دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا

دنیای بازی و اسباب بازی بازیزا | وارد شوید | ثبت نام کنید

آموزش جامع بازی مافیا

دسته‌بندی: بازی
تاریخ: 14 دسامبر 2019
بازدید: ۹,۶۲۴ نفر
عکس آموزش جامع بازی مافیا

بازی مافیا از جمله بازی های جذاب گروهی است که می توانید در جمع دوستان و آشنایان خود آن را تجربه کنید. شاید بتوان گفت یکی از راه هایی که می توانید از خستگی و روزمرگی زندگی خود تا حدودی دور شوید دعوت دوستان و نزدیکانتان به بازی مافیا باشد.

شما با یک دورهمی ساده می توانید اطرافیانتان را به یک چالش دعوت کنید و از لحظات خود لذت ببرید. البته در مورد تعداد افرادی که باید در بازی حضور داشته باشند نظرات متعددی وجود دارد. برخی از افراد می گویند که حداقل باید 10 نفر در این بازی حضور داشته باشند در حالی که تعدادی دیگر معتقدند که حتی با گروه های کوچک 5 نفره نیز می توان این بازی را انجام داد.

اگر علاقه مند به آشنایی با این بازی مهیج هستید با ما همراه باشید تا در این نوشته از سایت بازیزا تاریخچه این بازی، قوانین، نقش ها و شیوه انجام کار را برای شما شرح دهیم.

تاریخچه بازی گروهی مافیا

عکس آموزش جامع بازی مافیا

این بازی برای اولین بار توسط فردی به نام دیمیتری دیویدف دانشجوی دانشکده روانشناسی دانشگاه مسکو تحت عنوان یک پروژه تحقیقاتی ایجاد و مورد بررسی قرار گرفته است و پس از آن به تدریج در آمریکا و اروپا نیز گسترش یافته است تا جایی که در دهه 90 به عنوان یک سرگرمی محبوب در میان خانواده ها جا باز کرده است.

این بازی به شکل های مختلف در دنیا انجام می شود. شیوه ای که در این نوشته به شما معرفی می کنیم یکی از شیوه های معتبر انجام این بازی است.

نقش های اصلی بازی مافیا

خدا

وظیفه اصلی خدا در این بازی جلو بردن زمان است. این فرد در روند بازی نقشی ندارد و فقط بازی را اداره می کند. هنگامی که شب می شود و همه بازی کنان چشمان خود را می بندند، خدا به ترتیب نقش ها را بیدار می کند و و از آن ها سوالاتی را می پرسد.

مثلا برای مافیا این سوال را مطرح می کند که “قصد دارید چه کسی را بکشید؟”. برای دکتر این سوال به این شکل مطرح می شود که “قصد نجات چه کسی را داری؟” و برای کارآگاه مطرح می کند که “قصد پی بردن به نقش چه کسی را داری؟”.

هنگام روز زمانی که تمام نقش ها بیدار شدند، خدا بازی را به این سمت جلو می برد تا افرادی را که بازیکنان فکر می کنند جزو گروه مافیا هستند مشخص کنند. به همین ترتیب بازی با چرخه روز و شب ادامه می یابد تا در هر چرخه یک نفر کشته شود و یا از بازی توسط افراد دیگر بیرون رود. البته اگر دکتر در شب فرد کشته شده توسط مافیا را نجات دهد، فرد کشته شده از بازی حذف نمی شود.

مافیا

در یک گروه 10 نفره به طور معمول 3 مافیا حضور دارند که در اولین شبی که توسط گاد اعلام می شود با یکدیگر آشنا می شوند. هنگامی که افراد حاضر در بازی سعی می کنند تا مافیا را معرفی کنند و آن ها از بازی حذف کنند، مافیا باید نقش خود را به کلی کدمان کنند و با دروغ افراد را از نظر خود منصرف کنند.

نقش مافیا مهم ترین نقش در این بازی است چرا که اگر دیگران متوجه نقش آنها شوند مافیا یکی یکی از بازی حذف می شوند و هیجان بازی کاسته می شود. گروه مافیا برای اینکه بتوانند موفقیت بیشتری داشته باشند باید در روز به خوبی با یکدیگر همکاری کنند و برای افرادی که می خواهند در شب بکشند استراتژی مناسبی داشته باشند.

