دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا

دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا | وارد شوید | ثبت نام کنید

آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: 5 آوریل 2020
بازدید: ۱۷,۶۰۰ نفر
عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

بازی شلم یکی از محبوب ترین بازی ها بعد از حکم هست و افراد بسیاری طرفدار این بازی جذاب هستند. این بازی از کلمه slam انگلیسی و chelem فرانسوی گرفته شده است و به معنای جمع آوری تمام برگ های موجود در بازی است.

 

” هدف از انجام این بازی جذاب رسیدن به امتیاز توافق شده 1200 سریع تر از افراد دیگر حاضر در بازی است. ”

 

توضیح اولیه درباره بازی شلم

برای شروع این بازی هر بازیکن 12 کارت دریافت می کند و بعد از پخش پاسورها هر نفر امتیازی که می تواند کسب کند را برای جمع می خواند. مثل 125 امتیاز از کل 165 امتیاز ممکن در بازی. هر کدام از افراد حاضر در بازی که امتیاز بالاتری را بخواند به عنوان حاکم بازی معرفی می شود.

پس از این حاکم باید با همکاری هم گروهی خود تلاش کند تا امتیازی را که تعهد کرده است، بدست آورد. این بازی تا جایی ادامه میابد تا یک تیم سریع تر بتواند به امتیاز نهایی دست یابد. در بازی شلم بردن هر دست 5 امتیاز را برای شما به همراه دارد.

هر 5 لو معادل 5 امتیاز و هر 10 لو معادل 10 امتیاز است. هر تک یا آس هم در این بازی 10 امتیاز دارد. به همین خاطر مجموع امتیاز این بازی معادل عدد 165 است یعنی : 165=10*4+10*4+5*4+13*5 .

اگر جوکرها را هم وارد بازی کنیم 35 امتیاز دیگر هم به مجموع امتیازات اضافه شده و عدد مجموع 200 امتیاز خواهد بود. جوکر قرمز 20 امتیاز و جوکر سیاه 15 امتیاز دارد.

 

توضیح کامل بازی شلم

 

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

1. پخش کردن پاسورها

یک نفر از بین جهار نفر با قرعه به عنوان اولین پاسور به عنوان دست هنده انتخاب می شود. این روند برای دست های بعدی به این صورت است که از سمت راست دیگران دست را پخش می کنند. به این ترتیب که بعد از 4 دست بازی همه افراد یک بار دست پخش کرده اند.

نفری که دست پاسور را پخش می کند ابتدا 12 کارت به نفر سمت راست، 12 کارت به نفر روبرو، 12 کارت به فرد سمت چپ، 4 کارت را به پشت بر روی زمین قرار می دهد. 12 کارت آخر را برای خود نگه می دارد. به این نکته توجه داشته باشید که همیشه باید دست شامل آخرین برگ در دست خود پاسور باشد. در این مرحله پخش کردن دست تمام می شود.

 

2. تعهد کردن

نفر سمت راست پس از مرتب کردن دست خود امتیازی را که گمان می کنند می تواند بگیرد را اعلام می کند. امتیاز اعلامی نمی تواند کمتر از 100 باشد. پس از این نوبت به نفر سمت راست او می رسد. او باید امتیازی بالاتر از امتیاز خوانده شده را اعلام کند یا اعلام پاس کند.

فردی که پاس را در بازی اعلام می کند دیگر نمی تواند تا پایان این دوره در امتیازخوانی شرکت کند. پس از این نوبت به نفر سمت راست می رسد. شرایط برای او نیز مانند نفر قبل است. این مرحله تا جایی ادامه می یابد که 3 نفر پاس را اعلام کنند و کسی که آخرین امتیاز را اعلام کرده است به عنوان حاکم، بازی را شروع کند.

 

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

3. شروع بازی

پس از اینکه حاکم بازی مشخص شد، حاکم 4 کارت روی زمین را بر می دارد و به انتخاب خود 4 برگ از کارت های خود را روی زمین قرار می دهد. حاکم این کار را برای بهبود دست خود و برای اینکه بتواند سریع تر به نتیجه دلخواه برسد انجام می دهد.

4 برگی که حاکم روی زمین قرار می دهد به عنوان کارت های برده شده حساب می شوند. حاکم با روی زمین قرار دادن برگ حکم بازی را شروع می کند. برگ اول باید شامل خال حکم باشد، این کار به معنای اعلام حکم است. دقیقاً مثل بازی حکم، بازیکنان باید از سمت راست بازی را شروع کنند. بازی همانند بازی حکم جلو می رود تا جایی که کارت ها تمام شود.

