در مورد بازی منچ بیشتر بدانیم

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۹
عکس در مورد بازی منچ بیشتر بدانیم

در حال حاضر چند مورد از بازی هایی را که در دوران کودکی انجام میدادیم به خاطر دارید؟ بدون شک بعضی از سرگرمی ها را هرگز فراموش نمی کنیم. در این میان منچ یکی از خاطر انگیز ترین بازی های تخته ای است که همه ما از انجام آن به شدت لذت می بریم. منچ، یک بازی دوست داشتنی و ساده است که بخشی از دنیای کودکانه ما را رنگ آمیزی کرده است.

پیشینه بازی منچ

منچ یک بازی رومیزی است و اولین بار در  کشور آلمان و توسط یوزف فریدریش اشمیت مطرح شده است. این طراح بازی های فکری در سال 1908 و با الهام گرفتن از چند بازی قدیمی مانند پاچیسی، بازی منچ را طراحی کرده است.

پیشینه این بازی به سال های دور باز می گردد. نام منچ در ایران از واژه ابتدایی نام آلمانی این بازی یعنی  Mensch argere Dich nicht به معنای عصبی نشو مرد، گرفته شده است. این بازی قدیمی از زمان طراحی تا کنون در حدود 70 میلیون نسخه فروش داشته است.

اغلب ما دست کم یک مرتبه بازی منچ را تجربه کرده ایم. این بازی در دسته بازی های صلیب و دایره قرار می گیرد. اغلب این بازی ها به صورت مسابقه ای هستند و صفحه آن شبیه دایره ای است که با یک صلیب در وسط دایره، به چهار قسمت تقسیم شده است. شکل هندسی ابتدایی آن در تصویر زیر قابل مشاهده است.

عکس در مورد بازی منچ بیشتر بدانیم

وسایل مورد نیاز بازی منچ

تخته بازی منچ، مهره های منچ و 1 عدد تاس

قوانین بازی تخته ای منچ

این بازی می تواند با 2، 3 و یا 4 بازیکن انجام شود. تعداد خانه های این بازی 72 عدد بوده که شامل 16 خانه برای شروع بازی 4 بازیکن و 16 خانه برای اتمام بازی می باشد. 40 خانه دیگر هم مسیر بازی و حرکت مهره ها را با علامت مثبت به بازیکنان  نشان می دهد.

کل مهره های این بازی 16 عدد است و برای هر بازیکن 4 مهره در نظر گرفته شده است. در ابتدای بازی 4 مهره در خانه های کناری قرار می گیرند و بازیکنان باید در ابتدا مهره های خود را به انتهای بازی، یعنی ستون های افقی یا عمودی همرنگ خود برسانند و در نهایت برنده بازی فردی است که زودتر از همه بازیکنان بتواند تمام مهره های خود را پر کند.

مهره ها به ترتیب از بالا به پایین در خانه های انتهایی قرار می گیرند و بعد از رساندن مهره اول به مقصد، نوبت سه مهره دیگر فرا می رسد. مهره دوم  وارد بازی می شود و به ترتیب همین روند تا مهره چهارم ادامه می یابد.

البته روش وارد کردن مهره ها به خانه های بازی در خیلی از کشورهای دنیا مرسوم نیست، اما در ایران این بازی به این صورت انجام می شود که مهره ها باید سریع تر وارد خانه شوند. مبنای شروع و حرکت این بازی بر اساس تاس ریختن انجام می شود.

عکس در مورد بازی منچ بیشتر بدانیم

روال تاس اندازی در این بازی به صورتی است که اگر تاس عدد 6 را نشان دهد، می توان وارد بازی شد. بعد از آوردن عدد 6، بازیکن می تواند یکبار دیگر شانس خود را امتحان کند و مجدداً تاس بریزد. اصطلاحاً به این کار دریافت جایزه عدد 6 می گویند.

نکته قابل توجه در این بازی این است که در هر خانه فقط باید یک مهره قرار بگیرد و در صورتی که بازیکن با عددی که تاس به آن نشان می دهد در خانه ای قرار گرفت که مهره  حریف روی آن وجود دارد، می تواند آن مهره را حذف کرده و مهره خود را جایگزین کند.

مهره حذف شده برای ورود مجدد به بازی باید منتظر عدد 6 تاس باشد. علاوه بر این موارد، پریدن از روی مهره های دیگر در 4 مهره خانه مجاز نیست و فرد باید عدد مناسب را بیاورد و خانه ها را به صورت تک تک جلو رود.