از شب دوم هر بار باید یک نفر توسط مافیا کشته شود. فرد مورد نظر اگر توسط دکتر نجات یابد، می تواند به بازی خود ادامه دهد و اگر توسط دکتر این کار انجام نشود از ادامه بازی حذف می شود.

شهروند

وظیفه اصلی شهروندان در این بازی پی بردن به نقش مافیا با وجود تمام دروغ هایی است که آنها می گویند. بهترین پیشنهادی که برای موفقیت در این نقش برای شما داریم برقراری دوستی با افراد دیگر است و اینکه به نشانه های کلامی و غیر کلامی و شهود خود اطمینان کنید.

دکتر

در بازی مافیا نقش دکتر جزو شهروندان محسوب می شود. دکتر در هر دوره از شب می تواند در صورت تشخیص درست یکی از افرادی را که مافیا کشته اند را نجات دهد. البته دکتر نمی تواند خود را نجات دهد.

کارآگاه

نقش کارآگاه نیز جزو شهروندان است. کارآگاه در هر دوره از شب می تواند به یکی از افرادی که گمان می کند مافیا است به خدا اشاره کند. این نقش در این بازی بسیار جذاب است زیرا اگر کارآگاه بتواند هویت افراد مختلف بازی را بشناسد، شهروندان می توانند یکدیگر را بشناسند و علیه گروه مافیا با هم متحد شوند.

قوانین بازی مافیا

عکس آموزش جامع بازی مافیا

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت خود باشند این بازی به پایان می رسد. برای درک بهتر این موضوع برای شما مثالی میزنم.

فرض کنید که یک گروه 10 نفره برای انجام بازی حضور پیدا کرده اند. اولین قدم این است که کارت ها باید در میان افراد پخش شود، این کار توسط خدا انجام می شود. گاد در روند بازی نقشی ندارد و فقط وظیفه نظارت بر بازی را بر عهده دارد.

خدا کارت ها را به افراد می دهد و در کل پروسه پخش کارت ها توجه کافی را دارد که کسی از نقش دیگری آگاه نشود. در این گروه 10 نفره تقسیم بندی ها به شکل زیر انجام می شود:

 • یک نفر کارآگاه
 • یک نفر دکتر
 • سه نفر مافیا
 • و پنج نفر شهروند

نکته ای که در این بازی بسیار مهم است این است که کسی نباید از نقش دیگری مطلع باشد و کسی نباید در مورد نقش خود برای دیگران توضیح دهد.

این بازی به دو بخش اصلی روز و شب تقسیم می شود. هنگامی که توسط خدا اعلام می شود که شب است، تمامی افراد باید چشمان خود را ببندند و تا زمانی که خدا نقش های آن ها را صدا نزده است نباید چشمان خود را باز کنند.

پس از آن هر کدام از نقش ها طبق گفته خدا باید چشمان خود را باز کنند تا خدا با آن ها آشنا شود. خدا به ترتیب نقش های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا می زند. مافیا در این سکوت همدیگر را می شناسند.

شروع بازی مافیا

عکس آموزش جامع بازی مافیا

شب اول

خدا بازی را شروع می کند و از همه افرادی که در بازی حضور دارند می خواهد که چشمانشان را ببندند. پس از آن که مطمئن شد که همه افراد این کار را انجام داده اند. فرمان می دهد که مافیا بیدار شوند. مافیا بیدار می شوند و با یکدیکر آشنا می شوند.

روز اول

به دستور خدا همه افراد چشمان خود را باز می کنند و به این ترتیب بازی آغاز می شود. در این مرحله همه افراد برای جلو بردن بازی و پی بردن به نقش دیگران باید یکدیگر را متهم کنند. اگر متهم کردن افراد به درستی انجام شود به راحتی می توان در این مرحله رفتارهای غیر معمول را شناسایی کرد.

