آموزش جامع بازی مافیا

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۵ بهمن ۱۳۹۹
عکس آموزش جامع بازی مافیا

بازی مافیا از جمله بازی های جذاب و گروهی است که می توانید در جمع دوستانه آن را تجربه کنید. شاید بتوان گفت یکی از راه هایی که می توانید از خستگی و روزمرگی زندگیتان تا  حدودی رها شوید، دعوت دوستان و نزدیکانتان به بازی مافیا باشد. شما با یک دورهمی ساده می توانید، اطرافیانتان را به یک چالش دعوت کنید و از لحظات خود لذت ببرید.

البته در مورد تعداد افرادی که باید در بازی حضور داشته باشند، نظرات متعددی وجود دارد. برخی از افراد می گویند که این بازی باید حداقل با 10 بازیکن انجام شود در حالی که تعدادی دیگر معتقدند که حتی با گروه های کوچک 5 نفره نیز می توان این بازی را انجام داد.

اگر علاقه مند به آشنایی با این بازی مهیج هستید با ما همراه باشید تا در این نوشته از سایت بازیزا تاریخچه این بازی، قوانین، نقش ها و شیوه انجام کار را برای شما شرح دهیم.

تاریخچه بازی گروهی مافیا

این بازی برای اولین بار توسط فردی به نام دیمیتری دیویدف دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو تحت عنوان یک پروژه تحقیقاتی ایجاد و مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن به تدریج در آمریکا و اروپا نیز گسترش یافت تا جایی که در دهه 90 به عنوان یک سرگرمی محبوب در میان خانواده ها جا باز کرد. این بازی به شکل های مختلف در دنیا انجام می شود. شیوه ای که در این نوشته به شما معرفی می کنیم یکی از متداول ترین و معتبرترین روش های انجام  بازی است.

نقش های اصلی بازی مافیا

خدا

وظیفه اصلی خدا در این بازی پیش بردن روند درست بازی است. هنگامی که شب می شود و همه بازیکنان چشمان خود را می بندند، خدا به ترتیب نقش ها را بیدار می کند و از آن ها سوالاتی را می پرسد. مثلا برای مافیا این سوال را مطرح می کند که “قصد دارید چه کسی را بکشید؟”. برای دکتر این سوال به این شکل مطرح می شود که “قصد نجات چه کسی را داری؟”

 و برای کارآگاه مطرح می کند که “قصد پی بردن به نقش چه کسی را داری؟”. هنگام روز زمانی که تمام نقش ها بیدار شدند، خدا بازی را بدون طرفداری از گروه خاصی به سمت جلو می برد. به همین ترتیب بازی با چرخه روز و شب ادامه می یابد تا در هر چرخه یک نفر کشته و از بازی خارج شود. البته اگر دکتر در شب، فرد کشته شده توسط مافیا را نجات دهد، فرد کشته شده از بازی حذف نمی شود.

مافیا

در یک گروه 10 نفره معمولاً 3 مافیا حضور دارند که در اولین شبی که توسط گاد اعلام می شود با یکدیگر آشنا می شوند. هنگامی که افراد حاضر در بازی سعی می کنند تا مافیا را شناسایی و از بازی حذف کنند، مافیا باید نقش خود را به کلی کتمان و یا با دروغ افراد را از نظر خود منصرف کنند.

نقش مافیا مهم ترین نقش در این بازی است چرا که اگر دیگران متوجه نقش آنها شوند مافیا به ترتیب از بازی حذف می شوند و هیجان بازی کاسته می شود. گروه مافیا برای اینکه بتوانند موفقیت بیشتری داشته باشند باید در روز به خوبی با یکدیگر همکاری کنند و برای افرادی که می خواهند در شب بکشند، استراتژی مناسبی داشته باشند. اگر فرد کشته شده توسط دکتر نجات یابد، می تواند به بازی خود ادامه دهد و اگر توسط دکتر این کار انجام نشود از ادامه بازی حذف می شود.

پدرخوانده

مهم ترین نقش در میان اعضای مافیا متعلق به پدرخوانده می باشد. این فرد تصمیم گیرنده نهایی در بازی است و می تواند با مشورت سایر اعضا دیگر مافیا یک نفر را از میان شهروندان انتخاب کرده و با شلیک گلوله از بازی حذف کند. لازم به ذکر است، استعلام پدرخوانده منفی می باشد. این بدان معناست که اگر کارآگاه در شب از خدا بخواهد تا در راستای شناسایی نقش پدرخوانده تاییدیه بدهد، خدا نمی تواند او را راهنمایی کند و استعلام مثبت بدهد. 

شهروند

وظیفه اصلی شهروندان در این بازی پی بردن به نقش مافیا با وجود تمام دروغ هایی است که آنها می گویند. بهترین پیشنهادی که برای موفقیت در این نقش برای شما داریم، برقراری دوستی با افراد دیگر است و اینکه به نشانه های کلامی، غیر کلامی و شهود خود اطمینان کنید.

دکتر

در بازی مافیا نقش دکتر جزو شهروندان محسوب می شود. دکتر در هر دوره از شب می تواند در صورت تشخیص درست یکی از افرادی را که مافیا کشته اند را نجات دهد. البته دکتر می تواند در طول روند بازی یکبار نیز خودش را نجات دهد.