تحلیل مهره های منچ با عناصر طبیعت

تخته منچ به صورت مربع است و این بازی در وسط یک مربع انجام می شود. در زمان های قدیم مردم تصور می کردند که کره زمین مربع شکل است و خورشید در مرکز آن قرار دارد، صفحه این بازی از شکل کره زمین به تصور مردمان قدیم الهام گرفته است.

چهار مهره کاربردی در این بازی نماد چهار عنصر اصلی حیات هستند، مهره آبی نماد آب، مهره زرد رنگ نماد باد، مهره قرمز رنگ نماد آتش و مهره سبز رنگ نماد خاک است. طبق نظریه زمین محوری باید اینطور بگوییم که زمین ثابت است و خورشید به دور آن می چرخد.

طبق همین نظریه زمین محوری، در صفحه بازی منچ باید هر مهره روی علامت + به دور زمین بچرخد. در این میان اگر تاسی که سمبل سرنوشت است بازیکن را یاری نکند، باید او به صورت مکرر این چرخه را ادامه دهد تا بتواند به پیروزی برسد. اگر چهار مهره بتوانند در مرکز تخته بازی جمع شوند به این معنا است که مهره ها به اتحاد رسیده و یکی از بازیکنان برنده بازی می شود.

بازی منچ به سبک جدیدعکس در مورد بازی منچ بیشتر بدانیم

امروزه با وجود گوشی های هوشمند و بازی آنلاین می توانید این بازی را به صورت آنلاین یا آفلاین بازی کنید. یکی از نسخه های آنلاین این بازی Ludo Master است. این بازی مهیج بر اساس بازی منچ طراحی شده است.

برای این بازی چهار گروه مهره چهارتایی با رنگ های آبی، قرمز، سبز و زرد در نظر گرفته شده است. این بازی را می توانید به صورت تکی و با هوش مصنوعی و یا به صورت گروهی نیز انجام دهید. اصول انداختن تاس نیز مانند، بازی منچ تخته ای است. علاوه بر Ludo Master بازی هایی مانند منچرز یا منچ آنلاین نیز وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین و بدون نیاز به دانلود از آن استفاده کنید.

در آخر

منچ یک بازی قدیمی و سرگرم کننده است و  برای بیشتر افراد جذاب بوده  و کودکان و بزرگسالان از انجام آن لذت می برند. بدون تردید برخی از سرگرمی ها هرگز از خاطر انسان ها نمی رود، منچ یکی از بازی های تخته ای و خاطره انگیز است.

همراهان عزیز بازیزا، تجربیات خود را در مورد این بازی مهیج با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول در زمینه بازی منچ

وسایل مورد نیاز برای بازی منچ چیست؟

برای این بازی به یک تخته منچ، 16 مهره با چهار رنگ مختلف و یک تاس نیاز داریم .

بازی منچ با چند بازیکن انجام می شود؟

این بازی می تواند با دو، سه و یا 4 بازیکن انجام شود.

نقش تاس در بازی منچ چیست؟

تاس تعیین کننده شروع بازی و اعداد روی آن مشخص کننده تعداد حرکت هر مهره است. هنگامی که عدد تاس شماره 6 را به یک بازیکن نشان دهد برای اولین بار او می تواند یکی از مهره های خود را وارد بازی کند.

خرید اینترنتی بازی منچ

nasrin

nasrin

خودم عاشق بازی های گروهی و همچنین داشتن اسباب بازی های جذابم. هنوز کودک درونم زندست!

دیدگاه‌ها

Avatar

ساناز در ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

سلام. نوشته خوبی بود

پاسخ
Avatar

پآرمان در ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

این بازی به صورت اپ هم وجود داره؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ گفته:

  بله دوست عزیز وجود داره.

  پاسخ
Avatar

نیایش در ۱۲ تیر ۱۳۹۹ گفته:

چگونه باید بقیه را در بازی زد

پاسخ
  nasrin

  nasrin در ۱۴ تیر ۱۳۹۹ گفته:

  زمانی که با عددی که تاس بهتون نمایش میده به خانه می رسید که مهره رقیبتون قرار داره باید مهره رقیبتون رو بزنید و مهره خودتون رو جایگزین کنید.