یکی از راه هایی که در این مرحله برای شناسایی دیگران به شما کمک می کند پرسیدن سوال های واضح در رابطه با نقش افراد است. می توانید به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا او مافیا هست یا نه.

بعد از آن که تمامی افراد خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می رسد. سپس با اشاره خدا رای گیری برای کشتن یک نفر آغاز می شود. اگر مظنون بیش از یک نفر باشد، فردی که بیشترین رای را داشته باشد از بازی خارج می شود. فردی که از بازی خارج می شود نباید پس بیرون رفتن از بازی نقش خود را اعلام کند.

شب دوم

تمامی افراد به فرمان خدا چشمان خود را می بندند. ابتدا روایتگر مافیا را بیدار می کند و از آن ها می پرسد که قصد کشتن چه کسی را دارند. پس از آن خدا دکتر بازی را بیدار می کند و از او می پرسد که چه کسی را می خواهی نجات دهی؟ و بعد از آن کارآگاه بیدار می شود و از آن پرسیده می شود که قصد پی بردن به هویت چه کسی را دارد.

روز دوم

دوباره خدا همه افراد را بیدار می کند. یکی از افراد حاضر در بازی کشته شده است مگر آنکه دکتر فرد مورد نظر را نجات داده باشد. بازی مافیا با همین روند در چرخه روز و شب ادامه میابد تا زمانی که شهروندان بتوانند تمامی افراد گروه مافیا را نابود کنند و یا گروه مافیا بتوانند شهروندان را از میان ببرند. این بازی تا حدی جذاب است که گاهی ممکن است حتی پس از پایان یافتن بازی باز هم در مورد آن صحبت کنید و از خاطرات خوش بازی و فریب ها و پیروزی های آن بگویید.

بازی مافیا به سبکی متفاوت

عکس آموزش جامع بازی مافیا

این بازی جذاب گروهی در حال حاضر علاوه بر جمع های دوستانه و خانوادگی در بسیاری از کافه ها و پاتوق های اجتماعی نیز در حال انجام است. بسیاری از کافه ها و حتی فضاهای شهری برای ایجاد تعامل بیشتر در میان جوانان ساعاتی از روزهای هفته را به این بازی تعلق داده اند تا جوانان و نوجوانان با جمع شدن در این مکان ها از این بازی گروهی و تجربه هم نشینی با دوستان خود لذت ببرند.

مافیا را آنلاین بازی کنید

علاوه بر موارد ذکر شده این امکان فراهم شده است تا این بازی را با گوشی های هوشمند خود به صورت آنلاین انجام دهید. در حال حاضر بازی “مافیا آنلاین” در گوشی های هوشمند قابل انجام است. قوانین این بازی آنلاین و نقش های موجود در آن از بازی اصلی مافیا پیروی می کند.

در پایان

در این نوشته سعی کردیم به معرفی یک بازی گروهی بپردازیم و قواعد و قوانین و نحوه بازی را به صورت کامل شرح دهیم. امیدواریم اگر تصمیم به تجربه این بازی با دوستان و آشنایان خود گرفته اید، این نوشته بتواند به شما کمک کند و شما را با نحوه انجام بازی و قواعد و قوانین آن آشنا کند و تجربه بهتری را برای شما رقم بزند.

نظرات و تجربیا خود را در مورد بازی مافیا از طریق بخش کامنت های سایت با ما در میان بگذارید.

سوالات رایج در مورد بازی مافیا

این بازی گروهی با تشکیل گروه های کوچک 5 نفری قابل انجام است.

این بازی توسط چند نقش اصلی خدا، کارآگاه، دکتر، شهروند و مافیا انجام می شود.

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت خود باشند این بازی به پایان می رسد.

 

تست آمادگی بازی مافیا

اگر میخواهید میزان آشنایی خودتان با بازی مافیا را بسنجید، حتما آزمون زیر را انجام دهید.