کارآگاه

 کارآگاه جزء شهروندان است. کارآگاه در هر دوره از شب می تواند به یکی از افرادی که گمان می کند مافیا است به خدا اشاره کند. این نقش در این بازی بسیار جذاب است زیرا اگر کارآگاه بتواند هویت افراد مختلف بازی را بشناسد، شهروندان می توانند با هم آشنا و علیه گروه مافیا با هم متحد شوند.

عکس آموزش جامع بازی مافیا

نقش های فرعی بازی مافیا

رویین تن

رویین تن، یکی از قوی ترین شهروندان بازی است. او در شب می تواند خود را رویین کند تا مافیا نتوانند او را در شب بکشند. تیم مافیا حاضر در بازی فقط می توانند او را در روز و با جمع آوری آرای شهروندان به قتل برسانند. این امتیاز برای رویین تن وجود دارد که خود را در روز به عنوان رهبر تیم شهروندان معرفی کند و از این طریق به بازی ادامه دهد.

تروریست

کاراکتر تروریست از اعضای اکیپ مافیا است. اگر این فرد در روز با رای شهروندان کشته شود، این توانایی را دارد تا بتواند یکی از بازیکنان را با خود حذف و یا ترور کند.

ناتاشا

ناتاشا یکی دیگر از اعضای تیم مافیا است و می تواند در هر شب یکی از افراد را لال کند. فرد عنوان شده در روز بعد اصلا نمی تواند صحبتی انجام دهد. در واقع او هرگز نمی تواند در دو شب متوالی یک نفر را لال کند.

مذاکره کننده

یکی از اعضای مافیا فرد مذاکره کننده است. این فرد می تواند یکی از اعضا را انتخاب و او را عضوی از گروه مافیا کند. اگر مافیا قصد مذاکره داشته باشند این فرد در شب با گاد مطرح می کند. البته مافیا نمی توانند به صورت هم زمان شهروندی را نابود کنند. مافیا پس از انتخاب فرد مذکور چشم های خود را می بندند و خدا بر روی دست فرد انتخاب شده می زند. افرادی که در کاراکترهای کارآگاه و پزشک هستند هرگز نمی توانند به مافیا تبدیل شوند.

اسنایپر

اسنایپر یا حرفه ای یکی از مهره های شهروندان است. او معمولا 2 تیر دارد. با توجه به تعداد نفرات ممکن است این تیرها کم یا زیاد باشد. اسنایپر به دستور گاد بیدار می شود و به فردی که گمان می کند مافیا است، شلیک می کند.

توجه داشته باشید، در صورتی که حرفه ای در انتخاب مافیا درست عمل کرده باشد در بازی می ماند و اگر به اشتباه به یکی از شهروندان شلیک کند خودش از بازی حذف می شود. این شخصیت می تواند از شلیک کردن خودداری کند. البته باید این نکته را بدانید که تیر اسنایپر بر رویین تن و دکتر تاثیر ندارد و خدا در روز اعلام می کند که تیر اسنایپر به هدف نخورد.

ساقی

ساقی جزء تیم شهروندان محسوب می شود. در فاز شب او یکی از بازیکنان را انتخاب می کند و بازیکن منتخب اصطلاحاً مست می شود. در واقع او به هر فردی اشاره کند، نقش آن فرد دیگر اجرا نخواهد شد. نکته مهم در مورد این کاراکتر این است که او نمی تواند در دو شب پشت سرهم یک نفر را مست کند.

دزد

نقش دزد مانند کاراکتر ناتاشا و یکی از نقش های سیاه در بازی مافیا محسوب می شود. دزد به هنگام شب دو نفر را انتخاب می کند. اگر فرد اولی که انتخاب می کند یک شهروند عادی، مافیای ساده و یا یک تروریست باشد هرگز اتفاقی رخ نمی دهد. دزد مانند ناتاشا و ساقی هرگز نمی تواند در دو شب پشت سرهم یک فرد را به عنوان نفر اول انتخاب کند این در صورتی است که نفر دوم می تواند هر شب یک فرد ثابت باشد. اگر نفر اول رویین تن باشد، نقش او به دزد منتقل می شود و دزد در آن شب به رویین تن تبدیل می شود.

شهروند خائن

این فرد خیانت کار جز شهروندان به حساب می آید اما نقش سیاهی مانند دزد و ناتاشا دارد. در تمامی بازی شهروند خائن کمک می کند تا مافیا به اهداف خود برسند.

محافظ

این نقش با عنوان روح نیز در میان مافیا بازان شهرت دارد و با تیر مافیا و اسنایپر کشته نمی شود. اگر روح در روز کشته شود به یک شهروند عادی تبدیل شده و از روز بعد می تواند دوباره به عنوان یک شهروند وارد بازی شود. علاوه بر این او می تواند فرد ترور شده را نیز دوباره به بازی برگرداند.

قوانین بازی مافیا

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که گروه شهروندان در اکثریت خود باشند بازی به نفع آن ها و درصورتی که مافیا مساوی اعضا شهروندان و یا بیشتر باشند بازی به نفع مافیا به اتمام می رسد. برای درک بهتر این موضوع برای شما مثالی میزنم.