  پاسخ
Avatar

مرتضي قلي نژاد ملكشاه در ۱۵ آذر ۱۳۹۹ گفته:

درود. این بازی برخلاف ظاهر و قوانین ساده ای که داره بسیار استراتژیک و فکری هست. من چند نکته مهم برای بردن در این بازی رو تجربه کردم که خدمت تون عرض میکنم:
۱- هرچقدر که مهره هاتون نسبت به حریف عقب هست هرگز ناامید نشید. خیلی اوقات امکان پیروزی شما هست.
۲-هیچ وقت بیش از دو مهره رو همزمان در بازی نداشته باشید.
۳- در نهایت شش میارید پس زیاد نگران مهره های بیرون از بازی نباشید.
۴- بیشتر به فکر پیشروی مهره های خودتان باشید تا اینکه مهره های حریف را از بازی بیرون کنید.
۵- هرگز نمی توانید شماره تاس بعدی را حدس بزنید. پس به جای حرص خوردن و عصبانی شدن درست و باتامل بازی کنید. شماره تاس بعدی دست شما نیست اما اینکه با شماره تاسی که میندازید چه حرکتی انجام دهید کاملا دست شماست.
۶-هرگز نیاید از خودتان انتظار داشته باشید که حرکت های صد در صد درست انجام دهید. گاهی اوقات یک جابجایی مهره میتواند وضعیت کل بازی به نفع یا به ضرر شما برگرداند. از خودتان انتظار بیش از حد نداشته باشید چون نه حرکت های مهره های حریف دست شماست و نه شماره تاسی که میاوردید. پس فقط از بازی کردن لذت ببرید.
۷- بازی منچ شباهت زیاد با زندگی دارد. خیلی از اتفاقات زندگی مانند شماره تاس دست ما نیست اما عکس العمل ما نسبت به اتفاقات زندگی کاملا دست خود ماست.

موفق باشید.

پاسخ
  sara

  sara در ۲۵ آذر ۱۳۹۹ گفته:

  از شما بابت دیدگاه زیباتون سپاسگذاریم

  پاسخ
Avatar

رضا در ۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

سلام یک سوال داشتم
فرض کنید من ۲ مهره در داخل دارم مهره اول من درست سر ورود به مرحله آخره مهره دومم پشت سر مهره اولی
حالا تاس رو انداختم عدد ۵ اومده مهره اولی رو نمیتونم حرکت بدم چون عدد کم تر از ۵ لازم دارم تا برم داخل
مهره دومم هم حرکت بدم میاد مهره اول رو میزنه
یعنی خودم خودمو میزنم
قانونا این حرکت چگونه باید باشه؟

پاسخ
  sara

  sara در ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  سلام همراه گرامی
  هیچ کدوم را نمیتونید حرکت بدید!

  پاسخ
Avatar

قشقایی در ۵ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

اولین خونه شروع بازی ،حریف میتونه اون مهره رو بزنه؟؟؟

پاسخ
  sara

  sara در ۶ بهمن ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه گرامی
  بله در اولین خانه برای شروع بازی هم حریف می تواند مهره شما را بزند و بالعکس.

  پاسخ
Avatar

پویان در ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

اصطلاح دست به مهره حرکت در این بازی مثل شطرنج صدق میکند یا خیر؟ منظور اینکه اگه بازیکن حرکتی راانجام داده ولی در همان موقع قبل از انداختن تاس حریف بعدی حرکت را میتواند اصلاح کند یا نه؟!؟

پاسخ
  sara

  sara در ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما دوست عزیز
  بله مطابق بازی نرد و شطرنج، در صورتی که بازیکن اقدام به حرکت مهره ای در بازی کند دیگر نمی تواند حرکت خود را اصلاح کرده و مهره دیگری را انتخاب کند.

  پاسخ
Avatar

Mkhdyncf در ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

سلام من میخواستم بفهمم وقتی مثلا مهره رقیب جلوی مهره من قرار داره ومن ۵ میارم میتونم از اون رد بشم یا باید حتما رقیب رو بزنم بعد رد بشم؟؟

پاسخ
  sara

  sara در ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ گفته:

  درود بر شما همراه عزیز
  در صورتی که هدف صرفا رد شدن از مهره حریف باشه موردی نداره، اما اگر مهره حریف دقیقا در خانه ای قرار داشته باشه که مهره شما بعد از ۵ حرکت در اون خانه قرار می گیره، بله باید مهره بازیکن مقابل را بزنید و سپس مهره خود را جایگزین کنید.

  پاسخ
Avatar

ف در ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ گفته:

سلام.ببخشید میشه با یک مهره چند مهره حریف رو توی یک حرکت زد؟مثلا دو شیش و چهار آوردی و همش با یک مهره حرکت میکنی و با شش یکی رو میزنی دوباره با همون مهره حرکت میکنی و یکی دیگه میزنی و در آخر با چهار هم یکی دیگه رو بزنی
؟؟؟

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ گفته:

  سلام
  بله هر عددی که اوردید یک حرکت داره و شما با یک مهره میتونید حرکت کنید و چند مهرا را بزنید

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.