چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

بازی حکم یکی از از پرطرفدارترین بازی های دنیا است که با ورق پاسور بازی می شود. از این رو در این نوشته از سایت بازیزا می خواهیم روش انجام این بازی مهیج و سرگرم کننده را برای شما توضیح دهیم. این بازی محبوب می تواند به صورت دو نفره، سه نفره و چهار نفره انجام شود.

حکم چهار نفره

در این نوشته رایج ترین بازی حکم یعنی حکم چهار نفره را توضیح می دهیم. در حکم چهار نفره افراد دو به دو در مقابل یکدیگر قرار می گیرند.

نحوه تعیین حاکم در بازی

برای اینکه بتوانیم حاکم بازی را مشخص کنیم، ابتدا یک نفر از اعضا باید کارت ها را پخش کند و در مقابل هر فرد حاضر در بازی یک کارت قرار دهد. اولین بازیکنی که کارت آس را از هر خالی یا کارت برتر را نسبت به سایر اعضا دیگر داشته باشد به عنوان حاکم بازی انتخاب می شود.

پس از این که حاکم تعیین شد، فردی که در سمت چپ حاکم نشسته است باید کارت ها را بردارد و بر بزند و کارت ها را با توجه به قانون پخش کارت ها در میان افراد پخش کند. اصطلاحاً به این کار دست دادن می گوییم.

نحوه دست دادن در بازی حکم

فردی که قرار است اصطلاحا دست بدهد، در این مرحله از فرد حاکم باید شروع کند و به هر نفر 5 کارت بدهد. سپس باید صبر کند تا حاکم حکم را با توجه به خال هایی که در دست دارد تعیین کند. پس از این که حاکم حکم را تعیین کرد به هر بازیکن 4 کارت داده می شود تا بدین صورت کارت ها تمام شود. اگر این کار به درستی انجام شود نهایتاً هر بازیکن 13 کارت در دست خواهد داشت.

حاکم چگونه حکم را تعیین می کند؟

نحوه تعیین حکم توسط حاکم کاملاً سلیقه ای انجام می شود و دقیقاً طبق استراتژی های حاکم انجام می شود، اما اصولاً حاکم خالی را به عنوان حکم انتخاب می کند که کارت های با ارزش تری از آن را در دست خود داشته باشد.

برای مثال اگر حاکم در دست خود یک آس و سرباز و پنج دل، یک ده خشت و یک سه گشنیز داشته باشد، عاقلانه است که دل را به عنوان حکم بازی انتخاب کند. اما بعضی اوقات هم تعداد خال های مختلف در دست حاکم با هم برابر است.

ارزش کارت ها در بازی حکم

اصل قانون و روش انجام بازی حکم بر اساس ارزشمندی کارت ها است. در واقع در این بازی ارزش کارت ها به ترتیب زیر است:

آس از همه کارت های تک خال با ارزش تر است. پس از آس ترتیب ارزش کارت های دیگر از زیاد به کم به این صورت است: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2. توجه داشته باشید که ارزش برگی که خال حکم بازی را دارد از همه کارت های موجود در دست بیشتر است. در واقع اگر حکم دل باشد، 2 دل از ارزش بیشتری نسبت به آس پیک برخوردار است.

روش انجام بازی حکم

حاکم شروع کننده بازی است و به انتخاب خود یک برگ را بر روی زمین قرار می دهد، پس از آن به ترتیب بازیکنان دیگر باید کارت های خود را  مطابق با خال حاکم روی زمین قرار دهند. پس از این که هر چهار بازیکن کارت خود را قرار دادند باید بررسی شود که کدام  کارت ارزش بیشتری دارد.

هر کدام از بازیکنان که کارت با ارزش تری را روی زمین قرار داده است می تواند تمام کارت های وسط را جمع کند و یک امتیاز بگیرد. دست توسط یکی از افراد گروه جمع می شود و به عنوان امتیاز در مقابل یکی از بازیکنان هم گروه قرار می گیرد.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

برای ادامه بازی باید کسی که دست را جمع کرده بود بازی را شروع کند و به انتخاب خود یک ورق را بر روی زمین قرار دهد. نکته مهم اینجاست که اگر کسی کارتی از خالی که بازی می شود را در دست نداشته باشد می تواند برای کسب امتیاز یکی از کارهای زیر را انجام دهد:

1. حکم را ببرد

اگر کارت خالی که بازی می شود در دست بازیکنی نباشد و در عوض کارتی از خال حکم را در دست داشته باشد، می تواند از خال حکم استفاده کند و دست را ببرد. چون ارزش کارت حکم زیاد است، بنابراین دست به او تعلق می گیرد. حال اگر دو نفر از بازیکنان به دلیل این که خال بازی را ندارند این کار را انجام دهند، آن وقت دست به کسی تعلق می گیرد که خال حکم او ارزش بیشتری داشته باشد.