فرض کنید که یک گروه 10 نفره برای انجام بازی حضور پیدا کرده اند. اولین قدم این است که کارت ها باید در میان افراد پخش شود، این کار توسط خدا انجام می شود. 

خدا کارت ها را به افراد می دهد و در کل پروسه پخش کارت ها توجه کافی را دارد که کسی از نقش دیگری آگاه نشود. در این گروه 10 نفره تقسیم بندی ها به شکل زیر انجام می شود:

 • یک نفر کارآگاه
 • یک نفر دکتر
 • یک نفر پدرخوانده
 • دو نفر مافیا
 • و پنج نفر شهروند

نکته ای که در این بازی بسیار مهم است این است که کسی نباید از نقش دیگری مطلع باشد و کسی نباید در مورد نقش خود برای دیگران توضیح دهد.

این بازی به دو بخش روز و شب تقسیم می شود. هنگامی که توسط خدا شب اعلام می شود، تمامی افراد باید چشمان خود را ببندند و تا زمانی که خدا نقش های آن ها را صدا نزده نباید چشمان خود را باز کنند.

پس از آن هر کدام از نقش ها طبق گفته خدا باید چشمان خود را باز کنند تا خدا با آن ها آشنا شود. خدا به ترتیب نقش های پدرخوانده، مافیا، دکتر و کارآگاه را بیدار می کند.

شروع بازی مافیا

عکس تاریخچه بازی مافیا

شب اول

خدا بازی را شروع می کند و از همه افرادی که در بازی حضور دارند می خواهد که چشمانشان را ببندند. پس از اطمینان از بسته بودن چشم ها، فرمان می دهد که مافیا بیدار شوند. مافیا بیدار و با یکدیگر آشنا می شوند.

روز اول

به دستور خدا همه افراد چشمان خود را باز می کنند و به این ترتیب بازی آغاز می شود. در این مرحله همه افراد برای جلو بردن بازی و پی بردن به نقش دیگران باید یکدیگر را متهم کنند. اگر متهم کردن افراد به درستی انجام شود به راحتی می توان در این مرحله رفتارهای غیر معمول را شناسایی کرد.

یکی از راه هایی که در این مرحله برای شناسایی دیگران به شما کمک می کند، پرسیدن سوال های واضح مرتبط با نقش افراد است. می توانید به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا او مافیا هست یا نه.

بعد از آن که تمامی افراد خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می رسد. سپس با اشاره خدا رای گیری برای کشتن یک نفر آغاز می شود. اگر مظنون بیش از یک نفر باشد، فردی که بیشترین رای را داشته باشد از بازی خارج می شود. فردی که از بازی خارج می شود نباید پس بیرون رفتن از بازی نقش خود را اعلام کند.

شب دوم

تمامی افراد به فرمان خدا چشمان خود را می بندند. خدا مافیا را بیدار می کند و از آن ها می پرسد که قصد کشتن چه کسی را دارند. پس از آن دکتر بازی بیدار می شود و از او پرسیده می شود که چه کسی را می خواهد نجات دهد؟ و بعد از آن کارآگاه بیدار می شود و از آن پرسیده می شود که قصد پی بردن به هویت چه کسی را دارد.

روز دوم

دوباره خدا همه افراد را بیدار می کند. یکی از افراد حاضر در بازی کشته شده است مگر آنکه دکتر فرد مورد نظر را نجات داده باشد. بازی مافیا با همین روند در چرخه روز و شب ادامه می یابد تا زمانی که شهروندان بتوانند تمامی افراد گروه مافیا را نابود کنند و یا گروه مافیا بتوانند شهروندان را نابود کنند. این بازی تا حدی جذاب است که گاهی حتی پس از پایان یافتن بازی می توانید باز هم در مورد آن صحبت کنید و از خاطرات خوش بازی و فریب ها و پیروزی های آن بگویید.

بازی مافیا به سبکی متفاوت

این بازی جذاب گروهی در حال حاضر علاوه بر جمع های دوستانه و خانوادگی در بسیاری از کافه ها و پاتوق های اجتماعی نیز در حال انجام است. بسیاری از کافه ها و حتی فضاهای شهری برای ایجاد تعامل بیشتر در میان جوانان ساعاتی از روزهای هفته را به این بازی تعلق داده اند تا جوانان و نوجوانان با جمع شدن در این مکان ها از این بازی گروهی و تجربه هم نشینی با دوستان خود لذت ببرند.

مافیا را آنلاین بازی کنید

علاوه بر موارد ذکر شده این امکان فراهم شده است تا مافیا را با گوشی های هوشمند خود به صورت آنلاین انجام دهید. در حال حاضر بازی “مافیا آنلاین” در گوشی های هوشمند قابل انجام است. قوانین این بازی آنلاین و نقش های موجود در آن از بازی اصلی مافیا پیروی می کند.

در پایان

در این نوشته سعی کردیم به معرفی یک بازی گروهی و پرطرفدار بپردازیم و قواعد و قوانین و نحوه بازی را به صورت کامل شرح دهیم. اگر می خواهید بازی مافیا را تجربه کنید، این نوشته می تواند به عنوان یک راهنما در روند بازی به شما کمک کند و شما را با نحوه انجام بازی و قواعد و قوانین آن آشنا کند و تجربه بهتری را برای شما رقم بزند.

