فال حافظ اصلی آنلاین[+معنی]

دسته‌بندی: استخاره و فال
تاریخ: ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
عکس فال حافظ اصلی آنلاین[+معنی]

نیت کرده ، دکمه را بزنید.

عکس فال حافظ اصلی آنلاین[+معنی]

فال حافظ یکی از قدیمی ترین عادات اجتماعی ایرانیان می باشد و از گذشته تا کنون در میان اقشار مختلف جامعه رواج داشته است. علاوه بر آن خواجه حافظ شیرازی یکی از ارجمندترین شاعران پارسی است و در میان اقوام ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است، بر همین اساس در اکثر خانه های ایرانی کتاب حافظ وجود دارد. 

 اما امروزه به سبب دغدغه های محیط پیرامون و اهمیت جایگاه اینترنت در زندگی عمومی و خصوصی افراد، استفاده از شبکه های اجتماعی رواج بسیاری پیدا کرده و فرهنگ دورهمی های خانوادگی و دوستانه به مرور زمان کمرنگ شده است. بنابراین امکان دسترسی به این کتاب ارزشمند و البته اهالی ادب و بزرگان خانواده بر خلاف گذشته کمی دشوار به نظر می رسد. 

به همین منظور در این نوشته از سایت بازیزا به معرفی فال حافظ آنلاین و معانی، تاثیرات روانشناختی و آداب آن می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

تاثیرات روانشناختی فال حافظ

تسلی آشفتگی و افزایش آرامش روانی

از دیدگاه روانشناسی یکی از موثرترین راهکارهای افزایش آرامش روانی در وجود افراد شرکت در مراسمات اجتماعی معنوی نظیر حافظ خوانی می باشد. اندیشه پاک و مثبت گرای شاعر و البته اشاره مستقیم به خداوند در اغلب اشعار سبب تقرب انسان به وادی الهی و آسودگی خاطر می شود.

تقویت روحیه اجتماعی

از منظر جامعه شناسی ادبیات یک عنصر فرهنگی تاثیرگذار در تقویت روحیه فردی و اجتمادی افراد بوده و جوامع انسانی را برای مقاوت در برابر مشکلات سیاسی و اقتصادی آماده می کند. ابیات حافظ با الهام موثر از قرآن در هر دوره پاسخگوی سوالات اجتماعی و البته یادآور آرمان ها و آرزوهای خواننده می باشد و بر همین اساس از جایگاه ویژه ای در میان ملل مختلف برخوردار است.

عملکرد مشاوره ای اشعار حافظ

اغلب مردم عموما زمانی به دریافت فال حافظ روی می آورند که به سبب وجود مشکلاتی در زندگی فردی و اجتماعی دچار سردرگمی و پریشانی و یا یاس و نا امیدی باشند. علت تمایل افراد برای خواندن اشعار حافظ در زمان آشفتگی روانی انبساط ابیات، اشاره مستقیم به دغدغه های موجود و روش حل آن ها است. بیت زیر گویای عملکرد مثبت ابیات حافظ در انتخاب بهترین راه و تصمیم گیری درست و مناسب می باشد.

هر چند کان آرام دل دانم نبخشد کام دل 
نقش خیالی میکشم فال دوامی می زنم

آداب فال حافظ

عکس فال حافظ اصلی آنلاین[+معنی]

نیت خالصانه

مهم ترین بخش فال حافظ در نظر گرفتن نیتی است که دارای ابهام نبوده و از اعماق قلب بیان می شود. دریافت پاسخ درست از حافظ به میزان خلوص حاجت و درخواست متقاضی بستگی دارد.

بیان جملات قسم و ادا سوگند

پس از در نظر گرفتن نیت، قسم دادن به شاعر از متداول ترین آداب فال می باشد. جملاتی که در این مرحله بیان می شود به شرح زیر می باشد:

  1. ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، ما طالب یک فالیم، بر ما بنما رازی
  2. حافظ ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک رازم، تو کاشف هر فالی، قسم به شاخه نباتت قسم می‌دهم به قرآنی که در سینه داری، این فال مرا بگشای.
  3. ای خواجه حافظ شیرازی، تو که دانای هر رازی، آینده ما را خوب بنوازی
  4. ای حافظ شیرازی تو محرم هر رازی، تو را به خدا و به شاخ نبات ات قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا بر آورده سازی.

