج با حروف ویژه ای مشخص می شوند.

 • مهره سرباز با نماد P
 • مهره اسب با نماد N
 • مهره فیل با نماد B
 • مهره رخ با نماد R
 • مهره وزیر با نماد Q
 • مهره شاه با نماد K

تکنیک های ابتدایی و حرفه ای بازی شطرنج

مساوی شدن در بازی

گاهی اوقات بازی شطرنج با برد یکی از بازیکنان به پایان نمی رسد. ممکن است در بعضی از مواقع نتیجه بازی برابر شود. مساوی شدن دو بازیکن ممکن است به مربوط باشد:

تعداد مهره های لازم برای کیش و مات در صفحه وجود نداشته باشد.

30 بار یک موقعیت برای مهره ها تکرار شود.

در حالی که 50 حرکت پشت سر هم در بازی انجام می شود، هیچ کدام از بازیکنان سرباز های خود را حرکت ندهند و مهره های حریف را از بازی حذف نکند.

موقعیت مهره ها به جایی برسد که نوبت بازی یک بازیکن فرا برسد اما مهره شاه او در حالت کیش نباشد و انجام حرکت های دیگر برای دیگر مهره ها امکان پذیر نباشد.

تاکتیک های پایه

فراگیری تاکتیک های پایه در این بازی موجب می شود تا از اشتباهات رایج جلوگیری شود.

ان پرایز

اصطلاح ان پرایز به معنای گرفتن یک مهره بی دفاع بازیکن حریف است که یکی از اساسی ترین تاکتیک های این بازی است.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

چنگال

در بعضی از مواقع مهره ای مانند اسب می تواند به مهره حریف حمله کند. در چنین موقعیتی چنگال ایجاد می شود. یک نمونه از این حرکت را می توانیم برای زمانی مثال بزنیم که اسب در موقعیت حمله به شاه و وزیر قرار می گیرد. شاه در این موقعیت به خانه ای امن حرکت می کند و اسب می تواند به آسانی وزیر را بزند.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

آچمز

برای کم کردن حرکت و جابه جایی مهره های بازیکن مقابل یک تاکتیک بسیار معروف به نام آچمز وجود دارد. مهره ای به حریف حمله می کند که اگر مهره حریف جابه جا شود، مهره خودی، یک مهره ارزشمند حریف در پشت سر آن را می زند. برای مثال می توان اینطور گفت که اگر در پشت سر مهره حریف، شاه وجود داشته باشد، مهره حریف اجازه جابه جایی را ندارد و به اصطلاح آچمز مطلق می شود.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

سیخ

در این تاکتیک با حمله ور شدن یکی از مهره های خودی به یک مهره ارزشمند شخص حریف، مهره بازیکن حریف مجبور به جا به جایی می شود و مهره خودی می تواند مهره پشتی مهره حریف را بزند. اگر مهره رخ به شاه بازیکن مقابل کیش بدهد و در پشت آن مهره، وزیر مقابل باشد، شاه مجبور می شود جابه جایی انجام دهد و در این صورت رخ می تواند وزیر حریف را بزند.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

ان پاسان

ان پاسان حرکت ویژه ای در بازی شطرنج است که سرباز با در نظر گرفتن قوانین ویژه ای می تواند سرباز بازیکن مقابل را بزند. اگر سرباز در اولین حرکت خود دو خانه به جلو حرکت کند و با انجام این حرکات در مربع کناری مهره سرباز مقابل قرار بگیرد، مهره حریف می تواند او را از بازی بیرون کند. به این نکته توجه داشته باشید که حرکت آن پاسان باید بلافاصله پس از کنار هم قرار گیری سرباز شما و سرباز حریف انجام شود و اگر مهره دیگری را در این زمان حرکت دهید در این موقع آن پاسان دیگر مجاز نیست.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

ریتینگ

قدرت هر بازیکن شطرنج با یک امتیاز به نام ریتینگ مشخص می شود. این عدد طبق بازی های رسمی انجام شده برای هر بازیکن مشخص می شود.

بازی آنلاین شطرنج

در صورت تمایل می توانید این بازی را به صورت آنلاین در گوشی های هوشمند خود انجام دهید. بازی های آنلاین شطرنج از قوانین اصلی این بازی پیروی می کنند و به صورت رایگان ارائه می شوند.

آموزش شطرنج به کودکان

اگر دوست دارید کودکانی مسئولیت پذیر که به راحتی اشتباهات خود را می پذیرند و در راستای حل آن تلاش می  کنند، داشته باشید به آن ها شطرنج بیاموزید. بهترین بازه زمانی برای یادگیری شطرنج در کودکان، حد فاصل 4 تا 7 سالگی می باشد.

آلخین و کاسپاروف معروف‌ ترین شخصیت های این بازی در دنیا، آموزش شطرنج را از سن ۴ سالگی استارت زده و هم اکنون در مقام استادی قرار دارند. بهبود عملکرد حافظه، توانایی انتخاب مناسب ترین گزینه در مواجه با مشکلات، پیش‌بینی و نتیجه‌گیری منطقی، تفکر مستقل و افزایش خلاقیت از جمله فواید بازی شطرنج در کودکان می باشد.