حتما نظرات و تجربیات خود را در مورد بازی مافیا از طریق بخش کامنت های سایت با ما در میان بگذارید.

سوالات رایج در مورد بازی مافیا

تاریخچه بازی گروهی مافیا چیست؟

این بازی برای اولین بار توسط فردی به نام دیمیتری دیویدف دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو تحت عنوان یک پروژه تحقیقاتی ایجاد و مورد بررسی قرار گرفته است و پس از آن به تدریج در آمریکا و اروپا نیز گسترش یافته است تا جایی که در دهه 90 به عنوان یک سرگرمی محبوب در میان خانواده ها جا باز کرده است.

بازی مافیا حداقل با چند بازیکن انجام می شود؟

این بازی گروهی با تشکیل گروه های کوچک 5 نفری قابل انجام است.

نقش های اصلی بازی مافیا کدامند؟

این بازی توسط چند نقش اصلی خدا، کارآگاه، دکتر، شهروند و مافیا انجام می شود.

هدف بازی مافیا چیست؟

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت خود باشند این بازی به پایان می رسد.

خرید کارت های بازی مافیا

nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

nazanin در ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

نوشته کاملی بود. ممنون از شما

پاسخ
Avatar

saman در ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

سلام. مافیا بازی جذابی هست. از انجام این بازی واقعا لذت میبرم

پاسخ
Avatar

rasta در ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

سلام. ممنون بابت نوشته خوبتون. فردی که به عنوان گاد انتخاب میشه می تونه به شهروندان کمک کنه تا بتونند مافیا را سریع تر شناسایی کنند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

  سلام. دوست عزیز گاد نمیتونه به شهروندان کمک کنه و شهروندان با بحثی که در روز انجام میدند باید به این نتیجه برسند که چه کسانی مافیا هستند.

  پاسخ
Avatar

arash در ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

من از این بازی خاطرات خوبی دارم اگر تا حالا این بازی را انجام ندادید پیشنهاد میدم این بازی را انجام بدید.

پاسخ
Avatar

همکاری در فروش در ۴ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

مطلب عالی و مفیدی بود استفاده کردم موفق باشید و پایدار.لطفا شما هم از سایت من “کسب درآمد از همکاری در فروش” دیدن نمایید

پاسخ
Avatar

ساسان در ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

سلام. نوشته جامع و کاملی بود سپاس از شما

پاسخ
Avatar

متین از روستای پیر سبز در ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

دهات بازی کنین.

پاسخ
Avatar

حمید در ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

همیشه باید تیم مافیا برنده بازی باشند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

  نه دوست عزیز شهروندان هم می تونند برنده بازی باشند.

  پاسخ
Avatar

سینا در ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ گفته:

عالی بود داداش دمت گرم.

پاسخ
Avatar

hamid در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

دستتون درد نکنه این بازی عالیه

پاسخ
Avatar

محمد مهدی در ۱ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگر کاراگاه توانست در شب مافیارو شناسایی کند ایا در روز میتواند بگوید فلانی مافیاست اورو بندازیم بیرون اگه مافیا نبود من رو بندازید بیرون یا مرگش بگردن من

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۷ خرداد ۱۳۹۹ گفته:

  سلا. فقط در شب می تونه این را قطعی به گاد اعلام کنه. در روز فقط مثل بقیه بازیکنان میتونه بهش اشاره چون ممکنه مافیا به اون شک کنند.

  پاسخ
Avatar

Radvin در ۹ تیر ۱۳۹۹ گفته:

سلام این بازی یه نصخه پیشرفته ترم داره که در اون نقش هایی مانند خبرنگار تکتیر انداز که یار شهرونده رویین تن یاهمون زره پوش خودمون که تو شب نمیمیره حتی اگه پزشک نجاتش نده و تو روز یه بار بیرون نمیره در این صورت تو شب میمیره بعد رییس مافیا که رو اسمش هست اون استعلامش منفی اعلام میشه بعد مافیای مذاکره کننده که در صورتی که مافیای ساده یا رییس رفته باشه بیرون اون میتونه بایه شهروند ساده یا زره پوشی که زرهش نرفته مذاکره کنه و اون هارو مافیا کنه راستی تکتیر انداز کارش اینه که تو شب مافیارو بزنه اون یه بار میتونه این کارو انجام بده و رییسو نمیتونه بزنه اگه شهروندو به اشتباه بزنه خودش اخراج میشه و اینکه دکتر خودشو دوبار میتونه نجات بده خبرنگار بعد از مذاکره یه بار میتونه استعلام بگیره امیدوارم به کارتون بیاد فعلا به امید دیدار.