باز کردن کتاب حافظ

پس از حاجت و ادای سوگند شخص فال گیرنده باید کتاب را در دست چپ خود قرار داده و با دست راست آن را باز کند. طبق رسوم ایرانیان گذشته از میان صفحات باز شده باید صفحه سمت راست را مبنای فال خود قرار دهید. در برخی از دیوان ها ممکن است بیت اول غزل در صفحه راست کتاب نباشد که در این حالت باید به صفحه قبل رفته و از ابتدای شعر بخوانید.

گاهی از مواقع خواننده و یا متقاضی فال به پاسخ نیت خود نمی رسد، در این حالت لازم است به غزل بعدی رفته و یکی از ابیات شماره 1، 3 یا 5 غزل دوم که اصطلاحا به آن شاهد فال حافظ می گویند را خوانده و تفسیر کنید.

نکات مهم

  • فال حافظ بهتر است توسط افراد حاذق و معتبر گرفته شود.
  • از دیوان اصلی و کامل حافظ برای گرفتن فال استفاده کنید.
  • در هنگام گرفتن فال لباسی تمیز و مناسب پوشیده و در محیطی آرام قرار بگیرید.
  • به منظور تسکین روانی و تمرکز بیش تر قبل از اعلام نیت خود 7 بار صلوات بفرستید.

تفسیر فال حافظ

با توجه به این که اغلب غزلیات کتاب حافظ معانی چند وجهی و گوناگونی دارند، تشخیص نیک و بد بودن تفسیر هر بیت از آن تا میزان قابل توجهی به صاحب فال باز می گردد. لازمه فهم اشعار و رسیدن به پاسخ مناسب از این کتاب خارق العاده توجه به نیت مورد نظر و سپس تفکر بر روی افعال و جزئیات می باشد.

برخی از جملات کتاب حافظ در هر فالی خوب یا بد بودن نیت را به درستی بیان می کنند. به طور مثال بیت “از دست برده بود خمار غمم سحر، دولت مساعد آمد و می در پیاله بود” بیانگر وقوع اتفاقات خوشایند و درست بودن نیت است و اما در مقابل بیت “قراری کرده ام با می فروشان، که روز غم بجز ساغر نگیرم” عاقبت بد و ناپسند بودن حاجت را نشان می دهد.

سخن پایانی

تفال به دیوان سروده های حافظ یک نوع رفتار اجتماعی خاص به حساب آمده و در راستای حل مشکلات فردی و اجتماعی تاثیر به سزایی دارد. در دنیای کنونی که تکنولوژی با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است و تعاملات و ارتباطات حضوری کم کم به فراموشی سپرده می شود، دسترسی به محافل ادبی نظیر حافظ خوانی کار دشواری به نظر می رسد.

در همین راستا مجموعه بازیزا فال حافظ آنلاین را با هدف دسترسی سریع و آسان شما همراهان گرامی در این مطلب قرار داده است. کاربران ارجمند شما می توانید نظریات و تجربیات خود را از طریق بخش کامنت سایت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در زمینه فال حافظ

فال حافظ اصلی آنلاین چیست؟

امروزه به سبب رواج ارتباطات مجازی و دوری اختیاری و اجباری اعضا خانواده از یک دیگر امکان حضور در مراسمات حافظ خوانی و گرفتن فال دشوار است. فال حافظ آنلاین در همین راستا و به منظور دسترسی سریع و آسان مخاطبان گرامی طراحی شده است. در این روش پس از نیت و ادای سوگند به حافظ بر روی لینک مورد نظر کلیک کرده و فال خود را می خوانید.

دریافت پاسخ درست از فال حافظ مستلزم رعایت چه آدابی می باشد؟

خلوص نیت، بیان جملات قسم و شیوه باز کردن صحیح کتاب از جمله آداب اساسی و مهم در گرفتن فال حافظ می باشد.

مهم ترین آثار روانشناختی فال حافظ چیست؟

افزایش آرامش روانی، تقویت روحیه اجتماعی و کارکرد مشاوره ای اشعار مهم ترین مزایا بهره گیری از کتاب حافظ می باشد.

Avatar

@dmeen

دیدگاه‌ها

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.