 

4. شمارش امتیاز

پس از پایان بازی باید امتیازها شمرده شود. برای شمارش، کارت های برنده را می شماریم. در برابر هر 4 برگ 5 امتیاز، در برابر هر 5 لو 5 امتیاز، برای هر 10 لو 10 امتیاز و برای هر تک 10 امتیاز لحاظ می شود.

پس از محاسبه امتیاز یک تیم باید امتیاز آن از عدد 165 کم شود تا امتیاز تیم مقابل حساب شود. در اینجا اگر تیم حاکم توانسته باشد به امتیازی که اعلام کرده است دست یابد، همان عدد اعلامی امتیازش خواهد بود اما در صورتی که نتوانسته باشد امتیاز دریافت کند منفی امتیاز تعهد شده را دریافت می کند.

 

قوانین بازی شلم

 

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

شلم مثبت

اگر تیم حاکم بتواند کلیه کارت ها را جمع کند می گویند شلم کرده است و در چنین موقعیتی به جای 165 امتیاز 330 امتیاز کسب می کند.

شلم منفی

اگر حاکم بازی کمتر از 50 درصد امتیاز را کسب کند یعنی امتیازی کمتر از 85، برای او دو برابر امتیاز خوانده شده، امتیاز منفی در نظر گرفته می شود. برای مثال اگر امتیاز 120 را در ابتدای بازی بخوانید و نتوانسته باشید به امتیاز 85 هم برسید در این صورت 240 امتیاز منفی برای شما در نظر گرفته می شود.

قانون یاسا

اگر امتیاز تیم حاکم از تیم رقیب کمتر شود یعنی عدد این امتیاز کمتر از 85 باشد اصطلاحاً می گویند تیم حاکم یاسا شده است. در چنین شرایطی تیم حاکم 165 امتیاز منفی دریافت می کند.

قوانین پایان بازی

این بازی تا کسب امتیاز 1200 بازی می شود اما بازیکنان می توانند با توافق این امتیاز را به 660 یا 330 برسانند.

 

جدول بازی شلم

برای ثبت امتیازها در این بازی یک جدول با سه ستون ترسیم می شود که هر یک از ستون چپ و راست به یک تیم تعلق میابد. در ستون وسط هم امتیاز تعهد شده در هر بازی مشخص می شود. پس از اینکه هر بازیکن دست داد و نوبت به دست دادن نفر اول رسید یک خط افقی در ستون وسط ترسیم می شود تا مشخص شود که دست دادن سری بعد با چه کسی است.

سایت بازیزا به صورت اختصاصی برای شما دوستان گرمی جدول بازی شلم را آماده کرده تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. شما می توانید با توجه به این جدول خودتان جدولی را آماده کنید و یا در صورت دسترسی به دستگاه کپی از آن استفاده کنید. کافیست که روی عبارت ” دانلود جدول بازی شلم ” کلیک کنید تا جدول بازی در اختیار شما قرار بگیرد.

 

دانلود جدول بازی شلم

 

بازی دو نفره شلم

بازی به روال قبل انجام می شود فقط با این تفاوت که برای پر کردن جای خالی دو نفر بازیکن دیگر از زمین کمک می گیریم.

1. پخش کردن پاسورها

یک نفره طبق قرعه پاسورها را پخش می کند و به اصطلاح دست می هد. دست دادن به ترتیب در بین دو نفر انجام می شود و پس از هر دو بازی یک خط کشیده می شود. برای دست دادن فرد باید ابتدا 12 کارت به نفر مقابل  بعد 12 کارت به خودش بدهد.

سپس یک دسته 4 برگی جلوی نفر مقابل، یک دسته 4 برگی جلوی خودش، یک دسته 4 برگی جلوی نفر مقابل، یک دسته 4 برگی جلوی خودش، یک دسته 4 برگی جلوی نفر مقابل، یک دسته 4 برگی در وسط  و یک دسته 4 برگی برای خودش بگذارد.

 

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

2. تعهد کردن

مانند شلم چهارتایی انجام می شود. دقت دشته باشید که امتیازها فقط باید مضراب 5 باشند.

 

3. شروع بازی

پس از مشخص شدن حاکم بازی 4 برگ بر روی زمین قرار داده می شود. حاکم با پایین انداختن برگه حکم بازی را آغاز می کند. پس از بازی نفر دیگر، سه برگ اول سه دسته جلویی هر کس رو می شود.

حاکم از همان خال بازی شده یکی از این سه برگ مقابل را بازی می کند و نفر مقابل هم از همن خال از سه کارت جلوی خود بازی می کند. در صورتی که از خال بازی شده برگی بر روی زمین نباشد بازیکن می تواند هر کارت دلخواه را بازی کند.

سپس هر کس این دور از بازی را برنده شود در دور بعد از دست خود بازی را انجام می دهد و بازی طبق همین روال ادامه می یابد. امتیاز ها نیز به روال بازی 4 نفره انجام می شود.