پاسخ
Avatar

امیر در ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

تستتون افتضاح بوووود افتضاح :
۱ خدا در روند بازی نقشی ندارد : همین کاراکتر بازی رو جلو میبره
۲ از شب ۲ هر شب باید کشته شود: زخمی شود چون دکتر زنده نمیکنه نجات میده
۳ دکتر میتونه خودشو نجات بده حتی تو مسابقه تلویزیونی هم دیدیم
۴هدف بازی کشته شدن شهروند و پیروزی مافیا : هدف بازی پیروزی شهروند با رای یا پیروزی مافیا با برابری نفرات است
به عبارتی یه تست فقط درست بود اصلاح کنین😒

پاسخ
Avatar

نواب در ۱۱ مهر ۱۳۹۹ گفته:

سلام
چنتا سوال
آیا شهروندان میتونن بصورت مستقیم یا غیر مستقیم نقش خودشون یا باقی شهروندان رو لو بدن یا نه
در صورتی که اینکارو انجام بدن راوی یا همون گاد چه کاری باید انجام بده
و راستی در مورد سوال یکی از دوستان گفته بودی که کارگاه میتونه قطعی به گاد بگه که کارگاهه
این چه تاثیری داره بعدشم مگه گاد خودش نمیدونه

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۶ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  خیر
  بر اساس قوانین بازی، نقش هر بازیکن را بیان کند شهروندان نمیتونن نقش خودشون را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بیان کنند
  گاد در ابتدای بازی از نقش سایر بازیکنان مطلع می شود

  پاسخ
Avatar

.... در ۲ آذر ۱۳۹۹ گفته:

سلام.کرونا نباید اجازه بده بازی کنید

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۱۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  سلام
  تو جمع های خانوادگی با رعایت موارد بهداشتی میشه بازی کرد. به هر حال باید فعلا با این شرایط کرونا زندگی کرد!

  پاسخ
Avatar

SHIWA در ۱۴ آذر ۱۳۹۹ گفته:

اگر همین بازیا رم انجام ندیم تو خونه ک هممون دق میکنیم

پاسخ
Avatar

Pinar در ۱۶ آذر ۱۳۹۹ گفته:

اگه سرمافیا کشته بشه تیر به دست کیست؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  در صورت کشته شدن پدرخوانده شلیک با توافق سایر اعضای مافیا انجام می شود.

  پاسخ
Avatar

nyoo در ۲۳ آذر ۱۳۹۹ گفته:

سلام میخواستم بدونم اگه هفت نفر بودیم و یه نفر به عنوان گاد انتخاب شد و شیش نفر موند چه نقشهایی باید بهشون داد که لازمه

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  مافیا:
  پدر خوانده
  عضو ساده

  شهروند:
  دکتر
  شهردار
  کارآگاه
  رویین تن

  پاسخ
Avatar

Mohsen در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ گفته:

تو ۶ نفر باید ۲ مافیا باشه ولی بدون مذاکره کننده چون قوی میشن
تیم مافیا:سردسته و مافیای ساده
تیم شهروند کارآکاه،دکتر،تک تیرانداز،شهروند ساده
اینجوری تعادل قدرت ایجاد میشه

پاسخ
Avatar

Maria در ۳ دی ۱۳۹۹ گفته:

پدرخوانده
مافیای ساده
دکتر لکتر
از اعضای مافیا هستند

پاسخ
Avatar

علیرضا در ۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

کاملا ناقص بود! باید در مورد بازی نرمال که با ۱۰ نفر هست توضیح میدادین. شرایط خاص و ویژه رو اصلا عنوان نکردین در مورد نقشا. نحوه رای گیری رو اصلا بهش اشاره نکردین!

پاسخ
Avatar

F در ۱۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام . یه سوال، جان سخت چیکارس توی این بازی؟ جزو شهروندانه یا مافیا؟ و چه کارایی می‌تونه بکنه ؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما دوست عزیز
  جان سخت یکی از اعضای شهروندان که میتونه در هنگام شب استعلام اتفاقات بازی و اسامی افرادی که از بازی خارج شده اند را از خدا بگیرد.

  پاسخ
Avatar

محمد صالح در ۱۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

دوستان به نظرتون آنلاین چجوری بازی کنیم و نقش ها رو تخصیص بدیم به افراد؟

پاسخ
Avatar

اصغر در ۱۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام .. واقعا جذابه وماهم بعضی مواقع دورهم بازی میکنیم … فقط در توضیحات برای نحوه رای گیری ها که مهم است که درموردش چیزی گفته نشده

پاسخ
Avatar

مرتضی در ۱۳ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام
اگر دکتر شهروندان به اشتباه یک مافیارو زنده کنه و همون شب تک تیرانداز اونو بزنه ، از بازی خارج میشه یا داخل بازی میمونه ؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  سلام همراه گرامی
  بستگی به الویت بازی دارد، درصورتی که ابتدا حرفه ای بیدار شده و فرد مافیا را بزند سپس پزشک بیدار شده و آن را نجات دهد مافیا در بازی خواهد ماند، اما اگر بالعکس ابتدا پزشک بیدار شود و سپس حرفه ای، مافیا از بازی خارج خواهد شد.

  پاسخ
Avatar

alireza در ۱۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام آیا پزشک میتونه مافیا رو هم نجات بده منظور مافیایی که با تیر تک تیرانداز زده شده در شب ؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما
  بله اگر پزشک در انتخاب و تشخیص اعضای شهروند اشتباه کند، ممکن است یکی از اعضای مافیا را نجات دهد.

  پاسخ
Avatar

محمد در ۱۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

کارت های بازی رو از کجا تهیه کنم تو تلگرام خبر بدین ممنونم
@zlatan1981
ای دی تلگراممه

پاسخ
Avatar

امیرحسین در ۱۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام ببخشید یک سوالی داشتم اگر اسنایپر یک مافیا رو بزنه و دکتر نیز تو شب اون مافیا را به اشتباه نجات بده ، اون مافیا تو بازی میمونه ؟؟؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما
  بله در بازی خواهد ماند

  پاسخ
Avatar

sh در ۱۹ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام بنظر من توضیحات اصلا کافی نبود و فقط در حد یه آشنایی ابتدایی بود.