2. رد دادن در حکم

اگر بازیکنی خال بازی را نداشته باشد و نخواهد از خال حکم هم استفاده کند، می تواند خالی غیر مرتبط را در وسط قرار دهد. اصطلاحاً به این کار رد دادن می گوییم.

برنده شدن در بازی حکم

در نهایت هر گروهی که 7 دست بگیرد برنده یک دور این بازی است و راند را برده است و 1 امتیاز دریافت می کند. اینکه در مجموع چند راند بازی انجام شود، کاملاً سلیقه ای است و مطابق نظر بازیکنان حاضر در بازی انجام می شود، اما طبق رسوم گذشته، این بازی باید در 7 راند انجام شود.

قوانین امتیازدهی در بازی حکم

1. کوت کردن: در صورتی که تیم حاکم بتواند 7 دست بگیرد و بازی را برنده شود و در مقابل تیم حریف نتوانسته باشد امتیازی را دریافت کند، اصطلاحاً می گوییم که تیم بازنده کوت شده است زیرا نتیجه یک راند از بازی را 0-7 واگذار کرده است.

2. پرکوت کردن: اگر تیم حاکم نتواند در کل بازی یک دور از بازی امتیازی را دریافت کند و تیم مقابل او را 7-0 برده باشد، می گوییم تیم حاکم پرکوت شده است. در این حالت امتیاز تیم حریف سه برابر حالت عادی حساب می شود.

3. بام: اگر یک تیم 7 دست بگیرد و برنده شود و بخواهد بازی را ادامه دهد و بتواند همه 13 دست ممکن را در یک راند بگیرد، بام اتفاق می افتد.

بازی حکم دو نفره 

برای انتخاب حاکم در بازی حکم دو نفره مطابق بازی چهار نفره یکی از اعضا کارت ها را بر زده و به ترتیب یک کارت را در مقابل خود و یک کارت را در مقابل بازیکن روبه رو قرار می دهد. این روال تا زمانی که کارت آس برای یکی از افراد رو شود ادامه پیدا می کند.

البته بازیکنان می تواند در ابتدای بازی چند کارت را بر روی زمین به پشت قرار داده و سپس از بین آن ها یک کارت را انتخاب کنند که در این صورت هر بازیکنی که کارت با ارزش تری در دست داشته باشد حاکم بازی است.

پس از آن فرد روبه رو حاکم مسئول پخش کارت ها شده و باید 5 کارت را در اختیار حاکم و 5 کارت را برای خود برداشته و دسته کارت ها را بر روی زمین قرار دهد. حاکم پس از تعیین خال حکم دو برگ از کارت های بی ارزش خود را بر روی زمین انداخته و در مقابل دو ورق دیگر را از کارت های روی زمین بر می دارد و از بین آن دو کارت بهتر را انتخاب و کارت بی ارزش را کنار می گذارد.

این قانون برای بازیکن دیگر بازی هم صدق کرده و تا زمانی که کارت های روی زمین به اتمام برسند ادامه پیدا می کند. پس از آن بازی دقیقا مطایق با بازی چهارنفره حکم پیش می رود و درنهایت کسی که زودتر به امتیاز 7 دست پیدا کند برنده بازی خواهد بود.

بازی حکم آنلاین

این بازی سرگرم کننده و جذاب به صورت آنلاین برای گوشی ها و تبلت های اندروید و iOS‌ طراحی شده است، تا علاقه مندان بتوانند این بازی را با وسایل هوشمند خود نیز انجام دهند. حکم آنلاین نمونه ای از این موارد است که در آن هزاران بازیکن ایرانی با یکدیگر به صورت آنلاین در حال رقابت هستند. این بازی به صورت کاملا رایگان در دسترس می باشد.

عکس چگونه در بازی حکم برنده میدان باشیم؟

کلام آخر

در این نوشته از سایت بازیزا در مورد بازی حکم و قوانین انجام این بازی توضیحات کاملی را ارائه کردیم. شما عزیزان می توانید در دورهمی های خود این بازی سرگرم کننده و جذاب را انجام دهید. همراهان عزیز بازیزا لطفا تجربیات خود را در مورد بازی های گروهی با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متدوال در زمینه بازی حکم

در بازی حکم، حاکم چگونه تعیین می شود؟

یکی از افراد باید کارت ها را پخش کند و در مقابل هر یک از افراد بازی یک کارت قرار دهد. اولین بازیکنی که کارت آس را داشته باشد از هر خالی که باشد به عنوان حاکم بازی انتخاب می شود.

