آموزش ساخت اسلایم در منزل

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
عکس آموزش ساخت اسلایم در منزل

اسلایم نوعی خمیر بازی است که این روزها کودکان بسیاری را به سمت خود جذب کرده است و به ابزاری برای سرگرمی و بازی تبدیل شده است. در این نوشته از سایت بازیزا قصد داریم تا روش های گوناگون آماده کردن این خمیر را در خانه به شما آموزش دهیم، پس با ما همراه باشید.

اسلایم چیست؟

عکس آموزش ساخت اسلایم در منزل

اسلایم یک ماده خمیری است که فرم ژله ای دارد و برای خلاقیت و پرورش کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. از این خمیر به عنوان خمیر جادویی یاد می کنند زیرا کودکان می توانند به آسانی با آن اشکال و اجسامی را که در ذهن دارند، بسازند و از این کار بی نظیر خود لذت ببرند.

کودکان تمام این کارها را بدون این که جایی را کثیف کنند و والدین خود را به دردسر بیاندازند انجام می دهند. تهیه این خمیر برای کودکان راهکاری است تا توسط آن خلاقیت فکری و ذهنی خود را پرورش و ارتقا دهند. این خمیر ژلاتینی در رنگ ها و اسانس های گوناگون در بازار موجود است.

فواید خمیر اسلایم

اسلایم یک خمیر ژلاتینی قابل حمل است که تهیه آن برای خانواده ها هزینه بر نیست و شما می توانید این خمیر را در همه مکان ها با خود حمل کنید و در موارد گوناگون در اختیار فرزندتان قرار دهید.

بازی کردن با این خمیر جادویی باعث می شود تا تنش های عصبی و استرس از افراد دور شود. تنوع رنگی این محصول توانسته است کودکان را به خود جلب کند، البته ناگفته نماند که بزرگسالان هم می توانند برای تفریح و سرگرمی و دور ماندن از مشغله های روزانه گاهی از خمیر اسلایم استفاده کنند.

یکی از مهم ترین و جذاب ترین ویژگی های اسلایم که محبوبیت آن را در میان مردم بیشتر کرده است، تمیز کردن اطراف کلید و پریز، منافذ بلندگو و اسپیکر سینما خانگی و ضبط، موبایل، فضای میان دکمه های ریموت کنترل، کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ و تمام جاهایی است که دسترسی آسان به آن ندارید. شما می توانید تمام مکان های ذکر شده را بدون گذاشتن هیچ ردی از آلودگی تمیز کنید.

فواید خمیر اسلایم

مضرات خمیر بازی اسلایم

از جمله مضرات ژل اسلایم برای کودکان وجود ماده پودری است که برای کشتن سوسک و حشرات موذی از آن استفاده می شود. این پودر، اسید بوریک نام دارد که یک ماده سمی است. با وجود تبلیغات فراوانی که برای این خمیر انجام شده است و علاقه بسیار کودکان و بزرگسالان به این ژل، در مواردی این خمیر باعث مسمویت تعدادی از کودکان شده است.

مراکز پژوهشی و علمی در استفاده از این محصول هشدار داده اند و در برخی از موارد خواهان جمع آوری این محصول از بازار و مراکز خرید کودک شده اند. اسید بوریک به بور و بوراکس مشهور است و می تواند باعث ناباروی شود. شما می توانید این ژل را با موادی کاملا بی خطر و سالم در خانه برای کودکان خود تهیه کنید و از بازی فرزند خود با این خمیر لذت ببرید. رده سنی کودکان در استفاده از این خمیر بازی چهار سال به بالا می باشد.

معرفی انواع خمیر اسلایم

  • اسلایم پفکی
  • اسلایم طلایی
  • اسلایم اکلیلی
  • اسلایم بدون بوراکس و اسلایم خامه ای

مراحل ساخت خمیر اسلایم به صورت خانگی

یک پیمانه آب، نصف استکان چسب چوب، پودر بوراکس یک قاشق غذاخوری و رنگ خوراکی به میزان لازم. پودر بوراکس سفید رنگ است و دارای کریستال بی رنگ و نرم  بوده و در آب تجزیه می شود.

روش تهیه خمیر اسلایم

ابتدا یک قاشق غذاخوری از پودر بوراکس را با یک پیمانه آب ولرم مخلوط کنید و هم بزنید تا به این طریق پودر بوراکس در آب حل شود. در ظرف دیگری نصف استکان چسب چوب را با نصف لیوان آب مخلوط کنید و به آرامی رنگ خوراکی را به مخلوط چسب و آب اضافه کنید.