پاسخ
Avatar

داوود در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام
سوالم اینه که دکتر شهروندها چون نمیدونه کی مافیاست کی شهروند
اگر به اشتباه در شب یکی از مافیا رو نجات بده آیا اون نفر مافیا اگه توسط حرفه ای زده شده باشه بازم نجات پیدا میکنه یا نه

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما
  در صورتی که در شب ابتدا حرفه ای بیدار شده و شلیک انجام دهد و سپس پزشک بیدار شده و فردی که مورد اصابت قرار گرفته را نجات دهد، آن فرد در بازی خواهد ماند.

  پاسخ
Avatar

علی در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام،
اگر تک تیرانداز به اشتباه تیر بزنه خودش از بازی حذف میشه. حالا اگه همون شب پزشک تک تیرانداز رو نجات داد آیا پزشک تو بازی میمونه؟
ممنون

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۲ دی ۱۳۹۹ گفته:

  سلام دوست عزیز
  بر اساس قواعد بازی تک تیرانداز در صورتی که به مافیا شلیک کند در بازی می ماند و اگر به شهروندان شلیک کند از بازی حذف خواهد شد و پزشک نمی تواند آن را نجات دهد.

  پاسخ
Avatar

علی در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام.
قانون این که کیا بیان دفاعیه چیه؟ در هر راند تعداد رای مینیمم که کسی بیاد دفاعیه چند تاست؟‌ تعداد رای خروج هم همینه؟
ممنون

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۲ دی ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  طبق قواعد بازی اگر نیمی از بازیکنان حاضردر بازی به شخص مورد نظر رای بدهند آن فرد وارد دفاعیه می شود.

  پاسخ
Avatar

آ در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

دوستان وقتی سه نفر تو بازی موند دوتا شهر و یک مافیا اگه هردوشهروند برای دست دادن مافیا رو انتخاب کنن چی میشه؟

پاسخ
Avatar

علی در ۲۲ دی ۱۳۹۹ گفته:

وقتی سه نفر تو بازی موند دوتا شهر و یک مافیا اگه هردوشهروند برای دست دادن مافیا رو انتخاب کنن، مافیا بازی رو میبره.

پاسخ
Avatar

حسین در ۲۴ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام
شرح بازی خیلی اشکال داشت
شما گفتید که دکتر بازی نمیتواند خودش را نجات دهد در صورتی که سک بار در بازی میتواند خودش را نجات دهد
دوم کاراگاه بازی اگر استعلام پدرخوانده را بگیرد استعلام منفی است شما اصلا به این مورد اشاره نکردید
در کل توضیحاتتون جامع و کامل نبود
با تشکر

پاسخ
Avatar

سما در ۲۷ دی ۱۳۹۹ گفته:

مافیا یک نفر رو انتخاب میکنه به عنوان شهروند خودش و وقتی دست داد بازی به نفع مافیا تموم میشه.

پاسخ
Avatar

بهزاد در ۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

با تمام احترام به دوستان اصلا بازی خوبی نیست چرته

پاسخ
Avatar

Mahdi در ۳ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام دسته شما درد نکنه ببخشید ولی اگه این همه مطلب خوب رو یه برنامه میکردین بهتر نبود

پاسخ
Avatar

بیتا در ۴ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

اعلام نقش خیلی قوانین گنگی داره اگر میشه یکم راجع بهش توضیح بدید سوال اصلیم اینه که
۱) اگر گارگاه در طی بازی مثلا شب چهارم بعد از استعلام یک بازیکن که مافیا هم هست موفق به شکار مافیا ساده بشه و در روز بلافاصله بعد از بیدار شدن بدون هیچ استدالای بگه *۱۰۰%فلانی مافیا است من میدونم *ایا اعلام نقش محسوب میشه ؟
۲) ایا گفتن جمله ی من نقش مفیدی در بازی دارم در صورتی که واقعا دکتر یا کارگاه باشی اعلام نقش محسوب میشه ؟
۳) اگر کاراگاه در روز بگه من استعلام گرفتم فلانی مافیا است اعلام نقشه ؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  دردود بر شما همراه گرامی
  ۱- کارآگاه بهتر است در راستای حمایت از شهروندان و پیشبرد درست بازی از کلمه مطئن هستم استفاده نکند و به طور غیر مستقیم شهروندان را هدایت و راهنمایی کند.
  ۲- خیر، در این بازی برای افزایش جذابیت و پیچیدگی بیشتر حتی گروه مافیا هم می توانند به دروغ اعلام کنند که نقش مفیدی در بازی دارند.
  ۳- بله اعلام نقش است و بازی در اینصورت به اتمام می رسد.

  پاسخ
Avatar

سید ماهان باقی(منتقد خفن) در ۴ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

ببخشید ولی واقعا کامل نبود.اولا که برای برنده شدن لازم نیست تعداد شهروندا به اکثریت برسه باید همه ی مافیا رو بکشن چون شهروندا از همون اول در اکثریت هستن و زمانی که مافیا تعدادشون با اونا مساوی شه بازی تموم میشه.اشتباه در مورد نقش ها هم زیاد داشت.بعدشم عکس شب مافیا گذاشتید ولی نقشاتون نقشای مافیا کلاسیکه.