دست دادن در بازی حکم چگونه انجام می شود؟

فردی که قرار است کارت ها را بر بزند و کارت های بازی را پخش کند، از فرد حاکم باید شروع کند و به هر نفر 5 کارت بدهد. سپس باید صبر کند تا حاکم حکم را با توجه به خال هایی که در دست دارد تعیین کند. پس تعیین حکم، به هر بازیکن به ترتیب 4 کارت داده می شود تا بدین صورت کارت ها به اتمام برسد.

ارزش کارت ها در بازی حکم چگونه تعیین می شود؟

ارزش کارت ها به ترتیب زیر است:
آس از همه کارت های تک خال با ارزش تر است. پس از آس ترتیب ارزش کارت های دیگر از زیاد به کم به این صورت است: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

برنده نهایی در بازی حکم چه کسی است؟

در نهایت هر گروهی که 7 دست بگیرد برند این بازی است. و راند را برده است و 1 امتیاز دریافت می کند.

nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

ariya در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

این بازی قدیمی بسیار جذاب و سرگرم کننده است.

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

  دوست عزیز در مورد بازی هفت خبیث نوشته داریم داخل سایت در آینده هم بازی های دیگه با پاسور قرار داده میشه. لطفا بازیزا را همراهی کنید.

  پاسخ
Avatar

farah در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

لطفا در مورد بازی های یگری که با پاسور انجام میشه هم مطلب بگذارید.

پاسخ
Avatar

sarvan در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

اگر حاکم در یک دست برنده بشه می تونه در دست بعدی هم حاکم باشه؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

  بله می تونه دوباره حاکم باشه.

  پاسخ
Avatar

سحر در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

این بازی عالی و لذت بخشه.

پاسخ
Avatar

Amirhosein در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

سلام لطفا اصطلاح تک بی بی رو توضیح بدید
ممنون

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. دوست عزیز اصطلاحی به نام تک بی بی وجود نداره.

  پاسخ
Avatar

رضا در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگه برگها تقسیم بشه و یک نفر هیچ حکمی در یازده عدد کارتش نباشد می تواند بازی را بر هم بزند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. بله می تونه بر بزنه.

  پاسخ
Avatar

ترانه در ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگه کارت ها پخش بشه و حاکم حکم رو تعیین کنه در صورتی ک حکم هم در دست دارد یعنی تو ۱۳کارتش چند تا حکم داره، بازم میتونه بخواد کارت بر داده بشه؟؟؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

  سلام. در صورتی که حکم رو تعیین کرده باشه نمی تونه درخواست بر دادن کارت رو بده.

  پاسخ
Avatar

دلو خشگله در ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ گفته:

بازی هفت خبیث و ریم بازی های جالب پاسور هستن،ولی خب حکم چهار نفره و به مراتب حکم دونفره برای تفریح و روکم کنی یه چیزه دیگه اند…😉😘

پاسخ
Avatar

مریم در ۱۱ آذر ۱۳۹۹ گفته:

سلام لازم یعنی چی

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۱۷ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  سلام
  یعنی باید الزاما برگه حکم را بازی کنید

  پاسخ
Avatar

عععععلللللییییی در ۹ دی ۱۳۹۹ گفته:

سلام اگر توی حکم چهار نفره، تیم حریف، تیم حاکمو شکست بده، توی دست بعد، کدوم یک از افراد تیم حریف حاکم میشه؟ ممنون

پاسخ
  sara

  sara در ۲۱ دی ۱۳۹۹ گفته:

  سلام همراه گرامی
  در دست بعدی فردی که در سمت راست حاکم قبلی قرار گرفته حاکم بازی می شود

  پاسخ
Avatar

محمد در ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام
مثال:اگه حاکم دل بازی کنه و من توی دستم دل داشته باشم و حواسم پرت بشه وپیک بازی کنم قانون چی میگه

پاسخ
  sara

  sara در ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما دوست عزیز
  در صورتی که این کار به صورت غیرعمدی انجام شده باشد می توانید دست خود را اصلاح کنید، اما در غیر اینصورت یک امتیاز به تیم مقابل تعلق میگیرد.

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.