مخلوط آماده شده را به پودر بوراکس اضافه و با هم ترکیب کنید. در مدت زمان 30 ثانیه مخلوط مورد نظر سفت می شود. شما باید این خمیر را ورز دهید تا آماده استفاده شود. بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن خمیر آن را در ظرف در بسته قرار دهید.

طرز تهیه اسلایم پفکی

عکس آموزش ساخت اسلایم در منزل

مواد لازم برای تهیه اسلایم پفکی

یک قاشق چای خوری وازلین، یک قاشق چای خوری نشاسته ذرت، 100 گرم چسب چوب، فوم اصلاح، رنگ خوراکی، بوراکس، اکلیل و یک ظرف مناسب.

روش تهیه اسلایم پفکی

ابتدا باید چسب چوب و فوم اصلاح را با یکدیگر ترکیب کنید و در مرحله بعد وازلین و آرد ذرت را به آن اضافه کنید. همه این مواد را به صورت کاملا یکنواخت با هم ترکیب کنید و به اندازه دو قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید و مجددا مواد را با هم ترکیب کنید. یک قاشق چای خوری پودر بوراکس نیز باید به مخلوط بالا اضافه شود و پس از آن مجددا مخلوط بدست آمده را با یک دیگر به خوبی ترکیب کنید.

اگر مخلوط ساخته شده حالت شلی دارد و خود را نگرفته است، می توانید برای بر طرف کردن این مشکل کمی پودر بوراکس به آن اضافه کنید و خمیر را ورز دهید تا زمانی که مطمئن شوید دیگر به دست نمی چسبد. به این نکته توجه داشته باشید که خمیر بعد از ورز داده شدن باید حداقل به مدت نیم ساعت استراحت کند تا برای بازی آماده شود. عمر مفید خمیر آماده شده حداقل 3 تا 4 ماه می باشد.

روش ساخت خمیر اسلایم با شامپو

عکس آموزش ساخت اسلایم در منزل

وسایل لازم برای ساخت خمیر اسلایم با شامپو

50 گرم شامپو، یک قاشق چای خوری شکر، یک عدد ظرف مناسب

ابتدا باید نصف پیمانه از شکر را با 50 گرم شامپو ترکیب کنید. زمانی که مخلوط شما یک دست شد، نصف دیگر شکر را نیز به آن اضافه کنید و دوباره مخلوط را با هم ترکیب کنید. ماده بدست آمده از شامپو و شکر را به مدت 2 ساعت در فریزر قرار دهید. پس از گذشت 2 ساعت مشاهده می کنید که خمیر اسلایم شما آماده شده است و دیگر به دست نمی چسبد.

طرز تهیه خمیر اسلایم با استفاده از خمیر دندان

خمیر دندان، نشاسته ذرت، آب گرم و روغن مایع 

در مرحله اول خمیر دندان را به مقداری آب گرم اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید تا ترکیب به دست آمده کاملا یکدست شود. در ظرفی دیگر نشاسته ذرت و روغن مایع را با یک دیگر ترکیب کرده و به مخلط خمیر دندان و آب اضافه کنید. ماده به دست آمده را به خوبی ورز داده و سپس داخل پلاستیک قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید. پس از 30 دقیقه ماندگاری در یخچال اسلایم شما آماده می شود.

مراحل تهیه خمیر اسلایم خامه ای بدون استفاده از بوراکس

خمیر اسلایم خامه ای

مواد لازم برای تهیه خمیر اسلایم فاقد بوراکس 

یک قاشق غذاخوری وازلین، یک قوطی فوم اصلاح، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، 500 گرم چسب چوب، یک فنجان محلول نگهدارنده لنز

طرز تهیه اسلایم فاقد بوراکس

در یک ظرف مناسب چسب چوب و وازلین را با یکدیگر مخلوط کنید و در ادامه یک قوطی از فوم اصلاح را نیز به آن اضافه و مخلوط را با یکدیگر ترکیب کنید. برای رنگی کردن خمیر از دو قطره رنگ خوراکی استفاده کنید. بعد از اضافه کردن رنگ، مخلوط را خوب هم بزنید تا رنگ در همه جای ظرف به صورت یکسان پخش شود.