پاسخ
Avatar

مهدی در ۸ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام میشه بگین در بازی پنج نفره چه نقش یایی میتونن حضور داشته باشن

پاسخ
Avatar

مهدی در ۸ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

مثلا مافیا که در بازی ده نفره سه نفر هستند در بازی پنج نفره چند نفر هستند

پاسخ
  Avatar

  sara در ۸ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  در بازی شب های مافیا باید حداقل دو نقش از اعضای مافیا که شامل پدر خوانده و یک مافیا ساده است، در بازی حضور داشته باشند.
  با توجه به اینکه در مقابل دو نقش از مافیا حداقل به پنج شهروند در بازی نیاز داریم، بازی پنج نفره قواعد درستی نخواهد داشت.

  پاسخ
Avatar

سامان در ۹ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام. اگه در شب حرفه ای جان سخت رو برای بار اول بزنه، چه اتفاقی می افته؟
و مورد دوم اینکه اگه حرفه ای جان سختی رو بزنه که یکبار تیر خورده و دکتر شهروندها جان سخت رو نجات بده، چی میشه؟
ممنون

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  طبق قوانین بازی با توجه به این که حرفه ای یکی از اعضای شهروندان را مورد اصابت شلیک قرار داده است پس خودش از بازی حذف شده و جان سخت در بازی می ماند.
  در حالت کلی جان سخت در اثر هر نوع مرگی پس از گذشت دو دور از بازی حذف می شود.

  پاسخ
Avatar

هادی در ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام در مورد نقش دزد و ساقی بیشتر توضیح بدید خیلی واضح نبود

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  ساقی یکی از اعضای شهروندان بوده و هدف اصلی آن پیدا کردن پدرخوانده و ناتاشا می باشد. این نقش می تواند یک شب در میان بیدار شده و نام یک نفر را به گاد اعلام کند تا شخص موردنظر مست شود. اصطلاح مست شدن بدان معناست که نقشی که ساقی اعلام کرده در یک دور از بازی نمی تواند هیچ عملکردی داشته باشد و در واقع اختیارات خود در بازی را از دست می دهد.
  دزد یکی از نقش های جذاب گروه مافیا می باشد که باید در هنگام شب به دستور گاد چشمان خود را باز کرده و اسم دو نفر را اعلام کند. مبنای انتخاب این دو اسم این است که نفر اول با حدس دزد باید یک فرد نقش دار در روند بازی باشد که به انتخاب دزد نقش او دزدیده شده و به نفر دوم نام برده منتقل می شود. به طور مثال اگر دزد نام دکتر شهروندان را انتخاب کند سیوی که دکتر انجام داده است از بین رفته و در حقیقت فردی که به عنوان نفر دوم از زبان دزد اعلام می شود، نجات پیدا خواهد کرد.

  پاسخ
Avatar

احسان در ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام
ممنون از توضیحات
ی سوال دارم اینکه اگه در شب تعداد آرا دو نفر مساوی بشه کدامیک باید خارج بشه یا چجوری خارج میشن
آیا هر دو در بازی میمونن یا خدا قرئه میندازه
تشکر

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام دوست عزیز
  بسیاری از اتفاقات بازی مافیا کاملا به قواعد و توافقات ابتدا بازی بستگی داره دقیقا مشابه سوال شما، اما قطعا در چنین حالتی قرعه انداختن برای خروج یک بازیکن یکی از قوانین منطقی بازی خواهد بود

  پاسخ
Avatar

پوریا در ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام توی شبکه سلامت توی بازی مافیا شب اسنایپر پدر خوانده رو زد اما نه خود اسنایپر بیرون رفت نه پدر خوانده دلیل خاصی داره؟ لطفا توضیح بدید
سوال دیگه اینکه به خبر نگار فقط مافیای مذاکره شده رو استعلام میده یا همه مافیا ها رو استعلامشون رو میده؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  در رابطه با سوال اول، حرفه ای در صورتی که اعضا مافیا را بزند در بازی می ماند و اگر شهروندان را بزند خودش از بازی حذف می شود. در این بازی حرفه ای درست شلیک کرده و بنابراین در بازی می ماند، پدرخوانده هم حتی در صورت شلیک مستقیم حرفه ای از بازی خارج نمی شود.
  در رابطه با سوال دوم، کارآگاه می تواند استعلام تمام اعضای مافیا را بگیرد، اما نکته حائز اهمیت این است که استعلام پدرخوانده منفی می باشد.

  پاسخ
Avatar

پارسا در ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام ببخشید یه سوال۱_ آیا حاکم نقش ها رو می دونه
۲_وسوال بعد چه نقش هوایی باید همه بفهمن از اول بازی

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام دوست عزیز
  بله گاد در شب اول و دوم از نقش های حاضر در بازی با خبر می شود.
  در بازی مافیا هیچ کس نمی تواند به طور مستقیم نقش خود را اعلام کند.

