از صفر تا صد بازی دوز

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۹
عکس از صفر تا صد بازی دوز

دوز یکی از بازی های پرطرفدار و قدیمی است که از گذشته تا کنون در بسیاری از جمع ها و اکیپ های دوستانه مورد استقبال قرار گرفته است. به دوز در زبان انگلیسی tic-tac-toe و Noughts and Crosses نیز گفته می شود. دوز یک بازی نوستالوژی است و بسیاری از افراد همچنان به روش سنتی آن را روی کاغذ یا زمین بازی می کنند.

البته بسیاری از افراد هم علاقه دارند تا این بازی را توسط نرم افزار در گوشی های خود بازی کنند، به صورت بازی آنلاین یا آفلاین. در این نوشته از سایت بازیزا می خواهیم در مورد صفر تاصد این بازی پرطرفدار صحبت کنیم. پیشنهاد می کنیم در دورهمی ها و مهمانی های دوستانه این بازی را انجام دهید و از لحظات خود لذت ببرید.

آموزش دوز بازی سنتی

طرح این بازی باید بر روی کاغذ یا زمین ترسیم شود. این طرح هندسی با ترسیم چند خط ساده بر روی کاغذ ایجاد می شود. پس از مشخص شدن طرح بازی، دو نفر می توانند بازی را آغاز کنند. دو سری مهره که معمولا این از جنس سنگ یا چوب هستند به عنوان ابزار در این بازی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً در دوزهای کوچک 3 مهره و در دوزهای بزرگ تر 12 مهره نیاز است.

در ابتدا باید یک مربع ترسیم شود و از میانه هر ضلع آن به وسط ضلع مقابل وصل شود. به این ترتیب  یک علامت مثبت در وسط مربع ایجاد می شود و علاوه بر آن 9 جایگاه برای قرار دادن سنگ یا چوب نیز به وجود می آید. البته بعضی از افراد در ترسیم طرح اولیه دوز، قطر های مربع را نیز به یکدیگر متصل می کنند، دقیقاً مانند چیزی که در تصویر زیر مشاهده می کنید.عکس از صفر تا صد بازی دوزدر روش 12 تایی باید سه مربع در داخل یکدیگر ترسیم شده و گوشه های مربع بزرگتر به یکدیگر متصل شود. پس از انجام این کار مشاهده می کنید که گوشه های مربع کوچک نیز مانند شکل، خود به خود به یکدیگر متصل می شوند. پس از آن برای اینکه یک جایگاه 24 تایی داشته باشیم، باید وسط اضلاع مربع کوچک درونی را به وسط اضلاع مربع بزرگ بیرونی متصل کنیم، به این ترتیب یک جایگاه 24 تایی در اختیار داریم.

عکس از صفر تا صد بازی دوز

پس از ترسیم طرح دوز، باید یک نفر به انتخاب بازی را شروع کند. او اولین مهره را قرار می دهد و به ترتیب و یک در میان مهره ها در جایگاه خود قرار می گیرند. هر کس که موفق شود سه مهره را در یک خط و راستا قرار دهد، می تواند یکی از مهره های حریف را از میدان بازی حذف کند.

البته باید به این نکته توجه شود که در بازی سه تایی با روی خط قرار گرفتن سه مهره بازی تمام می شود. علت آن این است که مهره های حریف به عدد 2 رسیده و دیگر نمی تواند بازی را ادامه دهد، اما در بازی 12 تایی تا جایی که عدد مهره های حریف به 2 برسد، بازی ادامه دارد.

انواع روش های بازی دوز

بازی دوز سه تایی

دوز سه تایی یک بازی فکری است که توسط دو نفر انجام می شود. این بازی کاملا شبیه به بازی ایکس او یا تیک تاک تو است. برای این روش از بازی دوز به یک صفحه با 6 مهره در دو رنگ متفاوت نیاز داریم. صفحه مورد نظر باید دقیقا مشابه شکل زیر باشد.

عکس دوز سه تایی

بازیکنان باید به ترتیب و با رعایت نوبت مهره های خود را بر روی صفحه بازی قرار دهند. هر بازیکن باید 3 مهره خود را به ردیف بچیند و مانع از ردیف شدن مهره های حریف شود. در دوز سه تایی کسی که بتواند سریع تر 3 مهره خود را ردیف کند، برنده بازی است. این مهره ها می توانند به صورت مورب هم چیده شوند.