اگر احیانا مشاهده کردید که مخلوط به خوبی خود را نگرفته است، مقداری فوم اصلاح به ترکیب اضافه کنید. در یک ظرف دیگر محلول نگهدارنده لنز را با جوش شیرین ترکیب کنید. نصف محلول جوش شیرین را ابتدا به خمیر اضافه کرده و زمانی که با هم ترکیب شدند نصف دیگر آن را بریزید و مخلوط را هم بزنید.

زمانی که خمیر شما سفت شد با دست آن را ورز دهید تا کاملا یک دست شود. خمیر اسلایم خامه ای شما به این ترتیب آماده استفاده است.

طرز تهیه خمیر اسلایم با چسب چوب و شکر

خمیر اسلایم با چسب چوب

اگر می خواهید ژل اسلایم را با چسب چوب تهیه کنید ابتدا باید درون یک کاسه مناسب 3 قاشق غذاخوری چسب چوب بریزید. یک قاشق غذاخوری شکر را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا این دو با هم ترکیب شوند و یک مخلوط یکدست ایجاد شود. مخلوط آماده شده نباید به دست بچسبد، پس بنابراین باید خمیر را با دست به خوبی ورز دهید.

روش دوم ساخت اسلایم با چسب چوب و پودر بچه

در ابتدا باید به اندازه دو قطره رنگ خوراکی را به چسب چوب اضافه کنید و به خوبی با هم ترکیب کنید. کمی بعد پودر بچه را به آن اضافه کنید. مخلوط را با هم ترکیب کنید و خمیر را ورز دهید. اگر متوجه شدید که خمیر شل است و هنوز خود را نگرفته است، باید به آن کمی پودر پچه اضافه کنید تا این حالت از دست برود و خمیر به دست نچسبد. بعد از انجام این مراحل خمیر آماده استفاده است.

تهیه خمیر اسلایم با مایع دستشویی

خمیر اسلایم با مایع دستشویی

برای شروع ساخت خمیر باید ابتدا مایع ظرف شویی را با نصف شکر مخلوط کنید و خوب با هم ترکیب کنید. در مرحله بعد نصف دیگر شکر را اضافه کنید و مجددا با هم ترکیب کنید. ماده به دست آمده را به مدت 2 ساعت در فریزر قرار دهید. بعد از سپری شدن این مراحل خمیر شما آماده است، به خوبی آن را با دست ورز دهید و استفاده کنید.

روش تهیه اسلایم طلایی

مواد لازم جهت تهیه اسلایم طلایی

5 بسته چسب مایع شفاف، یک قاشق غذاخوری آب، دو قطره رنگ خوراکی، مقداری اکلیل طلایی، یک قاشق چای خوری بوراکس، نصف فنچان آب داغ.

درون یک ظرف، 5 بسته چسب را با رنگ، یک قاشق آب و اکلیل ریخته و با هم ترکیب کنید. یک قاشق بوراکس و آب داغ را نیز در ظرف دیگری با هم مخلوط کنید و تا زمانی که محلول خنک می شود همچنان آن را هم بزنید. پس از حل شدن، آن را به مخلوط چسب اضافه کنید و حسابی با دست ورز دهید تا خمیر به خوبی بگیرد و یک دست شود.

نکته قابل توجه این است که برای اسلایم اکلیلی نیز باید همین کار را انجام داده و مراحل بالا را تکرار کنید، هر اکلیلی را که دوست دارید به خمیر اضافه کرده و از آن استفاده کنید.

خمیر اسلایم و بررسی ساختار شیمیایی

عکس آموزش ساخت اسلایم در منزل

اسلایم جز مایعات محسوب می شود، اما از ویژگی ثابت مایعات یعنی روان بودن دارا نیست. اسلایم یک مایع معمولی نیست و چسبندگی آن قابل تغییر است و جز مواد غیر نیوتونی محسوب می شود. توضیح دقیق تر در مورد این خمیر، این است که مایعی است که براساس فشاری که به آن وارد می شود توانایی مقاومت و تغییر شکل متفاوتی خواهد داشت.

در واقع اگر بخواهید اسلایم را بدون فشار در میان انگشتان خود بگیرید، جاری می شود اما اگر به آن فشار بیاورید، به شکل یک ماده جامد و مرطوب تبدیل می شود، زیرا در اثر فشار، ذرات سازنده آن به یکدیگر نزدیک تر شده و  قدرت لغزش بر روی یکدیگر را ندارند. اسلایم در گروه پلیمرها قرار دارد و پلیمرها مولکول های بزرگی هستند که از بهم پیوستن واحد های کوچک تر و تکرار شونده ایجاد می شوند.