عکس آموزش جامع بازی مافیا
nasrin

nasrin

دیدگاه‌ها

Avatar

nazanin در 9 مارس 2020 گفته:

نوشته کاملی بود. ممنون از شما

پاسخ
Avatar

saman در 9 مارس 2020 گفته:

سلام. مافیا بازی جذابی هست. از انجام این بازی واقعا لذت میبرم

پاسخ
Avatar

rasta در 9 مارس 2020 گفته:

سلام. ممنون بابت نوشته خوبتون. فردی که به عنوان گاد انتخاب میشه می تونه به شهروندان کمک کنه تا بتونند مافیا را سریع تر شناسایی کنند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 9 مارس 2020 گفته:

  سلام. دوست عزیز گاد نمیتونه به شهروندان کمک کنه و شهروندان با بحثی که در روز انجام میدند باید به این نتیجه برسند که چه کسانی مافیا هستند.

  پاسخ
Avatar

arash در 10 مارس 2020 گفته:

من از این بازی خاطرات خوبی دارم اگر تا حالا این بازی را انجام ندادید پیشنهاد میدم این بازی را انجام بدید.

پاسخ
Avatar

همکاری در فروش در 24 مارس 2020 گفته:

مطلب عالی و مفیدی بود استفاده کردم موفق باشید و پایدار.لطفا شما هم از سایت من “کسب درآمد از همکاری در فروش” دیدن نمایید

پاسخ
Avatar

ساسان در 11 آوریل 2020 گفته:

سلام. نوشته جامع و کاملی بود سپاس از شما

پاسخ
Avatar

متین از روستای پیر سبز در 14 آوریل 2020 گفته:

دهات بازی کنین.

پاسخ
Avatar

حمید در 18 آوریل 2020 گفته:

همیشه باید تیم مافیا برنده بازی باشند؟

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 18 آوریل 2020 گفته:

  نه دوست عزیز شهروندان هم می تونند برنده بازی باشند.

  پاسخ
Avatar

سینا در 19 آوریل 2020 گفته:

عالی بود داداش دمت گرم.

پاسخ
Avatar

hamid در 21 آوریل 2020 گفته:

دستتون درد نکنه این بازی عالیه

پاسخ
Avatar

frolep rotrem در 20 می 2020 گفته:

Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am happy to find numerous useful info here in the post, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

پاسخ
Avatar

محمد مهدی در 21 می 2020 گفته:

سلام اگر کاراگاه توانست در شب مافیارو شناسایی کند ایا در روز میتواند بگوید فلانی مافیاست اورو بندازیم بیرون اگه مافیا نبود من رو بندازید بیرون یا مرگش بگردن من

پاسخ
  nasrin

  nasrin در 27 می 2020 گفته:

  سلا. فقط در شب می تونه این را قطعی به گاد اعلام کنه. در روز فقط مثل بقیه بازیکنان میتونه بهش اشاره چون ممکنه مافیا به اون شک کنند.

  پاسخ
Avatar

Radvin در 29 ژوئن 2020 گفته:

سلام این بازی یه نصخه پیشرفته ترم داره که در اون نقش هایی مانند خبرنگار تکتیر انداز که یار شهرونده رویین تن یاهمون زره پوش خودمون که تو شب نمیمیره حتی اگه پزشک نجاتش نده و تو روز یه بار بیرون نمیره در این صورت تو شب میمیره بعد رییس مافیا که رو اسمش هست اون استعلامش منفی اعلام میشه بعد مافیای مذاکره کننده که در صورتی که مافیای ساده یا رییس رفته باشه بیرون اون میتونه بایه شهروند ساده یا زره پوشی که زرهش نرفته مذاکره کنه و اون هارو مافیا کنه راستی تکتیر انداز کارش اینه که تو شب مافیارو بزنه اون یه بار میتونه این کارو انجام بده و رییسو نمیتونه بزنه اگه شهروندو به اشتباه بزنه خودش اخراج میشه و اینکه دکتر خودشو دوبار میتونه نجات بده خبرنگار بعد از مذاکره یه بار میتونه استعلام بگیره امیدوارم به کارتون بیاد فعلا به امید دیدار.

پاسخ

۰۳۱-۳۲۳۰۵۱۳۲
با ما در تماس باشید

تمامی حقوق برای بازیزا محفوظ است.