  پاسخ
Avatar

هادی در ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام دوباره .. اگر حوصلشو دارید یک توضیحی هم در مورد نقشهای تروریست . روح و شهروند خائن بدید و اینکه ناتاشا همون روانشناسه که سکوت میده ؟ چون ناتاشا مافیاست ولی روانشناس شهرونده
خیلی ممنون

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام مجدد دوست عزیز
  ناتاشا یکی از اعضای مافیاست که همانند روانشناس می تواند سایر بازیکنان را برا یکبار در بازی فارغ از نقشی که دارند سایلنت کند، حتی خودش را!!
  شهروند خائن کسی است که با صحبت های دزد تحریک شده و به گروه مافیا می پیوندد.
  تروریست از افراد مافیا است و می تواند هنگام خروج از بازی با اعلام کردن نام تروریست یک نفر را انتخاب و همراه با خود از بازی بیرون ببرد.
  روح یا محافظ از گروه شهروندان که تحت هیچ شرایطی مورد اصابت گلوله قرار نمیگیره و از بازی بیرون نمیره و البته این امتیاز را داره که اگر در هنگام روز با رای گیری از بازی اخراج شد مجددا به بازی برگرده اما به عنوان یک شهروند ساده!

  پاسخ
Avatar

مهدی رضاخانی در ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

باسلام
وقتی سه شهرونددربازی باشن ویک مافیاباچندرای به دفاع میره کسی!

پاسخ
  Avatar

  sara در ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام همراه گرامی
  بستگی به تعداد نفراتی داره که مضمون هستند. اگر یک نفر مورد اتهام باشد با دو رای مثبت به دفاع میرود.

  پاسخ
Avatar

ممد در ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

ایا دکتر تیک تک تیرانداز را نجات میدهد در صورتی ک مافیا رو زده باشه و دکتر همون مافیا رو نجات بده؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  در صورتی که تک تیرانداز یک مافیا را بزنه و دکتر همون شخص از اعضای مافیا را نجات بده مافیا در بازی خواهد ماند.

  پاسخ
Avatar

حسام در ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام
یه سوال برام پیش آمده
خواهشن جواب بدید ممنون
در روز ۷ نفر باقی ماندند اگر یک نفر بره برای دفاع چه تعداد رای نفر از بازی خارج می شود؟؟؟(یعنی از بین ۶ نفری که حق رای دارند؟؟)

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام همراه گرامی
  اگر از میان بازیکنان سه نفر یا بیشتر به فرد موردنظر در دفاع رای بدهند، بازیکن حاضر در دفاع از بازی حذف می شود.

  پاسخ
Avatar

Aysel در ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام.بازی مافیا خیلی جالب و باحال بود.ولی فقط من ی سوال داشتم.۴ نفره میشه بازی کرد؟عاخه اونجا نوشته بود ۱۰۰ نفر و من و دوستام ی لحظه ناراحت شدیم.میدونیم ۳ نفره دیگ نمیشه بازی کرد ولی شما میشه جواب سوالمو بدید میشه از چن نفر تا چن نفر بازی کرد؟؟؟؟؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام بر شما دوست عزیز
  بله امکان انجام بازی وجود داره اما هیجان و تایم بازی به نسبت بازی هایی که بیش از ۱۰ بازیکن دارند کاهش می یابد. بازی با سه شهروند و یک مافیا استارت می خورد.

  پاسخ
Avatar

مسعود در ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام ایا مافیا میتونن به خودشون شلیک کنند؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  مافیا در شب نخست چشمان خود را باز کرده و یک دیگر را شناسایی می کنند و بنابراین احتمال شلیک به فرد خودی در میان اعضای مافیا بسیار پایین است.

  پاسخ
Avatar

.... در ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

اگر در اخر بازی ۱ مافیا و ۲ شهروند بمونن بازی چجوری میشه؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  اصولا در چنین موقعیتی یکی از شهروندان و عضو باقی مانده از مافیا در بازی وارد دفاع می شوند، بنابراین مسئولیت حذف یکی از بازیکنان بر عهده شهروند دیگر است. اگر انتخاب درستی داشته باشد شهروندان پیروز بازی خواهند بود در غیر این صورت مافیا بازی را میبرد. اما اگر دو شهروند وارد دفاع شوند بازی به نفع مافیا تمام می شود.

  پاسخ
Avatar

شهریار در ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

تو سریال شب های مافیا یه نقش شهردار هست که دو تا وظیفه داره یا رای گیری رو ملغی میکنه یا یه نفر رو مستقیم میفرسته بیرون ولی ۹۹ درصد مواقع گاد بهش میگه نمیتونی دلیلش چیه؟

پاسخ
  Avatar

  sara در ۳ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما دوست عزیز
  علت مخالفت گاد در طول بازی این است که سقف اختیارات شهردار برای ملغی کردن محدود بوده و در ابتدای بازی با توافق سایر بازیکنان و یا تصمیم خدا مشخص میشه که این نقش در طول بازی چندبار می تواند از قابلیت ملغی کردن خود استفاده کند.

  پاسخ
Avatar

Seyyed در ۶ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

علاوه بر این که دوست عزیز اشاره کردن
هنگامی که شهردار در دفاعیه باشد هم نمی‌تواند کاری انجام دهد

پاسخ
  Avatar

  sara در ۷ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  بله کاملا درسته، سپاس از پاسخ و همراهی ارزشمند شما با مجموعه بازیزا

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.