 

بیایید بازی این 4 نفر را بررسی کنیم

در ادامه برای این که شیوه بازی شلم را به خوبی متوجه شوید یک دست از بازی را برای شما توضیح می دهیم. توجه داشته باشید که کدام افراد با هم در یک گروه قرار دارند.

دیوید ، الکس ، کلارا و جنیفر چهار بازیکن حاضر در بازی هستند. دیوید و کلارا در یک گروه و الکس و جنیفر نیز در گروه مقابل هستند.

دور اول

ابتدا جدول امتیازات را ترسیم می کنیم و دیوید دست دادن را شروع می کند. الکس نیز شروع به خواندن کند. الکس 110 را می خواند ، کلارا 115 و جنیفر پاس می دهد. دیوید 125 و الکس 130 را می خواند و کلارا پاس می دهد. در حال حاضر فقط دیوید و الکس باقی مانده اند به همین خاطر است که دیوید 135 و الکس پاس را اعلام می کند.

به همین صورت بازی انجام می شود و تیم الکس و جنیفر 35 امتیاز را کسب می کنند و امتیاز تیم دیوید و کلارا برابر 130 امتیاز می شود. در این شرایط امتیاز تیم الکس و جنیفر همان 35 است اما تیم دیوید و کلارا که نتوانسته اند به تعهدشان عمل کنند 135 امتیاز منفی دریافت می کنند.

 

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

دور دوم

در این نوبت فرد الکس باید دست را پخش کند. کلارا پاس را می خواند، جنیفر عدد 125 و دیوید پاس را اعلام می کند و الکس نیز پاس می دهد. با این شرایط جنیفر با 125 امتیاز حاکم این بازی است. تیم الکس و جنیفر موفق به کسب 150 امتیاز می شوند و توانسته اند تعهد خود را انجام دهند.

در مقابل تیم دیوید و کلارا 15 امتیاز را دریافت کرده اند. در جدول مرحله دوم به این صورت  نوشته می شود که:

امتیاز گروه الکس و جنیفر : 160=35+125

امتیاز گروه دیوید و کلارا : -135+15=-120

 

دور سوم

در این مرحله کلارا دست می دهد. جنیفر 100 ، دیوید 120 ، الکس 125 و کلارا پاس می دهد. کلارا 130 ، دیوید 135 ، الکس 140 و جنیفر پاس می دهد. دیوید 150 و الکس پاس می دهد. دیوید با اعلام 150 امتیاز حاکم بازی می شود.

بازی انجام می شود و تیم دیوید و کلارا با جمع کردن همه کارت ها شلم می شوند و امتیاز 165 را دریافت می کنند. گروه الکس و جنیفر هیچ امتیازی را دریافت نمی کنند. دور سوم به شکل مقابل وارد جدول می شود:

گروه دیوید و کلارا : -135+165=30

تیم الکس و جنیفر : 160+0=160

 

دور چهارم

جنیفر در این مرحله دست می دهد. دیوید عدد 130 و الکس و کلارا پاس می دهند. جنیفر 135 و دیوید پاس می دهد. تیم الکس و جنیفر 135 امتیاز دریافت می کنند. امتیاز دیوید و کلارا در این مرحله 30 امتیاز است. امتیاز ها به این صورت ثبت می شود:

تیم دیوید و کلارا : 30+30=60

تیم الکس و جنیفر : 160+135=295

 

بازی بدین صورت ادامه میابد تا یکی از تیم ها به امتیاز 1200 برسد.

 

بازی شلم آنلاین

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

اگر علاقه مند به انجام بازی شلم در گوشی های هوشمند خود هستید، می توانید بازی شلم آنلاین و بازی سوبرا را به صورت رایگان دانلود کنید و از انجام این بازی در گوشی های خود لذت ببرید.

 

در پایان

شلم بازی جذابی است و بیشتر افراد از انجام این بازی لذت می برند. با آموزش راهکارها و قوانین ارائه شده در سایت بازیزا می توانید، شلم را به آسانی بازی کنید و از دورهمی های خود در کنار دوستان و خانواده لذت ببرید.

همراهان عزیز سایت بازیزا لطفاً تجربیات خود را از انجام این بازی جذاب با ما به اشتراک بگذارید!

 

سوالات متداول در مورد بازی شلم

 

برای شروع این بازی هر بازیکن 12 کارت دریافت می کند و سپس شروع به خواندن امتیازی که می توانند بگیرند می کنند. مثل 125 امتیاز از کل 165 امتیاز ممکن. هر کدام از افراد حاضر در بازی که امتیاز بالاتری را بخواند به عنوان حاکم بازی معرفی می شود.