دوز شش تایی

برای دوز شش تایی به یک صفحه بازی و 12 مهره در دو رنگ متفاوت نیاز داریم. صفحه بازی دقیقا شبیه به عکسی است که در زیر مشاهده می کنید. روش بازی مانند دوز سه تایی است. بازیکنان باید سه مهره خود را ردیف کنند و مانع از ردیف شدن مهره های حریف شوند. در انتها برنده بازی باید بتواند سریع تر از دیگران سه مهره خود را ردیف کند.

عکس دوز شش تایی

دوز دوازده تایی

اگر می خواهید بازی دوز را حرفه ای تر دنبال کنید، پیشنهاد می کنیم مدل دوز دوازده تایی را فراموش نکنید. تقریبا شبیه مدل سه تایی انجام می شود و به صورت دو نفره است، اما نسبتاً پیچیده تر است و باید برای آن زمان بیشتری را صرف کنید و به فکر بیشتری نیاز دارد.

برای شروع این بازی باید یک مقوا و 24 عدد مهره را در دو رنگ متفاوت در اختیار داشته باشید. بازیکنان باید مهره های خود را به ترتیب بر روی صفحه بازی قرار دهند به صورتی که، مهره های آن ها ردیف شود و از ردیف شدن مهره های حریف جلوگیری شود. در این روش از بازی دوز هر کسی که بتواند سه مهره خود را در یک ردیف قرار دهد، می تواند یکی از مهره های در دست حریف را از دور بازی حذف کند.

این بازی تا زمانی که یکی از بازیکنان به عدد 2 برسد ادامه می یابد. توجه داشته باشید که تا وقتی که مهره های بازیکن رقیب به دو تا نرسد هرگز نمی توانید مهره ها را در صفحه بازی بلند کنید و در جای دیگری قرار دهید. فقط می توانید مهره ها را به خانه خالی مجاور انتقال دهید. در پایان بازیکنی که مهره های او سریع تر به 2 عدد برسد بازنده و فرد دیگر برنده بازی می شود.

نکاتی در مورد بازی دوز

1. نکاتی در مورد دوز 3 تایی و 12 تایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد. از جمله آن می توان به این موضوع اشاره کرد که در بازی سه تایی می توانیم مهره ها را از جایگاهشان بلند کنیم و در جایگاه خالی دیگری قرار دهیم، اما در بازی 12 تایی تا زمانی که تعداد مهره های در دست بازیکن بیشتر از 3 عدد باشد، کسی حق ندارد مهره را از جا بلند کند و فقط می تواند مهره را در مکان های خالی که در مجاورتش وجود دارد، قرار دهد.

2. علاوه بر این باید به این موضوع نیز توجه داشت که در بازی 12 تایی اگر قبل از قرار گرفتن مهره ها بر روی صفحه یکی از بازیکنان 3 مهره را ردیف کند، باید از مهره های بازیکن حریف که هنوز وارد بازی نشده است کم شود، نه از مهره هایی که داخل بازی هستند.

3. بازی دوز به صورت 3 تایی، 6 تایی، 11 تایی و 12 تایی نیز می تواند انجام گیرد که در هر کدام تعداد مهره ها متفاوت و به نسبت، بازی پیچیده تر است. در دوز سه تایی 9 مهره، در دوز شش تایی 12 مهره، در دوز یازده تایی 22 مهره و در دوز دوازده تایی 24 مهره مورد استفاده قرار می گیرد. در دورهمی ها این بازی می تواند در گروه های مختلف دو نفره انجام شود و در پایان برندگان هر دوره با یکدیگر رقابت کنند تا در نهایت یک نفر به عنوان برنده مشخص شود.

ترفندهایی برای پیروز شدن در بازی دوز

اگر می خواهید همیشه در بازی دوز موفق و پیروز باشید به چند موردی که در ادامه برای شما ذکر می کنیم توجه داشته باشید.

1. سعی کنید حریف را بیشتر در موقعیت دفاعی قرار دهید. زمانی که رقیب شما در موقعیت دفاعی باشد، کمتر می تواند ذهن خود را بر روی ردیف کردن مهره هایش متمرکز کند.

2. در صورتی که مهره ها را به گونه ای بچینید که از دو طرف امکان سه تایی شدن داشته باشد، هرگز حریف نمی تواند راه شما را برای چیدن مهره ها سد کند. هنگام حرکت حتماً این موضوع را مورد توجه قرار دهید.