باشگاه و مدرسه شطرنج

با شناخته شدن بازی شطرنج در عموم مردم، نیاز به وجود خانه، مدرسه و باشگاه شطرنج در ایران پر رنگ تر شد. به همین دلیل باشگاه شطرنج ایران افتتاح شد و به مرور مدرسه شطرنج نیز در استان های مختلف تاسیس شد. مدرسه شطرنج به عنوان اولین و بهترین خانه شطرنج در راستای اهداف جامعه شطرنج و به منظور یادگیری دقیق تر و اصولی تر شطرنج برای سطوح و سنین مختلف در سال 1387 تاسیس شد.

این مراکز به صورت حضوری و مجازی آموزش های خود را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند. همچنین این مراکز نرم افزاری مانند Lichess را نیز برای آموزش شطرنج طراحی کرده اند تا فرآیند یادگیری به راحتی انجام گیرد. هم اکنون خانواده های زیادی برای پرورش ذهنی فرزندان خود به سمت این بازی جذاب جلب شدند و برای آموزش حرفه ای تر این بازی به مراکز استعدادهای درخشان شطرنج مراجعه کردند.

معرفی کتاب آموزشی شطرنج

اگر می خواهید بازی شطرنج را به صورت اصولی بیاموزید و زمان حضور در کلاس های مختلف را ندارید و یا نمی خواهید به صورت مجازی در دوره ها شرکت کنید، می توانید از کتاب های آموزشی مرتبط با این بازی استفاده کنید. در این مورد می توانیم کتاب آموزش شطرنج از مقدماتی تا پیشرفته نوشته قربان یوسف پور را به شما معرفی کنیم.

مسابقات شطرنج

جام جهانی شطرنج شامل مسابقات تک حذفی شطرنج است که هر دو سال یکبار از طرف فدراسیون بین المللی شطرنج با حضور 128 شطرنج باز برتر دنیا برگزار می شود. این مسابقات بخشی از رقابت های انتخابی مسابقات کاندیداتوری شطرنج را که فاتح آن به مسابقات قهرمانی شطرنج جهان راه می یابد تشکیل می دهد.

عکس آموزش گام به گام شطرنج به زبان ساده

کلام آخر

بازی شطرنج از نظر روحی و شخصیتی برای انسان ها مفید است و به همین خاطر است که شطرنج را مادر ورزش ها نامیده اند. علاوه بر این شطرنج یک بازی فکری نیز هست و نیازمند یادگیری تاکتیک و استراتژی است. شطرنج می تواند IQ را افزایش دهد و قدرت خلاقیت را بیشتر کند. انجام این بازی به مرور می تواند توانایی حل مسئله را افزایش دهد. این بازی محدودیت سنی ندارد و شما می توانید در هر سن این بازی را انجام دهید. با آموزش های اصولی، تمرین و ممارست می توانید به یک شطرنج باز حرفه ای تبدیل شوید.

اگر به بازی شطرنج علاقه مند هستید، تجربیات خود را در مورد این بازی با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات رایج در زمینه آموزش شطرنج

تاکتیک های پایه ای بازی شطرنج چیست؟

فراگیری تاکتیک های پایه در این بازی موجب می شود تا از اشتباهات رایج جلوگیری شود. ان پرایز، چنگال، آچمز، سیخ و ان پاسان از تکنیک های پایه ای بازی شطرنج هستند.

مهره های شطرنج با چه نمادی مشخص می شوند؟

مهره های شطرنج به ترتیب: سرباز، فیل، اسب، رخ، وزیر و شاه نام دارد. مهره سرباز با نماد P، مهره اسب با نماد N، مهره فیل با نماد B، مهره رخ با نماد R، مهره وزیر با نماد Q و مهره شاه با نماد K مشخص می شود.

چگونه در بازی شطرنج قلعه تشکیل دهیم؟

در شطرنج می توان قلعه سازی کرد. این قانون به شما اجازه می دهد تا با یک حرکت دو کار را انجام دهید. هم از شاه خود مراقبت کنید و هم رخ را وارد بازی کنید. تنها زمانی می توانید این کار را انجام دهید که شاه را دو خانه به سمت چپ یا راست حرکت دهید و از گوشه کناری به سمت راست شاه را بیاوریم.

جام جهانی شطرنج به چه صورت برگزار می شود؟

جام جهانی شطرنج شامل مسابقات تک حذفی شطرنج است که هر دو سال یکبار از طرف فدراسیون بین المللی شطرنج با حضور 128 شطرنج باز برتر دنیا برگزار می شود. این مسابقات بخشی از رقابت های انتخابی مسابقات کاندیداتوری شطرنج را که فاتح آن به مسابقات قهرمانی شطرنج جهان راه می یابد تشکیل می دهد.

خرید اینترنتی شطرنج

برچسب‌ها:

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

vahid در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

بازی سخت و نفس گیری هست.

پاسخ

mer30 در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

آموزش جامعی بود ممنون

پاسخ

farhad در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

خیلی بازی جذابیه. اگر چه این بازی سخت هست اما بسیار سرگرم کننده و مهیج هست.

پاسخ

Melissa در ۹ مرداد ۱۳۹۹ گفته:

من پیشرفته دارم کار میکنم با اینکه سنم کمه

پاسخ

  nasrin در ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ گفته:

  موفق باشید دوست عزیز

  پاسخ

مونا جبری در ۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

این ازمون اخری که گذاشتین ب شدت غلطه متاسفم برا انتقال اطلاعات نادرستتون دقت کنین!! چن نفر دارن از گوگل اموزش میبینن حق اونا رو ضایع نکنین.

پاسخ

  sara در ۲۶ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  اصلاح شد

  پاسخ

رفتن به بالای صفحه

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.