یکی از چهار نفر با قرعه به عنوان پخش کننده پاسورها و به اصطلاح دست دادن انتخاب می شود.

در برابر هر 4 برگ 5 امتیاز، در برابر هر 5 لو 5 امتیاز، برای هر 10 لو 10 امتیاز و برای هر تک 10 امتیاز لحاظ می شود.

جوکرها 35 امتیاز به مجموع اضافه می کنند و امتیاز کل را به 200 امتیاز می رسانند. جوکر قرمز 20 و جوکر سیاه 15 امتیاز دارد.

 

 

تست آمادگی بازی شلم

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی شلم را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.

عکس آموزش بازی شلم و قوانین آن[+نکته های طلایی]

 

برچسب‌ها:
nasrin

nasrin

دیدگاه‌ها

Avatar

زینب در 6 آوریل 2020 گفته:

سلام. وقت بخیر. اموزش جامعی بود سپاس از شما

پاسخ
Avatar

mehran در 6 آوریل 2020 گفته:

خیلی خوبه که جدول این بازی را برای دانلود گذاشتید.

پاسخ
Avatar

aliram در 7 آوریل 2020 گفته:

این بازی بسیار سرگرم کننده و جذاب هست.

پاسخ
Avatar

zari در 7 آوریل 2020 گفته:

تستی که در پایان بازی قرار دادید عالی هست.

پاسخ
Avatar

sina در 15 آوریل 2020 گفته:

برای شروع بازی هر بازیکن باید ۱۲ کارت دریافت کنه؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 16 آوریل 2020 گفته:

  بله. دوست عزیز

  پاسخ
Avatar

sarvan در 20 آوریل 2020 گفته:

عالیه این بازی هر چی بگم در موردش کم گفتم.

پاسخ
Avatar

mahdi در 29 آوریل 2020 گفته:

سلام
سه تا سوال
اول اینکه اون چهار برگی که حاکم بر میداره باید حتما جاش ۴تا برگ از داخل دستش بزاره یا اینکه میتونه توی دستش تغییری نده و هیچ کدوم از برگ های دستش رو جای اون ۴برگ نذاره؟
دوم اینکه برای شلم شدن بازی حریف نباید کلا هیچ دستی رو برنده بشه یا اینکه حریف نباید تک یا ۵ لو یا ۱۰ لو داشته باشه؟کدوم؟
سوم اینکه وقتی که موقع تعهد کردن شد باید چطوری حدس بزنیم با توجه به دستمون چه امتیازی میگیریم؟

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در 9 می 2020 گفته:

  سلام
  ۱. بله میتونه همون ۴ تای روی زمین را بخوابونه
  ۲. هیچ دستی را نباید ببره!
  ۳. این بر اساس تجربه هست که متوجه بشید دست شما با برگه هایی که دارید امکان دادن چند دست را دارد و بر اساس اون و همچنین روانشناسی رقبا که دستشان خوب است یا بد، بیشتر بخوانید یا ادامه ندهید!

  پاسخ
Avatar

محمدرضا در 3 می 2020 گفته:

ممنون وقدردانم بخاطریادداشت هاوآموزشهایی که گذاشتید.

پاسخ
Avatar

سعید در 8 می 2020 گفته:

هر ده لو یعنی چه؟؟

پاسخ
  Avatar

  @dmeen در 9 می 2020 گفته:

  در یک دسته برگه ۴ عدد برگ ۱۰ لو وجود داره دیگه! ۱۰ لو خشت. ۱۰ لو پیک و …

  پاسخ
Avatar

احسان در 22 می 2020 گفته:

سلام
ممنون از اموزشتون
سوالم اینه که اون ۴ تای اول که حاکم بعد از تعویض به عنوان برده میزاره تو امتیازاش میتونه شامل ۵ و ۱۰ یا تک های دست خودشم باشه که امتیازش رو ببره؟
سوال بعدی اینکه من اگه ۱۶۵ تموم بخونم از اول و ۱۶۵ تا بگیرم چند تا حساب میشه برام

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 1 ژوئن 2020 گفته:

  سلام بله میتونه باشه.

  پاسخ
Avatar

frolep rotrem در 22 می 2020 گفته:

Very interesting points you have remarked, regards for posting. “Above all be true to yourself, and if you can not put your heart in it, take yourself out of it.” by Hardy D. Jackson.

پاسخ
Avatar

هیراد در 6 سپتامبر 2020 گفته:

سلام شلم سه نفره رو هم توضیح میدین

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 15 سپتامبر 2020 گفته:

  سلام. بله دوست عزیز در بروزرسانی بعدی مقاله حتما در مورد شلم سه نفره توضیح میدیم.

  پاسخ

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.