انواع مختلف اسلایم ها، ترکیبی از آب به همراه پروتئین ها، کربوهیدرات ها و نمک ها هستند. اسلایم دست ساز از چسب بوراکس و رنگ ساخته شده است که شما می توانید در این خمیر به جای بوراکس از نشاسته مایع و آب استفاده کنید.

نکته قابل توجه این است که شما با کنترل کردن میزان چسب و آب می توانید میزان قوام ژل اسلایم را کنترل کنید و آن را به صورت دلخواه و مورد علاقه خود بسازید.

چگونه از خمیر اسلایم نگه داری کنیم؟

بعد از تهیه خمیر اسلایم برای بازی و سرگرمی، نکته حائز اهمیت روش نگه داری از این خمیر است. خمیر باید به صورتی نگه داری شود که هوا به آن نفوذ نکند و تازه بماند. برای این کار باید خمیر را در ظرفی بسته و درب دار نگهداری کنید تا هوا نتواند وارد ظرف شود و راهی برای نفوذ هوا در آن نباشد. بعد از آن باید ظرف حاوی خمیر را درون یخچال قرار دهید. می توانید از نایلون یا زیپ پلاستیک استفاده کنید تا با این کار از کوتاه شدن عمر ژل اسلایم ساخته شده جلوگیری کرده باشید.

کلام آخر

در این نوشته از سایت بازیزا به معرفی خمیر اسلایم و کاربردهای گوناگون آن پرداخته شد. شما عزیزان می توانید با ساخت این خمیر به روش های خانگی وسیله ای متفاوت را برای پرورش خلاقیت کودک دلبندتان تهییه کرده و به او این امکان را بدهید تا هر آنچه را که در سر دارد را بسازد و از آن لذت ببرد.

سوالات رایج برای ساخت اسلایم

 

خمیر اسلایم چیست؟

اسلایم یک ماده خمیری است که فرم ژله ای دارد و برای خلاقیت و پرورش کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید خمیر اسلایم چیست؟

این خمیر از نظر اقتصادی هزینه بر نیست و سبک و قابل حمل است، علاوه بر این باعث جلوگیری و کنترل استرس و تنش های عصبی می شود.

خمیر اسلایم ممکن است چه ضررهایی داشته باشد؟

از جمله مضرات ژل اسلایم برای کودکان وجود ماده پودری است که برای کشتن سوسک و حشرات موذی از آن استفاده می شود. این پودر اسید بوریک نام دارد.

برای اینکه عمر خمیر اسلایم بیش تر شود باید چه کاری انجام دهیم؟

خمیر باید به صورتی نگه داری شود که هوا به آن نفوذ نکند و تازه بماند، برای این کار باید این خمیر را در ظرفی بسته و درب دار نگهداری کنید تا هوا نتواند وارد ظرف شود و راهی برای نفوذ هوا در آن نباشد.

nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

رکسانا در ۷ تیر ۱۳۹۹ گفته:

نوشته خوبی بود ممنون از بازیزا

پاسخ
Avatar

SEPEHR در ۷ تیر ۱۳۹۹ گفته:

خیلی عالیه که میشه این خمیر را به صورت خانگی تهیه کرد.

پاسخ
Avatar

فریبا در ۲۱ تیر ۱۳۹۹ گفته:

خیلی خوب هست که نحوه درست کردن این خمیر را در خانه اموزش دادید.

پاسخ
Avatar

📿😐 در ۱۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

۰😐😐😐😐😐😐😐👌

پاسخ
Avatar

😕 در ۱۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

🌹🌹🥦🥦😑😑😑✋✋😹😹🤔🤔😏😏😳😳😶😶😕😕

پاسخ
Avatar

Nazi در ۵ دی ۱۳۹۹ گفته:

عـــــاااالیه🤗🖖🏻🖖🏻🖖🏻🖖🏻

پاسخ
Avatar

🙃 در ۲۲ دی ۱۳۹۹ گفته:

ممنون.
❤🧡💛💚💙💜🤎

پاسخ
Avatar

🙃 در ۲۲ دی ۱۳۹۹ گفته:

مرسی

پاسخ
Avatar

👍 در ۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

من امتحان کردم نشد

پاسخ
Avatar

ماهورا در ۵ فروردین ۱۴۰۰ گفته:

مرسی

پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.