3. پیشنهاد می کنیم برای شروع بازی از جاهای خالی صفحه در گوشه و یا کنار شروع کنید به جای اینکه این کار را از مرکز صفحه انجام دهید. با این کار حریفتان بیشتر گمراه می شود و بیشتر امکان خطا وجود دارد.

بازی دوز آنلاین

عکس از صفر تا صد بازی دوز

این بازی علاوه بر شکل سنتی می تواند با گوشی های هوشمند و به صورت آنلاین نیز انجام شود. حتی اگر در جمع دوستانه ای هم حضور ندارید، در صورت علاقه به این بازی می توانید از بازی دوز ایرانی ۱۲ مهره ای آنلاین و نمونه های مشابه آن استفاده کنید. این بازی به صورتی طراحی شده است که تمام صفحه دستگاه برای نمایش تخته دوز استفاده شود تا بازی راحت تر انجام شود.

همچنین تمام قوانین بازی دوز ایرانی در آن رعایت شده و راهنمای جامعی برای آن در نظر گرفته شده و نحوه انجام بازی در آن به صورت کامل توضیح داده شده است. نکته مهمی که در مورد این بازی وجود دارد این است که حجم این بازی کمتر از 3 مگا بایت است و به راحتی قابل دانلود و استفاده می باشد.

کلام آخر

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی بازیزا در مورد بازی قدیمی دوز ارائه کردیم بهره کافی را برده باشید. با کمی خلاقیت در تعداد خانه های جدول دوز می توانید یک بازی متفاوت را تجربه کنید.

سوالات متداول در زمینه بازی دوز

بازی دوز به چند روش انجام می شود؟

بازی دوز هم به صورت سنتی و هم آنلاین در گوشی های هوشمند انجام می شود. طرح اولیه این بازی می تواند به صورت 3 تایی، 6 تایی، 11 تایی و 12 تایی ترسیم شود. دوز 3 تایی با 9 مهره و دوز 12 تایی با 24 مهره بازی می شود.

چه راهکار هایی برای پیروزی در این بازی وجود دارد؟

1_ سعی کنید حریف را بیشتر در موقعیت دفاعی قرار دهید. زمانی که رقیب شما در موقعیت دفاعی باشد، کمتر می تواند ذهن خود را بر روی ردیف کردن مهره هایش متمرکز کند.
2_ در صورتی که مهره ها را به گونه ای بچینید که از دو طرف امکان سه تایی شدن داشته باشد، هرگز حریف نمی تواند راه شما را برای چیدن مهره ها سد کند. هنگام حرکت حتماً این موضوع را مورد توجه قرار دهید.
3_ پیشنهاد می کنیم برای شروع بازی از فضا های خالی صفحه در گوشه و یا کنار شروع کنید به جای اینکه این کار را از مرکز صفحه انجام دهید. با این کار حریفتان بیشتر گمراه می شود و بیشتر امکان خطا وجود دارد.

بازی دوز با چند بازیکن انجام می شود؟

این بازی با گروه های دو نفری انجام می شود.

خرید اینترنتی اسباب بازی دوز

nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

فرهاد در ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

یه بازی جذاب و قدیمی. ممنون از شما برای نوشتن این متن

پاسخ
Avatar

الیسا در ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

نوشته کامل و خوبی بود.

پاسخ
Avatar

علی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

سلام چرادر هنکام بازی ۱۲ مهره با گوشی (با ربات ) با وجود اینکه بنده برنده میشوم
بازهم اخر کار من را بازنده اعلام میکند
ایا باید مهره خواستی از مهرهای رباط را در اخر سر حذف کنم

پاسخ
    nasrin

    nasrin در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

    سلام. دوست عزیز اپ ها و برنامه های مختلف روش بازی متفاوتی دارند.

    پاسخ
Avatar

امیرحسین در ۳ دی ۱۳۹۹ گفته:

مفید بود
ممنون

پاسخ
Avatar

کاتب سیستانی در ۱۰ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام . دوز، بازی ساده، سهل الوصول و متناسب با سنین مختلف(ازکودکی تابزرگسالی) است. مهمترین ویژگی آن این است که با کمترین امکانات میشودبازی کرد(باخط کشیدن روی کاغذ یا روی زمین و استفاده از مهره کاغذی، سنگ، دکمه،حبوبات و…) !
خصوصاً در ایامیکه بدلیل شیوع بیماری، سیل،هوای طوفانی، سرمای شدید و… بالاجبار باید درخانه
بمانیم ! باتشکر،کاتب سیستانی

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.